Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

20.2. Процес участі туристської фірми в роботі виставки

Процес участі туристської фірми в роботі виставок можна умовно поділити на ряд взаємопов'язаних і взаємообумовлених етапів (рис. 20.1.).

Прийняття принципового рішення про участь у виставкових заходах вже саме по собі свідчить про досягнення туристської фірмою певного рівня в своїй сфері діяльності. Це пов'язано насамперед з тим, що виставка є місцем демонстрації передового досвіду. Вона навряд чи допоможе фірмі, що пропонує застарілі туристські продукти невисокої якості. У той же час участь в роботі виставки вимагає вкладення значних коштів, що може дозволити собі далеко не кожне туристське підприємство.

Виставкова діяльність повинна бути чітко визначена необхідністю досягнення основних маркетингових цілей туристичного підприємства. В якості таких можуть бути:

уявлення фірми і її продуктів; вивчення ринків збуту;

пошук нових ринків;

розширення числа клієнтів;

впровадження нового продукту на ринок;

визначення можливого попиту на новий продукт;

пошук нових ділових партнерів;

вивчення пропозиції конкурентів;

позиціонування своїх продуктів щодо послуг конкурентів;

формування сприятливого іміджу фірми;

безпосередній збут продуктів і висновок контрактов.

Рис. 20.1. Процес участі фірми у виставкових заходах



Для досягнення зазначених та інших можливих цілей визначальним є вибір конкретної виставки, в роботі якої буде брати участь туристська фірма. Зробити ж цей вибір досить непросто, хоча б тому, що щорічно проводиться величезна кількість виставкових заходів. Ефективному вирішенню даного питання сприяє ретельний аналіз з точки зору ін-

Тересою і можливостей туристського підприємства наступних аспектів:

час і місце проведення виставки;

авторитет виставки;

чисельний і якісний склад учасників і відвідувачів;

рівень ділової активності (кількість і загальний обсяг укладених контрактів) на останній виставці. При цьому необхідно враховувати можливі навмисні і ненавмисні викривлення публікованих даних;

можливість надання виставкових площ і послуг;

умови участі у виставці;

розробка чорнового варіанту кошторису участі фірми у виставці і вивчення відповідності витрат можливостям фірми;

остаточне вирішення питання: участь в якій із виставок найбільш ефективно в досягненні поставлених цілей.

Після того, як зроблено вибір на користь конкретної виставки, починається підготовчо-організаційний період. У першу чергу туристська фірма інформує оргкомітет виставки про свою участь в ній шляхом подачі відповідної заявки. Паралельно з цим вирішується ряд організаційних питань, таких як:

розробка концепції та обсягу участі фірми в роботі виставки;

складання переліку виставляються продуктів;

відбір та підготовка персоналу (комерційного, обслуговуючого, стендистів, перекладачів);

розробка планів комерційної роботи, реклами і протокольних заходів;

вибір можливого посередника (агента), який надає послуги у забезпеченні участі у виставці;

визначення розмірів необхідних виставкових площ і об'єму різних матеріальних і фінансових ресурсів;

підбір та виготовлення рекламних та інформаційних матеріалів;

розробка тематичного плану експозиції (виставкового стенду);

укладення договору з оргкомітетом, передача йому плану виставкового стенду, а також замовлення на необхідне обладнання та послуги.

Після вирішення зазначених питань стає можливою розробка остаточної кошторису участі фірми у виставці. В середньому витрати великих фірм на участь в виставкових заходах складають 15-30% усіх коштів, що витрачаються на маркетингове комунікації. Типова структура витрат на участь фірми в виставці виглядає приблизно так (табл. 20.2.).

Таблиця 20.2. Структура витрат на участь у виставці

Статті витратПитома вага,%
Орендна плата та монтаж експозиції

Демонтаж експозиції

Витрати на рекламні та інформаційні матеріали

Представницькі витрати
55-70

5-10

5-10

15-25
Після офіційного відкриття виставки настає самий напружений і відповідальний етап-робота в ході її функціонування. Особлива роль в забезпеченні успіху в виставкової діяльності належить стендистами - співробітникам, які працюють у публічній зоні експозиції, біля стенду фірми (про це детально див 20.4.). Бажано, щоб під час роботи виставки на стенді присутній керівник туристської фірми. Якщо присутність неможливо в протягом усього робочого дня, то необхідно, щоб на стенді було розклад, в які дні та години хто з керівників буде на стенді.

Зазвичай заздалегідь (за день-два) стає відомо, що виставку відвідають високопоставлені гості, іноземні делегації, представники преси або телебачення (про це можна впоратися в оргкомітеті виставки). У такі дні присутність керівника на стенді може сприяти укладенню вигідних контрактів, освітленню

діяльності фірми в пресі або на телебаченні.

Керівник не повинен у присутності відвідувачів розпікати або давати "цінні" вказівки стендистами, неприпустимо також проведення нарад про поліпшення роботи на стенді в присутності відвідувачів. Краще, що може зробити керівник - це спостерігати і робити правильні висновки: скільки дійсно необхідно виставкової площі для виставок такого типу, які послуги користуються найбільшим попитом, як наступного разу організувати роботу на стенді, хто з фахівців найбільш підходить для роботи під час виставки.

Крім того, керівник туристської фірми може відвідати інші виставкові стенди. Це допоможе вловити тенденції у розвитку кон'юнктури ринку, оцінити діяльність конкурентів, прояснити власну позицію і позицію фірми.

Після завершення виставки, демонтажу експозиції, в обов'язковому порядку повинен бути зроблений аналіз підсумків участі фірми у виставці.

Підсумки виставки можна умовно поділити на дві групи:

організаційні;

комерційні.

При підведенні підсумків організаційних велику допомогу може надати журнал, який вівся під час підготовки і роботи виставки. Такому аналізу можуть суттєво допомогти відповіді на питання всіх брали участь у підготовці та проведення виставки:

чи вдало вибрали місце для стенду?

чи була вдалою планування стенда?

чи відповідала площа стенда кількості експонатів і поставленим завданням?

які незручності ви відчували під час роботи?

що необхідно було замовити в оргкомітеті серед додаткових послуг і обладнання?

без яких послуг і устаткування можна було б обійтися?

Перелік таких питань можна продовжити в залежності від специфіки виставки, цілей участі в ній, особливостей пропонованих продуктів і т.д.

Комерційні підсумки стосуються об'єктивних показників (кількість відвідувачів, які оглянули експозицію фірми; обсяг укладених контрактів; кількість розданих рекламних та інформаційних матеріалів тощо).