Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

20.1. Характеристика виставкових заходів

Виставкові заходи займають особливе місце в арсеналі засобів сучасного туристського маркетингу. Вони надають туристському підприємству дуже широкі можливості одночасного розповсюдження і отримання широкого спектра економічної, організаційної, технічної та комерційної інформації при щодо доступною її вартості. Виставкові заходи є свого роду дзеркалом розвитку галузі, біржею інформації, термометром цін, засобом прогнозування кон'юнктурних змін, а також соціальним явищем з економічним, політичним і соціальним підтекстом. Справа в тому, що туристське підприємство (експонент) володіє численними можливостями, щоб перетворити для клієнта відвідування виставки у вражаюче переживання, наприклад, за допомогою організації шоу-програм, вікторин, лотерей і т.д.

Участь у роботі виставок і ярмарків є ефективним і потужним засобом формування маркетингових комунікацій туристичних підприємств. Давно вже ставши самостійним напрямком комунікаційної діяльності, участь у виставках і ярмарках є складний єдиний комплекс прийомів і засобів

таких основних елементів комплексу маркетингових комунікацій, як реклама (Друкована, щити, виставки тощо), пропаганда, особистий продаж (робота стендистів), стимулювання збуту (роздача сувенірів, надання знижок і т.п.).

Значення виставкових заходів для туристського підприємства можна порівняти з функцією барометра для метеоролога: його одного недостатньо для прогнозу погоди, але і без нього зробити це не представляється можливим. Так і з допомогою виставкових заходів неможливо вирішити всі проблеми фірми, але вони є незамінним засобом маркетингових комунікацій, яким туристське підприємство не повинно нехтувати.

В даний час терміни "виставка" і "ярмарок" набули настільки близьке смислове значення, що використовуються часто як слова-синоніми. Схожі риси (Адресність організованому ринку, обмежена тривалість, періодичне проведення в конкретних місцях і т.д.), придбані ними в ході еволюції, дозволяють говорити про своєрідну конвергенції. Тому нижче ми не будемо розглядати ці заходи окремо. У той же час необхідно відзначити залишаються відмінності, в основному організаційного плану, що відображено в наступних заходах.

Так, Міжнародне бюро виставок визначає виставку, як "показ, основна мета якого полягає в освіті публіки шляхом демонстрації засобів, наявних в розпорядженні людства, для задоволення потреб в одній або декількох областях його діяльності або майбутніх його перспектив ".

Ярмарок, за визначенням Союзу міжнародних ярмарків, "являє собою економічну виставку зразків, яка, відповідно до звичаїв тієї країни, на території якої вона знаходиться, являє собою великий ринок товарів, діючий у встановлені терміни протягом обмеженого періоду часу в одному і тому ж місці і на якій експонентам дозволяється представляти зразки своєї продукції для укладання торговельних угод у національному або міжнародному масштабах ".

Виставкові заходи можна класифікувати по ряду ознак (табл. 20.1.).

Таблиця 20.1. Класифікація виставкових заходівКласифікація виставкових заходів дана тільки лише для їх кращого огляду і доводить, що мова тут не йде про однорідну структуру. Кожна виставка, хоча вона і може бути зарахована до того чи іншого виду, в кінцевому рахунку володіє своєю індивідуальністю і характерними рисами, які з часом можуть видозмінюватися.

У світі проводиться досить багато виставкових заходів, так чи інакше пов'язаних з туризмом. Найважливішими серед них є виставки в Брюсселі (1,2 млн. відвідувачів), Мілані та Відні (близько 0,5 млн.), Шарлеруа (400 тис.), "Всесвітній тиждень туризму і подорожей" в Парижі (близько 200 тис.), "Фітур" в Мадриді (250 тис.).

Наведений перелік далеко не повний. Можна було б додати відомі спеціалізовані салони, такі як, наприклад, "Боут-шоу" в Лондоні, водних видів спорту в Парижі та Дюссельдорфі, а також відділи по туризму на універсальних ярмарках, наприклад, Базельської (650 тис. відвідувачів). З кожним роком набирає облад-

ти і популярність виставка "Подорожі та туризм" в Москві (MITT).

Особливо слід виділити міжнародні туристські біржі. Це виставкові заходи, на яких поряд з рекламою туризму проводиться активна робота по встановлення контактів та укладення угод між виробниками туристських послуг (готелями, транспортними підприємствами) та їх продавцями (туристськими фірмами). Такими біржами зазвичай відкривається або завершується період активної реклами турів, оголошених на наступний рік. Найбільшими міжнародними туристськими біржами вважаються ITB (Берлін), London Travel Markt (Лондон) та ін

Для того, щоб зробити участь у виставці (ярмарку) більш ефективним засобом маркетингових комунікацій, туристська фірма повинна з особливою ретельністю планувати свою участь і роботу у виставкових заходах.