Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

19.4. Радіо-і телереклама

Радіо-і телереклама є, мабуть, самими масовими за охопленням потенційних споживачів засобами розповсюдження реклами.

Радіореклама має низку переваг:

можливість забезпечити як широке охоплення, так і направити звернення конкретної цільової аудиторії (автомобілісти за кермом, домогосподарки, молодь, яка в певні години слухає улюблені радіопередачі і т.д.). Це досягається за допомогою закупівлі ефірного часу в певних радіопередачах або випуском реклами в певний час доби;

здатність, на відміну від реклами в пресі, надавати потужний вплив на почуття і настрій людей, малювати у них різні уявні образи (це забезпечується за допомогою музики, звукових ефектів, відповідного тону оголошення);

порівняльна дешевизна і особлива оперативність

(В принципі, рекламне повідомлення може піти в ефір відразу ж після надходження в редакції).

Разом з тим цьому засобу реклами властиві певні недоліки. Так, оголошення по радіо не підкріплюються наочними образами, що погіршує сприйняття і запам'ятовуваність реклами. Наприклад, на відміну від друкованої реклами, тут слухач змушений фіксувати на папері або в пам'яті зацікавила його інформацію (номери телефонів, адреси, різні умови та інші деталі оголошення). Ефективним прийомом вирішення цієї проблеми є повторення, а також його підкріплення стійкими уявними образами, посилання на рекламу цієї ж фірми в газетах і журналах: "Детальну інформацію ви можете прочитати в газеті ... ". Такого роду фрази, крім усього іншого, вказують на активну рекламну кампанію фірми і її стійке економічне становище.

Найпоширенішими видами радіореклами є:

радіооб'яву - інформація, зачитуємось диктором;

радіоролик - спеціально підготовлений постановочний (ігровий) Радіосюжет;

радіорепортаж - інформація про будь-які події (ярмарках, виставках-продажах і т.п.), що містить як пряму, так і непряму (наприклад, відгуки клієнтів) рекламу.

Радіореклама зазвичай використовується для інформування і нагадування. Її підготовка в більшості випадків вимагає участі досвідчених фахівців в цій області, які повинні виконати велику роботу - від написання відповідного сценарію до його втілення в аудіозапису. Доцільно проводити дослідження популярності радіопрограм у різних категорій слухачів. Це необхідно для того, щоб з усієї аудиторії радіослухачів виділити потенційних клієнтів рекламованих продуктів і використовувати для доведення інформації конкретні радіопрограми.

Телереклама володіє цілим рядом специфічних рис. Перш за все, телебачення має широкі можли-

ності надавати цілеспрямований вплив і викликати бажану відповідну реакцію глядацької аудиторії. Завдяки комбінації зображення, кольору, руху і звуку досягається висока ступінь залучення уваги. Крім того, телебачення забезпечує широке охоплення, а також хорошу географічну і демографічну вибірковість.

Серед найпоширеніших видів телевізійної реклами можна виділити телевізійні рекламні ролики, телевізійні рекламні оголошення, рекламні телерепортажі та передачі, а також рекламні телезаставки в перервах між передачами.

Телевізійна реклама має і деякі недоліки. Вона короткочасна і епізодична. Це не дає можливості детально описати позитивні характеристики об'єкта рекламування. Самий же істотний аспект, який притаманний телевізійній рекламі, - це її висока вартість. Саме це не дозволяє більшості туристичних фірм з їх обмеженими фінансовими можливостями активно використовувати телебачення в своїй рекламній діяльності.