Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

17.3. Технологія зберігання товарів

Наявність у магазині достатнього запасу високоякісних товарів є необхідною умовою забезпечення безперервного технологічного процесу в магазині та підвищення культури торговельного обслуговування. Товарний запас у магазині класифікують за таким принципом:

— робочий запас, який розміщують безпосередньо у торговельній залі;

— резервний запас призначається для поповнення робочого запасу і зберігається до надходження його до торговельної зали у холодильні камери чи у приміщення для зберігання товарів. При зберіганні товарів у магазині виконуються технологічні операції:

— переміщення товарів у приміщенні для їх зберігання;

— розміщення і викладання (штабелювання) товарів на зберігання;

— додержування строків і режиму зберігання;

— підтримка чистоти у приміщеннях магазину.

Основні технологічні операції зберігання товарів у магазині показані на рис. 17.4.

Під час розміщення та викладання товарів необхідно максимально використовувати площу і ємність приміщення. Товари розміщують за групами, видами, сортами. Це дозволяє вчасно і правдиво облікувати рух товарів, вести контроль за додержуванням строків продажу і зберігання.

Основним технологічним елементом під час зберігання товарів є їх укладання. Всі товари викладаються на зберігання у штабелі на підтоварники або полки стелажів, які встановлюють не менш ніж на 1 метр від пристроїв опалення або ліній електропроводки 0,5 м від стін, зберігання всіх товарів навалом на підлозі забороняється. Товарні запаси повинні бути правильно розміщені з обліком черговості їх відпускання, товарного сусідства, а також з обліком вимог ефективного використання складських площ. Розміщувати товари можна за принципом постійного місця зберігання.



Рис. 17.4. Основні технологічні операції при зберіганні товарів у магазині

У штабелі укладаються товари у тарі /мішках, коробках/ в декілька рядів у висоту, при цьому використовуючи прямий перехресний та обернений спосіб укладання.

Пряме укладання застосовують для товарів, упакованих в дерев'яні ящики одного розміру, їх ставлять один на другий маркіруванням назовні. Перехресне укладання використовують для ящиків, які мають видовжену форму. Для створення більшої стійкості верхні ящики розташовують упоперек нижніх.

Найбільш стійка — обернена упаковка. Застосовується вона для штабелювання товарів у мішках. Кожний ряд може складатися з 3-6 та більше місць. Кожен слідуючий ряд штабелів укладають у порядку, оберненому попередньому.

Для укладання деяких непродовольчих товарів на зберігання використовують вішала, на яких готове плаття розміщують на плечиках у шафах. Трикотажні товари, верхній трикотаж, панчохи, шкарпетки, рукавиці, платки і т. д. укладають при зберіганні на стелажі купками. При зберіганні товарів необхідно враховувати гарантійні та граничні строки зберігання, а також такі фактори, як стан тари, товарне сусідство, вологість, повітря та ін.