Ростовський В.С. Барна справа: підручн [для студ. вищ. навч. закл.]/ В. С. Ростовський С. М. Шамаян – К.: Центр учбової літератури, 2009.

2. Про цілющі властивості фруктових соків

Фруктовий сік — це натуральний рідкий харчовий продукт, одержаний зі свіжих, здорових, зрілих плодів і ягід.

Більша частина соку виділяється із плодів при пережовуванні. Решта соку виділяється із клітин у процесі переварювання в шлунку й кишківнику. Тверді залишки плода, які організмом людини не засвоюються, містять ці в основному, целюлозу, протопектин, частину танінових і барвники. У соці містяться речовини, корисні для нашого організму — цукри, кислоти, білкові речовини, ароматичні й барвники, вітаміни, солі мінеральні, мікроелементи.

Соки у фруктах і ягодах не мають потреби, по суті, в переробці або зміні. Для використання в харчуванні соки необхідно одержувати й зберігати до моменту споживання такими, якими створила їх природа. Усілякі зміни, викликані добавками, домішками або різними впливами, віддаляють їх від натуральності, зменшують біологічну цінність соку.

Про цінність плодових і ягідних соків найкраще можна судити за багатством й різноманітністю їх харчових і біологічних корисних складових частин. Вміст цукру в них коливається від 4—5 до 18—20 %, калорійність, відповідно, від 35 до 75 ккал (на 100 г), кислот у соках 5—8 г/л, мінеральних солей 2,8—5 г/л, азотистих речовин — 2,2— 4 г/л.

Вітаміни, мінеральні солі, мікроелементи й інші речовини, які містяться в плодах і ягодах і, природньо, у їхніх соках, це ті речовини, без яких неможливе нормальне повноцінне харчування й правильний розвиток організму людини. Більшість з них мають лікувальну дію і попереджують розвиток захворювань.

Шведський онколог професор Бервен вважає, що «... якщо 50 років тому у Швеції рак шлунка посідав перше місце в списку смертності від раку (більше 50 % хворих на рак), то сьогодні ця цифра різко впала й становить 17 % для чоловіків і 8 % для жінок». Він вважає, що таке зменшення пояснюється зміною умов харчування шведського населення. Якщо 50 років тому шведи харчувалися, в основному, м'ясною їжею, причому в більшості випадків у вигляді консервів і копченого м'яса, то сьогодні в їхній їжі переважають продукти з більшою кількістю овочів і фруктів.

Академік А. І. Серебров зазначає, що в США з усіх видів ракових захворювань рак шлунка становить менше 10 %. Основну роль у зменшенні відсотка захворювань на рак шлунка, на його думку, відіграє харчування населення, зменшення споживання копчених продуктів та інтенсивне споживання овочів і фруктів; він підкреслює чималу роль натуральних фруктових і овочевих соків, які американці споживають обов'язково перед їжею.

У багатьох країнах стало традицією пити перед їжею томатний та інші овочеві соки (а подекуди цитрусові), а після їжі фруктові — яблучний, виноградний, малиновий, вишневий, полуничний, сливовий, абрикосовий.