Туристична індустрія в Китаї.
Основні історичні центри розвитку туризму
З точки зору туризму, важливе значення набувають міста Китаю, як центри зосередження ресурсів культурно-історичного типу. Самим відомим і популярним серед туристів визнаний Пекін - столиця КНР. Це сучасне, велике, ділове, індустріальне, та стрімко розвиваюче місто. Ультрасучасні європейські багатоповерхівки гармонійно сусідять тут із старовинними будівлями, багато з яких відрізняються неповторним архітектурним колоритом. У місті багато крупних парків і скверів. Визначні пам'ятки Пекіна мають світову популярність. У центрі міста знаходиться найбільша у світі міська площа - Тяньаньмень, на якій височіє 38-метровий пам'ятник Народним героям, що представляє собою квадратну стелу з цитатами Мао Цзедуна і Чжоу Еньлая, тут же розташовані велична будівля Великого народного палацу, де проходять засідання парламенту країни, і грандіозний мавзолей Мао Цзедуна. За мавзолеєм знаходиться Імператорський палац, що вражає туристів розкішшю житлових покоїв, тонким мереживом містків з білого мармуру, перекинутих через штучний канал Золота річка, гармонією палацових павільйонів. Унікальний комплекс Забороненого міста, що складається з численних павільйонів та апартаментів, багато прикрашених міфічними постатями, і подоби, імператорського саду з мозаїчними доріжками, стіни Дев'яти Драконів. Парк "Бейхай" розкинувся навколо озера, на північ від Вугільного пагорба. Тут можна відвідати відомий ресторан "Фангшан", познайомитися з китайською кухнею, покататися на човні і помилуватися квітучим лотосом. У південній частині озера розташований Нефритовий острів, на якому знаходиться храмовий комплекс з видніється здалеку Білій Пагодою, спорудженої з білого черепашнику на честь Далай-лами. На північному сході старого міста розташований ламаїстський храм, побудований в кінці XVII ст.
Увагу гостей тут приваблює шестиметрова статуя Цзонгхави тибетського ченця, який створив секту "жовтих пов'язок", яка пізніше стала державною церквою Тибету. Біля виходу з павільйону височіє вирізане з сандалового дерева зображення гори з фігурками 500 учнів Будди, виконаними із золота, срібла, бронзи, олова і заліза. На південній околиці столиці знаходиться всесвітньо відомий храмовий комплекс китайського традиційного культу Неба Храм Неба, створений за часів династії Мін. Комплекс Храму Неба складається з Храму Молитви про врожай, Храму Предків, в якому зберігаються таблички з іменами імператорів династії Мін і Цін, і Вівтаря Неба. До комплексу входять і інші будівлі, серед яких стіна "обертовий звуків", що володіє унікальними акустичними властивостями. На березі мальовничого озера Куньмін розташований парк Іхеюань, створений в традиційному стилі "Гори і Води", тут знаходиться літній палац імператриці Ци Сі, що викликає інтерес дивовижним поєднанням різних східних архітектур від ламаїстського храму до традиційного пекінського дворика. У 50 км на північ від Пекіна, в невеликій долині розташовані 13 гробниць династії Мін. До комплексу входять Великі Червоні ворота, особливий павільйон з кам'яною черепахою, на якій височіє стела з написами, що прославляють імператорів, алея Духів з статуями звірів у натуральну величину і величезних вартою, дерев'яні ворота Дракона і Фенікса і власне усипальниці з похоронними камерами і саркофагами. У 90 км на північ від Пекіна знаходиться реставрований ділянка Великої стіни - популярне місце серед туристів. До послуг гостей в Пекіні діє розвинена туристична інфраструктура: безліч готелів на будь-який смак, ресторани, бари, кафе, нічні клуби і жваві дискотеки, магазини та ринки, де є колосальний асортимент товарів - від продовольства до електроніки і сувенірів.
Популярністю серед туристів користується місто Ченде. Його околиці дуже мальовничі. По гірських схилах терасами спускаються в долину річки Жехе селянські поля, здалеку видніються черепичні дахи храмів, багатоярусні пагоди і величні силуети гірських вершин. Особливо цікавий Чортів Палець - скеля незвичайної форми, що представляє собою вузький в основі і розширюється догори, з округлою вершиною моноліт. У Чанде збереглося 11 храмів у складі 8 ансамблів. Більшість храмів було побудовано в змішаному тибетської-китайському стилі. Цікавий храм Вселенського умиротворення (XVIII ст), за своїм виглядом повторює тибетський монастир Самейе. Його центральна споруда - павільйон тисячеглазий бодхісатви, що здається зовні багатоповерховим, а всередині являє собою зал, де височіє величезна статуя (висота - 22,28 м), створена з цілого стовбура дерева. У бодхісатви крім звичайної пари рук є ще 40 рук і на кожній долоні по оку. На голові бодхісатви вирізана фігура Будди. Три її очі споглядають минуле, сьогодення і майбутнє.
Не менш цікавий Малий храм поталу (XVIII ст) з його грандіозними строгими кубічними обсягами, майже позбавленими поширених елементів китайської архітектури. Прообразом цього храму з'явився палац Далай-лами у Лхасі. Статуї, що знаходяться в східному павільйоні храму, створені в традиціях тантричного буддизму. Храм Щастя і довголіття є копією тибетського монастиря Ташілунпо в Шигацзе. Його передня частина виконана в китайському стилі, а головне будинок являє собою триярусну галерею з невеликим внутрішнім двором. Відомим туристським центром є Гуанчжоу - столиця південно-східної провінції Гуандун, найбільший індустріальний місто на півдні країни. У горбистій північній частині Гуанчжоу знаходиться парк Юесюй, де, крім стадіону і басейну влаштовані оранжереї, павільйони і чайні будиночки. Оглянути околиці можна зі старовинної дозорної вежі, що височіє на пагорбі. Зараз тут розташований Історичний музей.
Навпроти головного входу в парк Юесюй розташовані два великих готелю і ярмаркові павільйони, де двічі на рік проводиться Всекитайська ярмарок.
Неподалік від парку знаходиться сад Орхідей. Тут серед скель і штучних водоспадів можна побачити понад 100 видів цього химерного рослини. У 20 км від Гуанчжоу розкинувся один з найбільших за площею і багатих за видами рослин у країні ботанічний сад. У центрі Гуанчжоу, в затишному старому кварталі, розташований один з найдавніших храмів у регіоні храм Гуансяо. У храмі влаштовано понад 900 ніш зі статуями Будди. Храмовий комплекс складається з декількох будівель, серед яких найбільш відомі пагода похованих Волос, де в глибоких нішах зберігаються священні статуетки Будди, зал Махавіра зі статуєю тисячорука Гуаньінь, Східна і Західна Залізні пагоди (X ст). Великою популярністю серед туристів користується Царський мавзолей у Наньюе справжній підземний палац, де експонується безліч предметів з царської усипальниці; храм Шести Бньянових Дерев (VI ст), в головному залі якого встановлена величезна статуя Гуаньінь; мечеть Хуаішен (VII в) свідоцтво віротерпимості китайців і давніх зв'язків країни з Аравією; Кам'яний будинок (XIX ст) найбільший католицький собор у Китаї; храм Предків Сімейства Кень, де зберігаються древні таблички з іменами цілого клану, в даний час тут влаштовано музей, в якому виставлені кераміка і бонсаї.
Одним з найбільш популярних серед туристів древніх міст Східного Китаю є Нанкін. У цього міста багате історичне минуле. Протягом багатьох століть Нанкін не раз виконував роль "запасний" столиці країни. Тут же знаходиться мавзолей засновника Китайської Республіки Сунь Ятсена. Збереглися і пам'ятки більш давньої історії. Наприклад, руїни імператорського палацу династії Мін, який за своїм архітектурним рішенням передував основним принципам більш пізніх палаців Пекіна. Прообразом імператорських усипалень в околицях Пекіна стала гробниця першого імператора династії Мін в Нанкіні, створена в XIV ст. Від Великих Червоних воріт до гробниці веде 800-метрова "священна дорога", по обидва боки якої розташовані статуї звірів, військових і сановників. Зберігся павільйон з потужними глинобитними склепіннями, а неподалік розташована 60-метрова меморіальна пагода, з вершини якої можна оглядати околиці. Парк Сюаньху, що розкинувся навколо озера, найбільш примітна частина міста. На озері є п'ять островів, з'єднаних один з одним дамбою. Кожен з островів цікавий по-своєму: на одному влаштований зоопарк, на іншому височіють пагоди і ламаїстський храм, на третьому - кам'яні брили дивної форми. У Нанкін знаходиться астрономічна обсерваторія, яка є одним з найбільших наукових центрів Китаю, а також музей, в якому можна познайомитися із старовинними астрономічними приладами і картами зоряного неба.
Шанхай - найбільше місто Китаю, річковий та морський порт. Він розташований на річці Хуанпу, притоці Янцзи. Шанхаю властиві особливі атмосфера і чарівність, завдяки яким його називають Парижем Сходу. У Шанхаї цікаві європейські квартали, де можна побачити будівлі в традиційних європейських стилях модерн і арт-деко. На перетині найбільших торгових вулиць Нанджінг Лі і Зонгшан Лі знаходиться готель "Мир" - 12-поверхова будівля висотою 77 м, побудована в стилі готичних хмарочосів. Вечорами відкриваються дорогі ресторани, звучать мелодії джазу. У Шанхаї безліч кафе, барів, нічних клубів, дискотек і інших розваг. Серед історичних пам'яток увагу туристів привертає Храм Нефритового Будди, який цікавий головним чином скульптурою. У павільйоні Небесних Царів відвідувачів зустрічає усміхнений Мілефу в оточенні величезних статуй небесних царів.
На південний схід від узбережжя Китаю, в Південно-Китайському морі, знаходиться величезний мегаполіс Гонконг, розташований на 235 островах. Гонконг колишня англійська колонія, увійшов до складу Китаю в 1997 р. Це - один з найбільш розвинених туристських центрів Азії. Гостей приваблюють сюди одна з наймальовничіших у світі гаваней, кінні скачки, екзотичні плавучі ресторани, купання в Рипалс-бей, а також бурхливе нічне життя. Тут безліч нічних клубів, барів, ресторанів, казино, дискотек, фешенебельних готелів. Гонконг знаменитий також як великий центр конференцій і ярмарків. Під час екскурсії по місту туристи можуть піднятися на фунікулері на вершину піку Вікторія, звідки відкривається чудова панорама. Дуже цікаво відвідати Океанічний парк, в якому увагу відвідувачів привертають океанічний театр з дельфінами, акваріум з акулами, Екзотаріум з рифовими рибами, дитячий аквапарк з безліччю атракціонів і розваг. Гонконг - чудове місце для покупок. Тут безліч магазинів і ринків з широким асортиментом недорогого одягу, джинсів, сумок, взуття, біжутерії, аксесуарів.
Інша китайська територія - Макао (Аоминь), що була португальською колонією, у 1999 р. перейшла до складу Китаю. Макао розташований в дельті річки Перлової поблизу Гонконгу і займає територію площею 16,9 кв.км. Макао знаменитий гральним бізнесом. Більшість туристів приїжджає сюди на катерах з Гонконгу для гри в казино.
Хайнань - величезний тропічний острів на крайньому півдні Китаю. У недавньому минулому це була глуха рибацька околиця, а сьогодні - сучасний курорт, що відповідає найвищим стандартам. Вся туристська інфраструктура зосереджена в південній частині острова, в районі міста Санья. Туристів приваблюють прекрасні кліматичні умови (середня температура повітря +28 ° С, води +26,5 ° С), унікальна реліктова природа острова, чудові пляжі, а також достаток дешевих морепродуктів. У знаменитому "Океанаріум" можна познайомитися з багатою колекцією живих морських мешканців Південно-Китайського моря, цікавою колекцією птахів. Не менш захоплююче відвідування розплідника крокодилів. Привертає туристів і "Ущелина метеликів" - унікальний заповідник з колекцією живих метеликів, зібраних на півдні Китаю, в країнах Південно-Східної Азії, Африки і Південної Америки. До послуг туристів - морська прогулянка на підводному човні або риболовля на катері в районі коралових рифів острова Сімаодао. У Санья розташований один з кращих тирів в Південно-Східній Азії, він обладнаний в ущелину і оснащений сучасними засобами безпеки стрільби, відеоспостереження й керування мішенями.
Увагу гостей тут приваблює шестиметрова статуя Цзонгхави тибетського ченця, який створив секту "жовтих пов'язок", яка пізніше стала державною церквою Тибету. Біля виходу з павільйону височіє вирізане з сандалового дерева зображення гори з фігурками 500 учнів Будди, виконаними із золота, срібла, бронзи, олова і заліза. На південній околиці столиці знаходиться всесвітньо відомий храмовий комплекс китайського традиційного культу Неба Храм Неба, створений за часів династії Мін. Комплекс Храму Неба складається з Храму Молитви про врожай, Храму Предків, в якому зберігаються таблички з іменами імператорів династії Мін і Цін, і Вівтаря Неба. До комплексу входять і інші будівлі, серед яких стіна "обертовий звуків", що володіє унікальними акустичними властивостями. На березі мальовничого озера Куньмін розташований парк Іхеюань, створений в традиційному стилі "Гори і Води", тут знаходиться літній палац імператриці Ци Сі, що викликає інтерес дивовижним поєднанням різних східних архітектур від ламаїстського храму до традиційного пекінського дворика. У 50 км на північ від Пекіна, в невеликій долині розташовані 13 гробниць династії Мін. До комплексу входять Великі Червоні ворота, особливий павільйон з кам'яною черепахою, на якій височіє стела з написами, що прославляють імператорів, алея Духів з статуями звірів у натуральну величину і величезних вартою, дерев'яні ворота Дракона і Фенікса і власне усипальниці з похоронними камерами і саркофагами. У 90 км на північ від Пекіна знаходиться реставрований ділянка Великої стіни - популярне місце серед туристів. До послуг гостей в Пекіні діє розвинена туристична інфраструктура: безліч готелів на будь-який смак, ресторани, бари, кафе, нічні клуби і жваві дискотеки, магазини та ринки, де є колосальний асортимент товарів - від продовольства до електроніки і сувенірів.
Популярністю серед туристів користується місто Ченде. Його околиці дуже мальовничі. По гірських схилах терасами спускаються в долину річки Жехе селянські поля, здалеку видніються черепичні дахи храмів, багатоярусні пагоди і величні силуети гірських вершин. Особливо цікавий Чортів Палець - скеля незвичайної форми, що представляє собою вузький в основі і розширюється догори, з округлою вершиною моноліт. У Чанде збереглося 11 храмів у складі 8 ансамблів. Більшість храмів було побудовано в змішаному тибетської-китайському стилі. Цікавий храм Вселенського умиротворення (XVIII ст), за своїм виглядом повторює тибетський монастир Самейе. Його центральна споруда - павільйон тисячеглазий бодхісатви, що здається зовні багатоповерховим, а всередині являє собою зал, де височіє величезна статуя (висота - 22,28 м), створена з цілого стовбура дерева. У бодхісатви крім звичайної пари рук є ще 40 рук і на кожній долоні по оку. На голові бодхісатви вирізана фігура Будди. Три її очі споглядають минуле, сьогодення і майбутнє.
Не менш цікавий Малий храм поталу (XVIII ст) з його грандіозними строгими кубічними обсягами, майже позбавленими поширених елементів китайської архітектури. Прообразом цього храму з'явився палац Далай-лами у Лхасі. Статуї, що знаходяться в східному павільйоні храму, створені в традиціях тантричного буддизму. Храм Щастя і довголіття є копією тибетського монастиря Ташілунпо в Шигацзе. Його передня частина виконана в китайському стилі, а головне будинок являє собою триярусну галерею з невеликим внутрішнім двором. Відомим туристським центром є Гуанчжоу - столиця південно-східної провінції Гуандун, найбільший індустріальний місто на півдні країни. У горбистій північній частині Гуанчжоу знаходиться парк Юесюй, де, крім стадіону і басейну влаштовані оранжереї, павільйони і чайні будиночки. Оглянути околиці можна зі старовинної дозорної вежі, що височіє на пагорбі. Зараз тут розташований Історичний музей.
Навпроти головного входу в парк Юесюй розташовані два великих готелю і ярмаркові павільйони, де двічі на рік проводиться Всекитайська ярмарок.
Неподалік від парку знаходиться сад Орхідей. Тут серед скель і штучних водоспадів можна побачити понад 100 видів цього химерного рослини. У 20 км від Гуанчжоу розкинувся один з найбільших за площею і багатих за видами рослин у країні ботанічний сад. У центрі Гуанчжоу, в затишному старому кварталі, розташований один з найдавніших храмів у регіоні храм Гуансяо. У храмі влаштовано понад 900 ніш зі статуями Будди. Храмовий комплекс складається з декількох будівель, серед яких найбільш відомі пагода похованих Волос, де в глибоких нішах зберігаються священні статуетки Будди, зал Махавіра зі статуєю тисячорука Гуаньінь, Східна і Західна Залізні пагоди (X ст). Великою популярністю серед туристів користується Царський мавзолей у Наньюе справжній підземний палац, де експонується безліч предметів з царської усипальниці; храм Шести Бньянових Дерев (VI ст), в головному залі якого встановлена величезна статуя Гуаньінь; мечеть Хуаішен (VII в) свідоцтво віротерпимості китайців і давніх зв'язків країни з Аравією; Кам'яний будинок (XIX ст) найбільший католицький собор у Китаї; храм Предків Сімейства Кень, де зберігаються древні таблички з іменами цілого клану, в даний час тут влаштовано музей, в якому виставлені кераміка і бонсаї.
Одним з найбільш популярних серед туристів древніх міст Східного Китаю є Нанкін. У цього міста багате історичне минуле. Протягом багатьох століть Нанкін не раз виконував роль "запасний" столиці країни. Тут же знаходиться мавзолей засновника Китайської Республіки Сунь Ятсена. Збереглися і пам'ятки більш давньої історії. Наприклад, руїни імператорського палацу династії Мін, який за своїм архітектурним рішенням передував основним принципам більш пізніх палаців Пекіна. Прообразом імператорських усипалень в околицях Пекіна стала гробниця першого імператора династії Мін в Нанкіні, створена в XIV ст. Від Великих Червоних воріт до гробниці веде 800-метрова "священна дорога", по обидва боки якої розташовані статуї звірів, військових і сановників. Зберігся павільйон з потужними глинобитними склепіннями, а неподалік розташована 60-метрова меморіальна пагода, з вершини якої можна оглядати околиці. Парк Сюаньху, що розкинувся навколо озера, найбільш примітна частина міста. На озері є п'ять островів, з'єднаних один з одним дамбою. Кожен з островів цікавий по-своєму: на одному влаштований зоопарк, на іншому височіють пагоди і ламаїстський храм, на третьому - кам'яні брили дивної форми. У Нанкін знаходиться астрономічна обсерваторія, яка є одним з найбільших наукових центрів Китаю, а також музей, в якому можна познайомитися із старовинними астрономічними приладами і картами зоряного неба.
Шанхай - найбільше місто Китаю, річковий та морський порт. Він розташований на річці Хуанпу, притоці Янцзи. Шанхаю властиві особливі атмосфера і чарівність, завдяки яким його називають Парижем Сходу. У Шанхаї цікаві європейські квартали, де можна побачити будівлі в традиційних європейських стилях модерн і арт-деко. На перетині найбільших торгових вулиць Нанджінг Лі і Зонгшан Лі знаходиться готель "Мир" - 12-поверхова будівля висотою 77 м, побудована в стилі готичних хмарочосів. Вечорами відкриваються дорогі ресторани, звучать мелодії джазу. У Шанхаї безліч кафе, барів, нічних клубів, дискотек і інших розваг. Серед історичних пам'яток увагу туристів привертає Храм Нефритового Будди, який цікавий головним чином скульптурою. У павільйоні Небесних Царів відвідувачів зустрічає усміхнений Мілефу в оточенні величезних статуй небесних царів.
На південний схід від узбережжя Китаю, в Південно-Китайському морі, знаходиться величезний мегаполіс Гонконг, розташований на 235 островах. Гонконг колишня англійська колонія, увійшов до складу Китаю в 1997 р. Це - один з найбільш розвинених туристських центрів Азії. Гостей приваблюють сюди одна з наймальовничіших у світі гаваней, кінні скачки, екзотичні плавучі ресторани, купання в Рипалс-бей, а також бурхливе нічне життя. Тут безліч нічних клубів, барів, ресторанів, казино, дискотек, фешенебельних готелів. Гонконг знаменитий також як великий центр конференцій і ярмарків. Під час екскурсії по місту туристи можуть піднятися на фунікулері на вершину піку Вікторія, звідки відкривається чудова панорама. Дуже цікаво відвідати Океанічний парк, в якому увагу відвідувачів привертають океанічний театр з дельфінами, акваріум з акулами, Екзотаріум з рифовими рибами, дитячий аквапарк з безліччю атракціонів і розваг. Гонконг - чудове місце для покупок. Тут безліч магазинів і ринків з широким асортиментом недорогого одягу, джинсів, сумок, взуття, біжутерії, аксесуарів.
Інша китайська територія - Макао (Аоминь), що була португальською колонією, у 1999 р. перейшла до складу Китаю. Макао розташований в дельті річки Перлової поблизу Гонконгу і займає територію площею 16,9 кв.км. Макао знаменитий гральним бізнесом. Більшість туристів приїжджає сюди на катерах з Гонконгу для гри в казино.
Хайнань - величезний тропічний острів на крайньому півдні Китаю. У недавньому минулому це була глуха рибацька околиця, а сьогодні - сучасний курорт, що відповідає найвищим стандартам. Вся туристська інфраструктура зосереджена в південній частині острова, в районі міста Санья. Туристів приваблюють прекрасні кліматичні умови (середня температура повітря +28 ° С, води +26,5 ° С), унікальна реліктова природа острова, чудові пляжі, а також достаток дешевих морепродуктів. У знаменитому "Океанаріум" можна познайомитися з багатою колекцією живих морських мешканців Південно-Китайського моря, цікавою колекцією птахів. Не менш захоплююче відвідування розплідника крокодилів. Привертає туристів і "Ущелина метеликів" - унікальний заповідник з колекцією живих метеликів, зібраних на півдні Китаю, в країнах Південно-Східної Азії, Африки і Південної Америки. До послуг туристів - морська прогулянка на підводному човні або риболовля на катері в районі коралових рифів острова Сімаодао. У Санья розташований один з кращих тирів в Південно-Східній Азії, він обладнаний в ущелину і оснащений сучасними засобами безпеки стрільби, відеоспостереження й керування мішенями.