Туристична індустрія в Китаї.

Етнографічні ресурси

Давньокитайський етнос склався на початку 1-го тисячоліття до н. е. на средньокитайский рівнині. Китайці - носії давньої плужної землеробської культури. Головне їхнє заняття - поливне рисосіяння, в якому вони мають цінні, що накопичилися століттями навички, а також розведення таких технічних культур, як соя, арахіс і ін, чаївництво, шовківництво.
За антропологічними ознаками китайці ставляться до східноазіатськиій групі тихоокеанських монголоїдів (північнокитайської расовий тип). Консолідація етнічної спільності древніх китайців послужила однією з передумов об'єднання давньокитайських царств.
Формування китайської нації відбувалося в межиріччі річок Хуанхе і Янцзи у басейні приток цих річок - Вейхе і Ханьцзян. Протягом історії ця область значно розширювалася за рахунок поширення китайців на північ, південь і захід, в ході якого китайці асимілювали багато проживають там некитайські народності. Специфіка місцевих умов, особливо тих народностей, які були асимільовані вході колонізації, деякі локальні культурно-господарські риси визначили появу істотних відмінностей між групами китайців, що проживають на тій чи іншій території, що проявляється в самому фізичному типі людей. Китайці (ханьці) входять в китайську групу сино-тибетської сім'ї. Поряд з китайцями в цю ж групу включаються xуей (дунгани). Велика їх частина проживає в північних районах КНР.
Жорстоким репресіям і гонінням мусульмани зазнали у роки "культурної революції", коли храми і монастирі були перетворені на казарми, солдатські табору, а мусульманські навчальні заклади ліквідовані. В кінці 70-х років у Китаї відновлено право сповідувати іслам, створений ісламський релігійний центр, реставруються старі мечеті і медресе.
Населення Китаю важко назвати релігійним, але, безсумнівно, життя кожного китайця підпорядкована морально-етичним нормам, витоки яких лежать у далекому минулому, в трьох головних релігіях Китаю - конфуціанстві, даосизмі та буддизмі.
У західних районах Китаю налічується близько 40 млн мусульман, функціонують мечеті. Конфуціанство, буддизм, даосизм в Китаї співіснують один з одним, взаімопереплетаясь. Китаєць може бути конфуцианцем і одночасно вірити у вчення буддизму чи даосизму.
Китайський національний характер складався віками, свій вплив зробили і конфуціанство, і відсутність демократичних традицій, і Цинь Шихуан, і Мао Цзедун. Загальними стали такі поняття, як "китайські церемонії" і "китайська дипломатія". Образ зовні незворушного, терплячого, витривалого китайця в останні роки, коли в Китаї дме "західний вітер", починає ускладнюватися. Традиційне, східне, непохитне, спокійне переплітається з сучасним, західним, кон'юнктурним, раціональним.
Щодо населення, то після другої світової війни Китай пережив «демографічний вибух» і за 40 років (1950-1992) його населення подвоїлось. В 1949 р. народжуваність становила 33%о, смертність — 20%о і природний приріст — 13%о. В 1969 р. — відповідно 34%о, 9%о і 25%о. В 1992 р. показники змінилися на краще — відповідно 19%о, 6%о і 13 %о. Але треба враховувати, що 13%о природного приросту в умовах Китаю — це щорічне збільшення населення на 15-16 млн чоловік, а за 10 років — 150-160 млн. «Приборкання» «демографічного вибуху» в Китаї було досягнуте цілеспрямованою політикою скорочення народжуваності. Були заборонені ранні шлюби і сім'я могла мати тільки одну дитину. Порушення цих правил суворо каралося адміністративно та економічно. Примусова демографічна політика мала чимало негативних наслідків. «Країна без братів і сестер», «партизани з пелюшок» (тобто незареєстровані народжені) — ці вислови свідчать про виникнення нових проблем. Особливо негативні наслідки мають статеві диспропорції. Сім'я прагнула мати сина, а не доньку, бо за віруваннями китайців відсутність сина обривала процес принесення жертвувань предкам. Як наслідок, зараз у Китаї, особливо в сільській місцевості, бракує жінок, а селянське господарство без жінки — така ж ненормальність, як і без чоловіка.
Середня густота населення в Китаї є значною — 125 чоловік на 1 км кв. Проте на Заході вона знижується до 6 чоловік на 1 км кв., а на Сході зростає до 220 чоловік на 1 км кв. В долинах головних китайських річок (Ляохе, Хуанхе, Хуайхе, Янцзи і Сіцзян) середня густота сягає 1000-1500 чоловік на 1 км кв. Разом з рівнинами Південної та Південно-Східної Азії це найгустіше заселена частина земної кулі.
Китай продовжує залишатися сільською країною: 75% його жителів мешкають у сільській місцевості. Це 900 млн чоловік — найбільший компактний масив селян у світі. Живуть вони, як правило, селами по 100-200 сімей. Умови життя в сучасній сільській місцевості Китаю значно кращі, ніж вони були до революції 1949 р. Селяни мають досить їжі, одяг, велосипеди, радіо, швейні машини. Села електрифікуються, будинки з глини та соломи замінюються кам'яними з черепичним дахом. Поширена система сільських бібліотек, центрів відпочинку і спорту. Проте доходи в сільській місцевості і зараз дуже низькі, а життя й умови праці надзвичайно важкі.
Міське населення становить 25%, але це 300 млн чоловік. Відкритого «вибуху урбанізації» в Китаї немає. За допомогою системи прописки в місці проживання держава стримує зростання міст. Але прихована стихійна урбанізація має місце. Зараз 9 міст Китаю мають більше ніж по 5 млн жителів (Пекін, Тяньцзінь, Шанхай, Харбін, Шеньян, Ухань, Чунцін, Ґуанчжоу і Сянган), і населення ще 25 міст нараховує понад 1 млн чоловік. Найбільшими містами є Шанхай, Пекін і Тяньцзінь. Кожен з них, крім власне міста, включає і довколишню сільську місцевість. Сучасні китайські міста потерпають від перенаселення, браку житла і невирішених транспортних проблем. Переважає стара одноповерхова садибна забудова, хоча у великих містах чимало нових районів з багатоквартирними будинками.
Китай як культурний регіон існує вже 3500 років. Він має величезну природну і культурну спадщину. Вплив на нього ззовні до останнього часу був дуже незначним. Чужинці-завойовники (чжурчжені, монголи, маньчжури) поглинались місцевим населенням і розчинялися серед них, не лишаючи ніяких слідів свого існування. Китайці — малорухомий народ. За межами Китаю їх близько 20-30 млн чоловік, переважно в країнах Південно-Східної Азії. В США їх до 1 млн чоловік і в Канаді близько 300 тис. На чужині китайці (хуацяо) не перемішуються з іншим населенням, зберігаючи свою мову і звичаї.
Весь життєвий уклад, побут, культура китайця будується на суворих нормах, правилах: навіть у побуті простежується якась явна любов до всякого роду правилами і регулюючим формулюванням: правила проїзду на транспорті, правил відвідування музеїв, правила відвідування кінотеатрів - всюди їх безліч.