Аналіз туристичного підприємства «Артекс’94»

Впровадження нововведень в діяльність туристичного підприємства «Артекс’94»

Туристична індустрія – це сфера торгівлі як послугами, так і товарами. За оцінками фахівців, частка послуг в туризмі складає 75%, товарів - 25% (див. діаграма 2). Саме тому перевага надається формуванню і реалізації туристичних продуктів, які складаються лише з послуг.

Діаграма 2
Співвідношення прибутку від реалізації послуг і товарів на туристичному ринку

Як будь-яка інша сфера, туристична повинна постійно розвиватися, щоб утримувати зацікавленість з боку споживачів. Мабуть, саме туристична індустрія займає одну з лідируючих позицій по динаміці розвитку, так як вона завжди повинна бути на крок попереду від вибагливих смаків клієнтів.
Для того, щоб удосконалити діяльність туристичного оператора «Артекс’94», компанія повинна постійно вводити нововведення у різні сфери функціонування підприємства.
Стосовно сфери управління доцільно ввести в роботу персоналу обов’язкові курси підвищення кваліфікації і професійні семінари. Для цього можна користуватися послугами спеціалізованих фірм, або ж створити свій відділ підвищення кваліфікації, який зможе надавати відповідні послуги іншим фірмам, поділитися своїм досвідом ведення успішного бізнесу, з подальшим створенням нових філій, що будуть включати молодих, перспективних та кваліфікованих спеціалістів.
Не завадило б розширення штату працівників, а також створення принципово нового відділу, який відповідав би за е-послуги. Е-послуги – це новий напрям у розвитку туристичної індустрії. Він дозволяє створювати туристичний продукт набагато швидше, так як заснований на онлайн прорахунку можливих маршрутів, їх вартості та попиту на них.
Та більш перспективним і ефективнішим, на мою думку, було б створення єдиного туристичного порталу (ЄТП), який би включав допомогу як туристичним підприємствам, так і клієнтам, тим паче, що «Артекс’94» має всі необхідні умови для створення ЄТП (професійний колектив, власна система бронювання, акредитація багатьох посольств світу, налагоджена мережа зарубіжних та вітчизняних зв’язків тощо). Цей принципово новий продукт об’єднав би всі системи бронювання, пошуку та архіви баз туристичної періодики. На мою думку, це повинен бути туристичний портал, поділений на дві складові: перша – об’єднує лише інформацію та необхідні послуги для туристичних фірм (системи бронювання, системи для спрощеної процедури створення туристичних продуктів тощо), друга – повинна бути корисною для клієнтів (описи всіх країн, оновлення інформації щодо отримання віз, правил в’їзду, повний опис готелів тощо).
Подібна система змогла б завоювати туристичний ринок дуже швидко, здійснивши прорив у туристичній індустрії. Для створення подібного продукту, окрім затрат часу та вкладення коштів, необхідна плідна співпраця кваліфікованих спеціалістів з туризму та розробки програмного забезпечення, а також агітація зарубіжних фірм та готелів до співпраці.
Туристичний оператор «Артекс’94» пропонує широкий асортимент різноманітних турів у більш ніж 40 країн світу, які включають спортивний, релігійний, автомобільний, автобусний та деякі інші напрямки. Хочу запропонувати декілька напрямів щодо розширення асортименту:
• медичний туризм, зокрема напрям «детокс». «Детокс» - це скорочення від слова «детоксикація», тобто очищення організму від шлаків і токсинів. Так звані детокс тури перетворилися в окремий дуже модний напрямок туристичних маршрутів. «Детокс» туризм стає все більш популярним;
• екстремальний туризм, зокрема сплави по бурхливих річках закордоном і порогами вітчизняних водоймищ;
• тощо.
Зазвичай, клієнтів можна переманити до своєї компанії знижуючи ціну на продукти або ж проводячи активну маркетингову політику не лише в області просування товару, а й встановлюючи знижки, даруючи подарунки чи ще краще створивши для спеціальну програму накоплення бонусів, які можна б було витрачати не лише в компанії «Артекс’94», а й користуючись послугами її партнерів.
Проблема туроператора «Артекс’94» в області надання знижок та проведення акцій полягає у тому, що вони поширюються лише на автобусні і гірськолижні тури. Плідна співпраця з VAB банком та іншими партнерами, на мій погляд, надає компанії «Артекс’94» широкі можливості для створення спеціальної картки «Улюблений клієнт», яка б мала на меті користування певними послугами з певною знижкою, або ж надавала б можливість накопичувати бонусні бали, які споживачі потім могли б обміняти на знижки, подарунки, пільгові ціни у партнерів турфірми «Артекс’94». Цю картку можна запровадити саме для постійних користувачів послуг «Артекс’94», які залишаються їй вірними протягом декількох років.
Хочу окремо відмітити рекламну кампанію туристичної фірми «Артекс’94». Якщо Ви вже дізналися про такого туроператора, звичайно, сайт дуже гарно оформлений з точки зору привабливості для клієнта і підбиття його до купівлі туру саме тут, а додаткова корисна інформація змушує захоплюватися професіоналізмом «Артекс’94». Та більше ніякої інформації про таку фірму, я ніколи не чула, і лише щасливий випадок пошуку в Інтернеті туристичних фірм міста Києва допоміг мені її відшукати. Це свідчить про недостатню зовнішню рекламу компанії.
На останок хочу додати, що «Артекс’94» лише відправляє туристів закордон. Вона являється ініціативним туроператором. Ініціативні туроператори - це туроператори, які відправляють туристів за кордон або в інші регіони за домовленістю з приймаючими операторами або безпосередньо з туристськими підприємствами. На мою думку, для розширення бізнесу можна додатково займатися і рецептивним туроперейтингом. Рецептивні туроператори - це туроператори на прийомі, що комплектують тури і програми обслуговування в місці прийому та обслуговування туристів, використовуючи прямі договори з постачальниками послуг (готелями, підприємствами харчування, дозвільної-розважальними установами і т.д.). Україна стає все більш і більш привабливою країною для туристів, яка має багату культурну спадщину і, до того ж, прийме Чемпіонат з футболу у 2012 році. Також вона не є країною з епідемією, тероризмом чи природними катастрофами, так як туристичні потоки у такі країни знижуються (див. діаграма 3) .
Діаграма 3
Причини відкладення туристичних поїздок

Загалом кожне підприємство має розвиватися, а туристична організація повинна мати швидку динаміку розвитку, щоб залишатися на лідируючих положеннях. Розвиток, зазвичай, включає введення нововведень у всі сфери функціонування підприємства. Для компанії «Артекс’94» були запропоновані наступні ключові зміни і оновлення: проведення курсів підвищення кваліфікації, створення відділу проведення семінарів з успішного ведення туристичного бізнесу, створення принципово нової системи – ЄТП, проведення рекламних заходів, маркетингові прийоми залучення і збереження клієнтів, розширення сфери ведення бізнесу, розширення штату працюючих та інші.