Аналіз туристичного підприємства «Артекс’94»

Особливості складання програми продукту туристичного підприємства «Артекс’94»

Кінцевим фінансовим результатом діяльності будь-якого туристичного підприємства є отримання виручки від реалізації туристичного продукту.
Туристичний продукт - це комплекс товарів і послуг, що надаються туристу туристичною організацією. Інакше кажучи, туристичний продукт - це право на тур, призначене для реалізації громадянам .
При розробці програми туристичного продукту підприємства «Артекс’94» враховується класифікація форм і видів туризму: мета діяльності, ступень мобільності, форма участі, вік, тривалість, використання транспортних засобів, сезонність, географія, спосіб переміщення тощо.
Структура турів, а відповідно і програм перебування, що пропонуються турфірмою потенційним туристам, залежить від ряду факторів, які можливо виділити у чотири основні групи (див. рис. 3).

Формування конкретного туристичного продукту для задоволення потреб у туристичній послузі включає в себе розробку маршрутів, турів, екскурсійних програм, надання основних, додаткових і супутніх послуг. Класифікація туристичних маршрутів відбувається за типами, сезонністю дії, побудовою траси, видом пересування, тривалістю, за змістом маршруту.
При складанні програми перебування туристів визначається:
1) маршрут подорожі;
2) перелік туристичних підприємств-партнерів;
3) період надання послуг кожним підприємством-виконавцем послуг;
4) перелік та склад послуг, які надаються під час турів;
5) комплекс розважальних заходів та анімаційних програм;
6) час перебування туристів у кожному пункті маршруту;
7) кількість туристів;
8) вид та кількість транспортних засобів, задіяних в обслуговуванні туристів;
9) потреба в послугах гідів, екскурсоводів, закордонних представників, інструкторів, перекладачів, супроводжувачів груп туристів;
10) підготовка документів туристів .
Кожна програма туристичного продукту складається з урахуванням певних правил (див. додаток Г).
Сформований на основі маршруту та конкретного попиту тур не може зразу стати товарним продуктом для продажу. Для цього необхідно виконати ряд етапів:
• формування туру;
• експериментальне впровадження;
• реклама і презентація туру;
• просування туру на ринку.
Етап формування туру включає в себе "збирання" ряду послуг і товарів в одну "оболонку", яка називається туром. Крім механічного складання такого набору, формування туру передбачає і його техніко-економічне обгрунтування, оскільки низькорентабельний тур у кінцевому вигляді є нездійсненим. Таким чином, формування туру має дві межі: верхня - максимально атрактивний (привабливий) пакет послуг і товарів, нижня економічна ефективність, яка впливає на його ціну. Якщо тур відповідає цим критеріям, необхідно його експериментальне впровадження. Воно може бути поєднано з рекламним безкоштовним (або пільговим) круїзом, автобусною подорожжю тощо. За результатами рекламного туру проводиться його презентація, а також наступна рекламна кампанія.
Після цього здійснюється калькуляція витрат, визначається норма прибутку, розраховується ціна і формується система пільг.
Сформований товарний продукт у вигляді туристичної путівки реалізується через турагентів, бюро реалізації або самостійно через бюро подорожей та екскурсій, яке виступає посередником між туристом і підприємствами, які надають йому послуги.
При формуванні туристичного продукту необхідно враховувати його основні властивості (див. схема 2).

Схема 2. Основні властивості туристичного продукту

Створення програми туру компанії «Артекс'94» засноване на 12 кроках до успіху, які гарантують високу якість і ефективність продукту:
1. Багаторічний досвід. Колектив «Артекс’94» працює на туристичному ринку України з 1991 року. «Артекс’94» одна з найстаріших і найдосвідченіших компаній в українському туризмі, яка стабільно займає одне з лідируючих місць на ринку. Автобусні тури - це перший напрямок, яким «Артекс’94» почав займатися ще на початку 90-х, а стало бути досвід роботи в автобусному туризмі у «Артекс’94», дорівнює часу існування виїзного туризму на Україні.
2. Високі вимоги до партнерів. «Артекс’94» користується послугами безлічі партнерів по всій території Європи, але постійними залишаються лише ті, хто пройшов перевірку на надійність і хто пропонує найкраще співвідношення «ціна-якість».
3. Робота «від кутюр». Кожен тур це LEGO для дорослих, який по кубиках складається в єдине ціле. Це робота «від кутюр» у туризмі. Тури «Артекс’94» копіюють інші фірми, їх вивчають в інститутах туризму, реклами та культури.
4. Акредитації. «Артекс’94» - єдина «автобусна» фірма в Україні, яка має акредитації практично у всіх посольствах країн Шенгенської зони.
5. Школа гідів. Високий рівень супроводжуючих. Гіди «Артекс’94» - одні з найбільш досвідчених гідів на Україні, стаж їхньої роботи в туризмі не менше 8 років. Збільшуючи кількість турів, «Артекс’94» веде постійний жорсткий відбір і навчання фахівців.
6. «Артекс’94» - лідер у створенні маршрутів «з родзинкою». «Артекс’94» завжди стежить за тенденціями світового туризму, культурним життям Європи, розширює географію маршрутів і додає до програм не лише нові міста, але і прикрашає їх відвідуванням маленьких мальовничих містечок, національних парків, пам'яток ЮНЕСКО, що робить їхні програми унікальними і відмінними від програм турів інших фірм.
7. Географія маршрутів. Почавши з усього одного туру до Італії в 1991 році, на сьогоднішній день «Артекс’94» пропонує безліч програм по Західній, Східній Європі та Скандинавії, по Північній та Південній Америці, по Індонезії та Антарктиді тощо.
8. Орієнтація на попит. До кожного сезону «Артекс’94» обов'язково випускає новинки, тому що напрочуд важливим є бажання туристів, які мають тенденцію постійно змінюватися. «Артекс’94» йде за бажаннями своїх туристів, а часто і передбачаємо їх очікування.
9. Лояльність до партнерів. «Артекс’94» поважає закони тих зарубіжних країн, куди привозить туристів. Наприклад в Австрії, Італії, деяких регіонах Іспанії категорично заборонено вести екскурсії приїжджим гідам, які не мають ліцензії і дозволу держави на екскурсійну діяльність. У таких країнах всі екскурсії по історичних центрах міст, а також музеям, проводять кращі з місцевих гідів, з якими «Артекс’94» успішно співпрацює як в роботі з групами, так і в роботі з індивідуальними туристами.
10. Пунктуальність. «Артекс’94» завжди витримує графік заїздів і ціну турів. Всі маршрути чітко продумані, прораховані і перевірені часом.
11. Програми заохочення для турагенств. Компанія «Артекс’94», як туроператор, кожен рік проводить ознайомчі рекламні тури. Спеціальна бонусна програма враховує інтенсивність роботи кожного турагенств.
12. Відповідальність. «Артекс’94» несе відповідальність за своїх туристів 24 години на добу 7 днів на тиждень. Для компанії важливо не тільки добре підготувати подорож, а й якісно провести її. Навіть якщо під час туру «Артекс’94» стикається з форс-мажорною ситуацією, вона завжди прийде на допомогу в будь-який час доби. До вирішення питань підключаються всі співробітники компанії, починаючи з генерального директора і закінчуючи помічником менеджера .
Сформований туристичний продукт підлягає просуванню на ринку. Розробляється комплексний маркетинговий план, що включає рекламу, виставки, різноманітні акції тощо.
Отже, формування програми туристичного продукту одна з найвідповідальніших і найважливіших операцій туроператора, яка складається з безлічі компонентів, кожен з яких потребує роботи групи професіоналів.