Загальна характеристика Угорщини та розробка туру по цій країні
Обґрунтування вибору пунктів нового маршруту
Маршрут туру відіграє велику роль у наданні йому необхідної привабливості, задоволенні побажань та інтересів туристів. Вибір пунктів нового маршруту пов’язаний, насамперед, із цілями поїздок туристів у ту або іншу країну. Тому для екскурсійно-пізнавальних турів критерієм відбору пунктів маршруту є атрактивність об'єктів показу для задоволення мети подорожі, можливість забезпечити різноманітність програми перебування в даному населеному пункті, його транспортна доступність та забезпеченість послугами гостинності.
Головними пунктами маршруту туру «Чарівна Угорщина для Вас!» є такі міста як Будапешт, Сентендре та Естергом, що мають найбільшу кількість архітектурних пам’ятників та музеїв.
Будапешт - чарівне місто, розділене на дві половинки (Буда і Пешт) найшвидшою європейською рікою Дунай. "Париж на Дунаї" - саме так називають це місто його жителі і гості, які отримують це враження з перших же хвилин перебування тут. Прекрасні ажурні мости, гориста Буда, метушливий Пешт і Дунай, що розділив на дві частини як угорську столицю, так і саму Угорщину.
Місто, що виросло на місці Аквінкума (на березі Дунаю римляни заснували місто Аквінкум, що в перекладі означає "рясні води", тому що на його території знаходиться понад 120 джерел теплої і гарячої мінеральної води), назвали Будою. У XIII столітті він був повністю зруйнований під час монголо-татарської навали. При відновленні центр міста був перенесений на Фортечну гору, де був зведений Королівський палац і.
Будою стали називати це нове поселення, а колишнє одержало назву Обуда, тобто Стара Буда. На протилежному березі Дунаю, на місці колишнього Контраквінка тим часом ріс центр ремесла і торгівлі - Пешт. Ці поселення розвивалися як три самостійних міста до 1873 р., коли офіційно відбулося їх об'єднання і народження Будапешта.
Визначні пам'ятки Будапешта: Королівський палац, церква Матіаша, Рибацький бастіон, Ланцюговий міст, гора Геллерт із цитаделлю на вершині, Базиліка Св.Іштвана, будівля Парламенту, Парк Варошлігет з Площею Героїв і замком Вайдахуняд, розкішні набережні Дунаю, термальні купальні з лікувальними водами, численні музеї та галереї, винні дегустаційні зали.
Парламент (додаток 2), одне з найкрасивіших будівель Будапешта, має характерні риси епохи ренесансу і нагадує аналогічне будівлю в Лондоні. Саме в Парламенті почала функціонувати перша в Угорщині система парового опалення.
Не менш примітною є і Церква Матяша (додаток 3) побудована в готичному стилі, названа на честь благородного короля, який двічі в ній вінчався. Будівництво храму тривало з XIII по XV століття. Краса і цілісність цієї церкви в усі віки залучали безліч захоплених мандрівників. Навіть турки, що захопили Буду в 1541 році, не зруйнували храм, а лише замазали фрески.
Поруч з Церквою Матяша в 1905 році був побудований Рибацький Бастіон (додаток 4) з витонченими білосніжними вежами. З його стін відкривається чудовий вид на Пешт.
На горі Геллерт поставлений пам'ятник Свободи (додаток 5), так по-справжньому і не став символом міста. Раніше цей пам'ятник був скульптурною композицією, але в 1992 році частина пам'ятника - фігуру радянського солдата - демонтували. Тут же знаходиться Цитадель, споруджена австрійцями в 1849 році. Цитадель є одним із символів угорської столиці, а з 1987 р. внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Базиліка святого Іштвана (додаток 6) - найбільша церква в місті з висотою купола в 96 м, що вміщає 8500 чоловік. У Базиліці знаходиться священна реліквія угорської католицької церкви - Свята Десниця - мощі правої руки, що належали святому Іштвану Першому (1000 - 1038 рр..) - Короля Угорщини. Щорічно 20-го серпня в день іменин короля її проносять Хресним ходом по Будапешту
Угорський державній оперний театр (додаток 7) - один з найкращих оперних театрів у Європі. Його будівля – це розкішний приклад будівлі в стилі Нео-Ренесансу. Театр розташований в центральній частині Пешта (частина Будапешта. Розроблений Міклошем Іблем, головною фігурою в угорській архітектурі дев'ятнадцятого століття, будівництво тривало з 1875 року до 1884 року і фінансувалося містом Будапештом і Імператором Австро-Угорщини - Францом Йосифом.
У 22-му районі Будапешта, в гірській частині Будафока знаходиться одна з найвідоміших в Угорщині мережа винних погребів, довжиною 100 кілометрів. Тут розташований і винний льох сім'ї Ліч, де вражають вже його масштаби. На території 1738 м2, протяжністю 350 метрів, зберігається близько 13 000 гектолітрів вина. Льох, що колись належав принцові Віндішгрецу, в даний час є власністю однієї сім'ї.
«Стара дама» - так називають будапештці Ланцюговий міст (додаток 8) імені Сечені. Ланцюговий міст імені Сечені є символом Будапешта, тому вечорами він завжди святково освітлений. З ланцюговим мостом пов'язано кілька легенд. Так згідно однієї з них до його відкриття в 1849 році в зимовий час з Буди в Пешт і назад можна було перейти тільки по льоду. За легендою, в грудні 1820 гусарський капітан Іштван Сечені отримав звістку про смерть батька. Заганяючи коней, він домчався до Пешта, але не зміг переправитися вчасно на Буду, де жила його сім'я. На Дунаї через відлигу почався льодохід. Запізнившись на похорон батька, граф Сечені присягнувся побудувати міст. Він запросив з Англії архітектора Вільяма Кларка і його однофамільця інженера Адама Кларка, які звели на гроші, зібрані Сечені, витончений ланцюговий міст, що став одним із символів Будапешта. Адам Кларк залишився жити і працювати в Угорщині. Прямо навпроти моста під кріпосної горою за його проектом було споруджено тунель рівно такої ж довжини, як і міст. У Будапешті жартують, що Кларк зробив тунель для того, щоб міст міг ховатися в нього під час дощу.
Королівська резиденція, побудована в 14 столітті, використовувалася за своїм прямим призначенням протягом 700 років, і не раз перебудовувалася, перетворившись, врешті-решт, в палац бароко. У наші дні Палацовий квартал - один з основних культурних центрів Будапешта. Тут розмістилася колекція угорського образотворчого мистецтва - Угорська національна галерея, Музей історії новітнього часу і Державна бібліотека ім. Сечені. Своєю нинішньою виглядом палац зобов'язаний проводити після Другої світової війни досліджень та розкопок, а також концепції створення в ньому комплексного центру культури. Перед Королівським палацом можна бачити залишки фортечних укріплень епохи середньовіччя і часів турецького панування
Справжня гордість Будапешта - численні термальні джерела. Їх нараховують понад 123. Ще римські патриції приїжджали сюди, щоб підлікувати і тіло, і душу в мінеральних водах, що розрізняються по температурі і цілющим властивостям.
Турецька купальня, яка є центральним архітектурним елементом сьогоднішньої купальні Рудаш, була побудована в XV столітті, під час турецького панування. Під куполом з 10-метровим діаметром, який підтримують вісім колон, розташовується басейн восьмигранною форми. Сьогодні термальна купальня призначена тільки для чоловіків. Басейн, що функціонує і в лікувальних цілях, і сауна побудовані в 1986 р. У питне павільйоні можна пройти питної лікувальний курс з джерел Хунгарія, Аттіла і Ювентус.
Аквапарк Aquaworld Budapest(додаток 9) - найбільший у Центральній Європі критий тематичний водно-розважальний комплекс круглий рік забезпечує відвідувачам різного віку незрівнянне проведення часу. Водні атракціони розташовані під величезним куполом висотою з п'ятиповерховий будинок, діаметр якого досягає 72 м.
Тропікаріум - найбільший в Центральній Європі акваріум площею 3000 м2. Дика природа тут настільки різноманітна, що відвідування центру з успіхом замінює візит в найвіддаленіші і екзотичні куточки нашої планети. У зоні постійної експозиції 8 залів, в яких представлено життя океану і тропіків.
Міський парк Варошлігет (додаток 10) ще в 1241 році згадувався як заболочене, кинуте місце. Зараз його прикрашають стрункі алеї і замок Вайдахуняд, демонструє всі архітектурні стилі Угорщини. У цьому парку знаходиться єдиний в Європі ботанічний сад для сліпих, який за спеціальною азбуки знайомить відвідувачів з усілякими рослинами з різних куточків земної кулі.
Перед парком знаходиться велична Площа Героїв з помпезною колонадою і 36-метровим стовпом, увінчаним скульптурою Архангела Гавриїла. На цій же площі розташовується Музей образотворчого мистецтва.
Нічне життя Будапешта яскраве й різноманітна. Багато клубів у місті відкриті всю ніч і збирають величезну кількість відвідувачів. Крім танцювальних вечірок, там часто проходять тематичні паті, які спонсорують крупні компанії.
Крім гучних нічних клубів у Будапешті є безліч тихих барів, де ви можете насолодитися прохолодними напоями і музикою практично всіх стилів.
Місто Естергом, що лежить в закруті Дунаю, колись був першою столицею Угорщини. Сьогодні він служить резиденцією глави Угорської Католицької Церкви архієпископа естергомского. А в міській фортеці, побудованої в 972 р., народився перший угорський король і засновник держави - Святий Іштван. Символ Естергома - архіепіскопальний собор ( додаток 11) - є найбільшим храмом Угорщини. Храм примітний ще й тим, що в ньому знаходиться найбільший в світі вівтарний образ, написаний на цільному шматку полотна. Ще одна унікальна пам'ятка собору - єдина будівля, що повністю збереглася, побудована з червоного дерева і мармуру на початку XVI ст. - каплиці Бакоца, яка на 300 років старша самого храму. У скарбниці собору зберігається гігантська колекція дорогоцінних угорських церковних предметів. Серед її експонатів - найкрасивіші кубки з рогу, шедевр готичного мистецтва - чаша Шукі, а також унікальна золота коштовність - хрести короля Матіаша. У нижньому соборі знаходиться могила архієпископа Йожева Міндсенті, яка служить місцем паломництва християн. Не менш привабливий для туриста і саме місто, бароковий колорит якого створюють старовинні будинки навколо площі Сечені, а також красива будівля Міського муніципалітету.
Сентендре - місто святого Андрія, розташувався навпроти острова з однойменною назвою. Один з найкрасивіших містечок в закруті Дунаю. Заснували Сентендре, тікаючи від турецького нашестя, серби, греки та інші народи. Саме таке змішання культур, релігій стало головною причиною своєрідного архітектурного вигляду міста. Кожне співтовариство будувало свій храм і селилося навколо нього.
В кінці 20-х років ХХ століття тут поселилася колонія художників. Живописці, графіки, керамісти відкрили безліч галерей і музеїв. Саме місто стало подібне музею, тут міська влада забороняють будь-яку перебудову навіть приватних будинків без серйозного художньо-історичного узгодження.
Однією з родзинок міста є музей марципану (додаток 12). Здавалося б всього лише солодка маса з тертого мигдалю і цукрового сиропу, але в умілих руках скульпторів і кулінарів перетворюється на справжні шедеври! На першому поверсі розташований магазин, де можна купити готові вироби з марципану або упаковану масу для самостійної творчості. Сам музей розміщується на другому поверсі. Величезний весільний торт, Угорський Парламент, Карта старої Угорщини, портрет Моцарта, віденські мережива, безліч героїв з казок і мультфільмів. Більшість музейних експонатів були зроблені самим засновником Карою Сабо.
Протягом уже тридцяти років ювелірна мануфактура «Каприз» обточує найбільші й найгарніші діаманти в Європі. У 2007 році компанія відзначила п'ятиріччя своєї присутності на ринку Угорщини. На площі 2000 квадратних метрів розташувалися: музей ювелірних виробів, кінопроекційним зал, майстерні самої мануфактури, демонстраційні зали та кафетерій.
Ще один цікавий музей у Сентендре - музей вина (додаток 13). Загалом-то, ординарний винний льох, але великий, холодний, з затягнутими павутиною пляшками, які знаходяться у стелажах, - вина з різних регіонів Угорщини.
На околиці Сентендре, на досить великій території розташований музей на відкритому повітрі - виставково-фольклорне село. Його ще називають на скандинавський лад, але з угорським акцентом: Шканзен. Є й справжні будівлі, зібрані з усієї країни, і досить органічний новодел. Часто тут проходять фольклорні свята, ремісники працюють прямо у глядачів на очах, є виноробня, традиційний, дуже густий угорський суп гуляш - прямо на відкритому повітрі. Є навіть маленька загорожа з тваринами.
Головними пунктами маршруту туру «Чарівна Угорщина для Вас!» є такі міста як Будапешт, Сентендре та Естергом, що мають найбільшу кількість архітектурних пам’ятників та музеїв.
Будапешт - чарівне місто, розділене на дві половинки (Буда і Пешт) найшвидшою європейською рікою Дунай. "Париж на Дунаї" - саме так називають це місто його жителі і гості, які отримують це враження з перших же хвилин перебування тут. Прекрасні ажурні мости, гориста Буда, метушливий Пешт і Дунай, що розділив на дві частини як угорську столицю, так і саму Угорщину.
Місто, що виросло на місці Аквінкума (на березі Дунаю римляни заснували місто Аквінкум, що в перекладі означає "рясні води", тому що на його території знаходиться понад 120 джерел теплої і гарячої мінеральної води), назвали Будою. У XIII столітті він був повністю зруйнований під час монголо-татарської навали. При відновленні центр міста був перенесений на Фортечну гору, де був зведений Королівський палац і.
Будою стали називати це нове поселення, а колишнє одержало назву Обуда, тобто Стара Буда. На протилежному березі Дунаю, на місці колишнього Контраквінка тим часом ріс центр ремесла і торгівлі - Пешт. Ці поселення розвивалися як три самостійних міста до 1873 р., коли офіційно відбулося їх об'єднання і народження Будапешта.
Визначні пам'ятки Будапешта: Королівський палац, церква Матіаша, Рибацький бастіон, Ланцюговий міст, гора Геллерт із цитаделлю на вершині, Базиліка Св.Іштвана, будівля Парламенту, Парк Варошлігет з Площею Героїв і замком Вайдахуняд, розкішні набережні Дунаю, термальні купальні з лікувальними водами, численні музеї та галереї, винні дегустаційні зали.
Парламент (додаток 2), одне з найкрасивіших будівель Будапешта, має характерні риси епохи ренесансу і нагадує аналогічне будівлю в Лондоні. Саме в Парламенті почала функціонувати перша в Угорщині система парового опалення.
Не менш примітною є і Церква Матяша (додаток 3) побудована в готичному стилі, названа на честь благородного короля, який двічі в ній вінчався. Будівництво храму тривало з XIII по XV століття. Краса і цілісність цієї церкви в усі віки залучали безліч захоплених мандрівників. Навіть турки, що захопили Буду в 1541 році, не зруйнували храм, а лише замазали фрески.
Поруч з Церквою Матяша в 1905 році був побудований Рибацький Бастіон (додаток 4) з витонченими білосніжними вежами. З його стін відкривається чудовий вид на Пешт.
На горі Геллерт поставлений пам'ятник Свободи (додаток 5), так по-справжньому і не став символом міста. Раніше цей пам'ятник був скульптурною композицією, але в 1992 році частина пам'ятника - фігуру радянського солдата - демонтували. Тут же знаходиться Цитадель, споруджена австрійцями в 1849 році. Цитадель є одним із символів угорської столиці, а з 1987 р. внесена до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Базиліка святого Іштвана (додаток 6) - найбільша церква в місті з висотою купола в 96 м, що вміщає 8500 чоловік. У Базиліці знаходиться священна реліквія угорської католицької церкви - Свята Десниця - мощі правої руки, що належали святому Іштвану Першому (1000 - 1038 рр..) - Короля Угорщини. Щорічно 20-го серпня в день іменин короля її проносять Хресним ходом по Будапешту
Угорський державній оперний театр (додаток 7) - один з найкращих оперних театрів у Європі. Його будівля – це розкішний приклад будівлі в стилі Нео-Ренесансу. Театр розташований в центральній частині Пешта (частина Будапешта. Розроблений Міклошем Іблем, головною фігурою в угорській архітектурі дев'ятнадцятого століття, будівництво тривало з 1875 року до 1884 року і фінансувалося містом Будапештом і Імператором Австро-Угорщини - Францом Йосифом.
У 22-му районі Будапешта, в гірській частині Будафока знаходиться одна з найвідоміших в Угорщині мережа винних погребів, довжиною 100 кілометрів. Тут розташований і винний льох сім'ї Ліч, де вражають вже його масштаби. На території 1738 м2, протяжністю 350 метрів, зберігається близько 13 000 гектолітрів вина. Льох, що колись належав принцові Віндішгрецу, в даний час є власністю однієї сім'ї.
«Стара дама» - так називають будапештці Ланцюговий міст (додаток 8) імені Сечені. Ланцюговий міст імені Сечені є символом Будапешта, тому вечорами він завжди святково освітлений. З ланцюговим мостом пов'язано кілька легенд. Так згідно однієї з них до його відкриття в 1849 році в зимовий час з Буди в Пешт і назад можна було перейти тільки по льоду. За легендою, в грудні 1820 гусарський капітан Іштван Сечені отримав звістку про смерть батька. Заганяючи коней, він домчався до Пешта, але не зміг переправитися вчасно на Буду, де жила його сім'я. На Дунаї через відлигу почався льодохід. Запізнившись на похорон батька, граф Сечені присягнувся побудувати міст. Він запросив з Англії архітектора Вільяма Кларка і його однофамільця інженера Адама Кларка, які звели на гроші, зібрані Сечені, витончений ланцюговий міст, що став одним із символів Будапешта. Адам Кларк залишився жити і працювати в Угорщині. Прямо навпроти моста під кріпосної горою за його проектом було споруджено тунель рівно такої ж довжини, як і міст. У Будапешті жартують, що Кларк зробив тунель для того, щоб міст міг ховатися в нього під час дощу.
Королівська резиденція, побудована в 14 столітті, використовувалася за своїм прямим призначенням протягом 700 років, і не раз перебудовувалася, перетворившись, врешті-решт, в палац бароко. У наші дні Палацовий квартал - один з основних культурних центрів Будапешта. Тут розмістилася колекція угорського образотворчого мистецтва - Угорська національна галерея, Музей історії новітнього часу і Державна бібліотека ім. Сечені. Своєю нинішньою виглядом палац зобов'язаний проводити після Другої світової війни досліджень та розкопок, а також концепції створення в ньому комплексного центру культури. Перед Королівським палацом можна бачити залишки фортечних укріплень епохи середньовіччя і часів турецького панування
Справжня гордість Будапешта - численні термальні джерела. Їх нараховують понад 123. Ще римські патриції приїжджали сюди, щоб підлікувати і тіло, і душу в мінеральних водах, що розрізняються по температурі і цілющим властивостям.
Турецька купальня, яка є центральним архітектурним елементом сьогоднішньої купальні Рудаш, була побудована в XV столітті, під час турецького панування. Під куполом з 10-метровим діаметром, який підтримують вісім колон, розташовується басейн восьмигранною форми. Сьогодні термальна купальня призначена тільки для чоловіків. Басейн, що функціонує і в лікувальних цілях, і сауна побудовані в 1986 р. У питне павільйоні можна пройти питної лікувальний курс з джерел Хунгарія, Аттіла і Ювентус.
Аквапарк Aquaworld Budapest(додаток 9) - найбільший у Центральній Європі критий тематичний водно-розважальний комплекс круглий рік забезпечує відвідувачам різного віку незрівнянне проведення часу. Водні атракціони розташовані під величезним куполом висотою з п'ятиповерховий будинок, діаметр якого досягає 72 м.
Тропікаріум - найбільший в Центральній Європі акваріум площею 3000 м2. Дика природа тут настільки різноманітна, що відвідування центру з успіхом замінює візит в найвіддаленіші і екзотичні куточки нашої планети. У зоні постійної експозиції 8 залів, в яких представлено життя океану і тропіків.
Міський парк Варошлігет (додаток 10) ще в 1241 році згадувався як заболочене, кинуте місце. Зараз його прикрашають стрункі алеї і замок Вайдахуняд, демонструє всі архітектурні стилі Угорщини. У цьому парку знаходиться єдиний в Європі ботанічний сад для сліпих, який за спеціальною азбуки знайомить відвідувачів з усілякими рослинами з різних куточків земної кулі.
Перед парком знаходиться велична Площа Героїв з помпезною колонадою і 36-метровим стовпом, увінчаним скульптурою Архангела Гавриїла. На цій же площі розташовується Музей образотворчого мистецтва.
Нічне життя Будапешта яскраве й різноманітна. Багато клубів у місті відкриті всю ніч і збирають величезну кількість відвідувачів. Крім танцювальних вечірок, там часто проходять тематичні паті, які спонсорують крупні компанії.
Крім гучних нічних клубів у Будапешті є безліч тихих барів, де ви можете насолодитися прохолодними напоями і музикою практично всіх стилів.
Місто Естергом, що лежить в закруті Дунаю, колись був першою столицею Угорщини. Сьогодні він служить резиденцією глави Угорської Католицької Церкви архієпископа естергомского. А в міській фортеці, побудованої в 972 р., народився перший угорський король і засновник держави - Святий Іштван. Символ Естергома - архіепіскопальний собор ( додаток 11) - є найбільшим храмом Угорщини. Храм примітний ще й тим, що в ньому знаходиться найбільший в світі вівтарний образ, написаний на цільному шматку полотна. Ще одна унікальна пам'ятка собору - єдина будівля, що повністю збереглася, побудована з червоного дерева і мармуру на початку XVI ст. - каплиці Бакоца, яка на 300 років старша самого храму. У скарбниці собору зберігається гігантська колекція дорогоцінних угорських церковних предметів. Серед її експонатів - найкрасивіші кубки з рогу, шедевр готичного мистецтва - чаша Шукі, а також унікальна золота коштовність - хрести короля Матіаша. У нижньому соборі знаходиться могила архієпископа Йожева Міндсенті, яка служить місцем паломництва християн. Не менш привабливий для туриста і саме місто, бароковий колорит якого створюють старовинні будинки навколо площі Сечені, а також красива будівля Міського муніципалітету.
Сентендре - місто святого Андрія, розташувався навпроти острова з однойменною назвою. Один з найкрасивіших містечок в закруті Дунаю. Заснували Сентендре, тікаючи від турецького нашестя, серби, греки та інші народи. Саме таке змішання культур, релігій стало головною причиною своєрідного архітектурного вигляду міста. Кожне співтовариство будувало свій храм і селилося навколо нього.
В кінці 20-х років ХХ століття тут поселилася колонія художників. Живописці, графіки, керамісти відкрили безліч галерей і музеїв. Саме місто стало подібне музею, тут міська влада забороняють будь-яку перебудову навіть приватних будинків без серйозного художньо-історичного узгодження.
Однією з родзинок міста є музей марципану (додаток 12). Здавалося б всього лише солодка маса з тертого мигдалю і цукрового сиропу, але в умілих руках скульпторів і кулінарів перетворюється на справжні шедеври! На першому поверсі розташований магазин, де можна купити готові вироби з марципану або упаковану масу для самостійної творчості. Сам музей розміщується на другому поверсі. Величезний весільний торт, Угорський Парламент, Карта старої Угорщини, портрет Моцарта, віденські мережива, безліч героїв з казок і мультфільмів. Більшість музейних експонатів були зроблені самим засновником Карою Сабо.
Протягом уже тридцяти років ювелірна мануфактура «Каприз» обточує найбільші й найгарніші діаманти в Європі. У 2007 році компанія відзначила п'ятиріччя своєї присутності на ринку Угорщини. На площі 2000 квадратних метрів розташувалися: музей ювелірних виробів, кінопроекційним зал, майстерні самої мануфактури, демонстраційні зали та кафетерій.
Ще один цікавий музей у Сентендре - музей вина (додаток 13). Загалом-то, ординарний винний льох, але великий, холодний, з затягнутими павутиною пляшками, які знаходяться у стелажах, - вина з різних регіонів Угорщини.
На околиці Сентендре, на досить великій території розташований музей на відкритому повітрі - виставково-фольклорне село. Його ще називають на скандинавський лад, але з угорським акцентом: Шканзен. Є й справжні будівлі, зібрані з усієї країни, і досить органічний новодел. Часто тут проходять фольклорні свята, ремісники працюють прямо у глядачів на очах, є виноробня, традиційний, дуже густий угорський суп гуляш - прямо на відкритому повітрі. Є навіть маленька загорожа з тваринами.