Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

3.2. Зовнішній вигляд

Робочий одяг офіціанта має позитивний вилив на його зовнішній вигляд. Він допомагає гостю орієнтуватися в приміщенні, а також свідчить про високу категорію (клас) закладу.

Робочий одяг повинен подобатися офіціантам і відвідувачам, мати типові особливості, які характеризують стиль даного ресторану. Одяг — це своєрідна візитка працівника в умовах суцільної стандартизації. Чи цікаво відвідувачу бачити в різних закладах форму однакового фасону, наприклад, жилети? Форма може виступати своєрідним символом, засобом особистого маркетингу, де офіціант, почуваючи себе комфортно в професійному одязі достойно представляє ресторан. Робочий одяг є одночасно і гігієнічним засобом. Існує декілька класичних варіантів робочого одягу для офіціантів ресторанів.

Чоловіки:

Варіант 1: подовжений жилет, брюки, біла сорочка з довгим рукавом, метелик, чорні туфлі, чорні шкарпетки. *

Варіант 2: вкорочений піджак (напівфрак), брюки, біла сорочка, метелик, чорні туфлі, чорні шкарпетки.

Варіант 3: стандартний однобортний піджак, чорні брюки, біла сорочка, метелик, чорні лаковані туфлі, чорні шкарпетки.

Варіант 4: фрак, чорні брюки з широким поясом, біла сорочка, метелик, чорні лаковані туфлі, чорні шкарпетки.

Жінки:

Варіант 1: плаття з рукавом 3/4, білий комірець, фартух білий з нагрудником

1 шлейками, розетка з білого гіпюру на голову, панчохи тілесного кольору, закриті чорні туфлі на каблуку висотою 5 см.

Варіант 2: плаття з рукавом 3/4, фартух білий без нагрудника, коронка білого кольору на голову, панчохи тілесного кольору, закриті чорні туфлі на каблуку 5 см.

Варіант 3: піджак без лацканів, спідничка, блузка сорочечного покрою, метелик, кокарда або галстук, панчохи тілесного кольору, закриті чорні туфлі на каблуку 5 см.

Варіант 4: жилет подовжений, спідничка, блуза, панчохи тілесного кольору, закриті туфлі на низькому каблуку.

Ресторани високих категорій (вища та люкс) повинні мати декілька комплектів форменого одягу. Наприклад, комплект з напівфраком для денного або повсякденного обслуговування і комплект з фраком для обслуговування банкетів та прийомів. Формений одяг є робочим одягом, його виготовляють за кошти підприємства і видають для користування терміном на 1 рік (1 комплект) або на

2 роки (2 комплекти). Хімічна чистка, ремонт та догляд здійснюється також за кошти