Оробейко Е.С., Шредер Н.Г. Організація обслуговування: ресторани і бари: посібник. - М.: Альфа-М; ИНФРА-М, 2006. - 320 с

10.4. Посадові обов'язки та професійна етика бармена

Бармен - працівник-універсал, який поєднує кілька професій - від кухаря до офіціанта. Він і гото-

вит страви, і обслуговує відвідувачів. Бармен повинен бути професіоналом у своїй справі: про знати техніку обслуговування за барной стійкою і в залі; про знати сервірування столу;

-Знати технологію приготування фірмових напоїв, коктейлів, різних закусок і страв, кондитерських і солодких виробів;

-Знати правила подання та оформлення алкогольних та безалкогольних напоїв;

- Знати і дотримуватися умови і терміни зберігання кулінарної продукції та покупних товарів;

- Знати види і призначення інвентарю, столового та скляного посуду, приладів, необхідних для приготування та відпуску напоїв, закусок і страв;

- Знати правила експлуатації побутової техніки й устаткування, відео-та звуковідтворювальної апаратури; про знати правила роботи на контрольно-касової машині і техніку розрахунку з відвідувачами.

Бармен, який працює в барах люкс і вищого класу, повинен знати іноземну мову в обсязі, потрібному для роботи, специфіку зарубіжної кухні та обслуговування. Бармен, має більш низьку кваліфікацію, виготовляє нескладні коктейлі і закуски, обслуговує тільки за барною стійкою.

Зазвичай барменами працюють молоді чоловіки. Бармен, який обслуговує відвідувачів, повинен мати охайний вигляд, бути ретельно причесаний і підстрижений. На ньому завжди чиста біла сорочка, метелик або краватка, відпрасовані брюки, начищене взуття. Бармен повинен щодня голитися, стежити за руками, коротко підстригати нігті. У барах люкс і вищого класу барменам видають формений одяг. Носити її дозволяється тільки в робочий час, а після роботи її залишають у службовому гардеробі.

Бармени підлягають медичному огляду. Один раз в квартал вони проходять медичний огляд і прослуховують курс по санітарно-гігієнічної підготовці.

- Бармен повинен дотримуватися норм професійної етики, тобто уважно і попереджувально, ввічливо і тактовно обслуговувати відвідувачів. При прийомі замовлення бармен може порадити гостю, що вибрати, розповісти, з яких продуктів готується ту чи іншу страву, напій, звернути увагу на калорійність

і вміст вітамінів у виробі. Йому необхідно володіти витримкою, бути емоційно стійким, врівноваженим.

Грубість і неувага по відношенню до відвідувача компрометують не тільки бармена, а й підприємство. Якщо відвідувач незадоволений якістю закусок, страв і обслуговуванням, бармен не вступає з ним в сперечання, а викликає адміністратора. Якщо І відвідувач вимагає книгу скарг, то потрібно негайно дати її разом з ручкою і довести до відома адміністратора.

У бармена повинна бути виразна мова, багатий запас слів і правильне вимова. Він повинен уміти вести торговий діалог з відвідувачем бару, впливати на споживача виходячи тільки з її інтересів. Швидко і чітко обслуговув відвідувача бару, бармен повинен правильно розрахувати його і дати здачу. Бармену забороняється вести сторонні, не стосуються обслуговування розмови. Відповідно до правил внутрішнього трудового I го розпорядку бармен зобов'язаний: суворо дотримуватися дисциплінарних-I ни праці, дотримуватися чистоти на робочому місці, виконувати и вимоги охорони праці і техніки безпеки, дбайливо ставитися до матеріальних цінностей підприємства.