Оробейко Е.С., Шредер Н.Г. Організація обслуговування: ресторани і бари: посібник. - М.: Альфа-М; ИНФРА-М, 2006. - 320 с

2.8. Підготовка офіціантів до роботи

Завершивши прибирання приміщень і сервірування столів, працівники ресторану починають займатися особистої підготовкою до прийому гостей.

Швейцар і гардеробник перевіряють свою формений одяг, Ірріводят в порядок взуття, свій зовнішній вигляд. Вони першими зустрічають гостей ресторану, і від них багато чому залежить враження підприємстві.

Офіціанти перевіряють наявність приладдя, які необхідні в роботі: бланки рахунків, ручка, ключ від касового преппарата, штопор для відкупорювання пляшок, гаманець для грошей, невеликий калькулятор, запальничка та ручник. Ручник - самий важливий предмет для офіціанта. Ручником він протирає столовий посуд і прилади, столове скло (фужери, чарки, келихи) перед сервіруванням столу. При подачі гарячих страв ручник охороняє пальці рук офіціанта від опіків, а одяг - від забруднення. Категорично забороняється використовувати ручник як рушник для витирання рук, змітати їм зі столів крихти під час прибирання столів. Зазвичай використовують білі ручники, але вони можуть бути і кольоровими, поєднуючись з інтер'єром ресторану. Офіціант носить ручник на руці або в руці, його складають удвічі в Довжину. Ручник повинен бути завжди чистим і добре випрасуваний.

Зовнішній вигляд офіціанта повинен бути бездоганним. Офіціанти повинно бути поголені, офіціантки акуратно і зі смаком причесані, з помірною косметикою на обличчі. На руках зроблений гігієнічний манікюр, нігті акуратно підстрижені. Офіціантам забороняється носити на руках прикраси (кільця і персні),

прикрашати себе намистом, зачісуватися і поправляти зачіску під час роботи, користуватися міцними духами. Особливу увагу офіціанти повинні приділяти порожнини рота. Зуби повинні бути здоровими, а подих свіжим, для чого необхідно використовувати перед роботою рідина, що знімає запах з рота. Перед початком роботи офіціантам рекомендують прийняти душ.

Бездоганний зовнішній вигляд підкреслює акуратна, добре зшита форма. Офіціант до початку роботи повинен перевірити, чи всі гудзики на місці і чи міцно вони пришиті, почистити і випрасувати костюм, начистити взуття до блиску. Чи не допускається взуття зі стертими підборами і тим більше взуття типу в'єтнамок, а також взуття на високих підборах. Офіціанти повинні бути одягнені в одному стилі (низ темний, верх білий) або в однаково зшиті сукні, костюми і сорочки. В ресторанах люкс і вищого класу офіціантам, метрдотель видають формений одяг, який носять тільки в робочий час.

Перед відкриттям ресторану метрдотель проводить інструктаж з усіма працівниками, перевіряє готовність офіціантів до обслуговування, видає під звіт бланки рахунків. Офіціанти знайомляться з прейскурантами, меню, характеристикою страв та цінами.