Оробейко Е.С., Шредер Н.Г. Організація обслуговування: ресторани і бари: посібник. - М.: Альфа-М; ИНФРА-М, 2006. - 320 с

1.4. Прийом та оформлення замовлень

Як тільки гості розмістилися, офіціант пропонує меню в розгорнутому вигляді зліва лівою рукою. Спочатку меню подають жінкам, якщо жінок немає, то старшому або ювіляру. Разом з меню подають прейскурант вин в закритому вигляді.

Офіціант відходить від столика, даючи гостям можливість зробити вибір, через деякий час повертається і при необхідності рекомендує гостям те чи інше блюдо, розповідає про його смакових якостях, тонкощах приготування, пропонує фірмове блюдо ресторану і варіант вин і напоїв.

При прийманні замовлення офіціант повинен стояти поруч праворуч від відвідувача, що робить замовлення, записуючи замовлення на бланку рахунків під копірку в такій послідовності: холодні страви та закуски, гарячі закуски, перші страви, другі, десерт і буфетна продукція. Замовлення офіціант передає в спочатку холодний, а потім гарячий цех разом з посудом, в якій повинні бути приготовлені страви. Для отримання буфетної продукції в буфеті офіціант попередньо пробиває чек. Перед отриманням холодних і гарячих страв офіціант також пробиває чек.

Протягом робочого часу офіціанти відчувають значні фізичні навантаження. Вони переносять до 300 кг вантажу, проходять в середньому близько 5 км. На прийом замовлення офіціант витрачає до 3% робочого часу, на підготовчо-завершальну роботу - від 11 до 24%, на очікування замовлення на виробництві - до 10%. Тому важливе значення в організації роботи ресторану має наукова організація праці. Її впровадження підвищує ефективність праці, дозволяє правильно використовувати робочий час і зберігати здоров'я працівників.