Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.

9.3. Організація системи забезпечення життя і здоров’я споживачів готельних послуг на підприємствах готельного господарства

У процесі обслуговування на підприємствах готельного господарства належну увагу слід приділяти забезпеченню безпеки життя і здоров’я споживачів готельних послуг, збереження їхнього майна.

Система безпеки складається з пульта управління, з якого здійснюють спостереження за об’єктами, і відеокамер, які встановлюють при вході в готельне підприємство, вестибюлі, у коридорах.

Система має спеціальний канал для підключення до іншого охоронного устаткування: протипожежної системи, системи водо- і електропостачання, охоронно-пожежної сигналізації.

Управління і контроль за електричним освітленням місць загального користування, роботою вентиляційних систем, системи пожежної сигналізації, радіотрансляційної мережі й інших інженерних систем повинні зосереджуватись в диспетчерській службі інженерного устаткування.

При наданні основних і додаткових послуг слід забезпечити безпеку життєдіяльності споживачів готельних послуг як у звичайних умовах, так і в надзвичайних ситуаціях.

Готельне підприємство відповідає за збереження речей споживача, несе відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров’ю і майну споживача під час надання послуг, а також компенсує моральну шко^у, завдану споживачу внаслідок порушенням його прав.

Шкідливі фактори (фактори ризику) в готельному господарстві можуть бути класифіковані в такий спосіб:

> вплив навколишнього середовища;

> пожежонебезпека;

• радіоактивні та токсичні речовини і матеріали, що просочились із пошкоджених апаратів і установок;

• електричний струм, що виник у результаті високої напруги на струмопроводці конструкцій, апаратів, агрегатів;

• небезпечні фактори вибуху внаслідок пожежі;

• вогнегасники.

На підприємства готельного господарства слід передбачити аварійні виходи, сходи, добре помітні інформаційні покажчики для забезпечення вільної орієнтації у просторі в надзвичайних ситуаціях. Усі запасні виходи та маршрути евакуації клієнтів потрібно чітко позначити, а в кожному номері та в усіх громадських місцях повинна бути наочна інформація про запасні виходи, маршрути евакуації і найближчі системи пожежної сигналізації.

У засобах розміщення слід вивішувати в доступному для огляду місці плани евакуації у випадку надзвичайних ситуацій (стихійних лих, пожеж тощо), в яких має бути зазначена взаємодія з місцевими органами управління, що беруть участь у рятувальних роботах.

Підприємства готельного господарства оснащують системами протипожежного захисту, оповіщення та/або засобами захисту від пожежі.

^ , Санітарно-технічне, технологічне й інше устаткування, прилади, меблі й інвентар повинні відповідати вимогам нормативних документів і експлуатуватися з дотриманням цих вимог.

Біологічні фактори (патогенні мікроорганізми та продукти їхньої життєдіяльності, мікроорганізми, а також небезпечні комахи та тварини, що є переносниками інфекційних захворювань, які спричиняють алергічні й інші токсичні реакції).

Вплив цих факторів ризику на споживачів готельних послуг запобігається:

• дотриманням встановлених санітарних норм і правил обслу- говування;

• застосуванням устаткування і препаратів для дезінфекції, дезінсекції, стерилізації, дератизації, автоматизації виробничих процесів;

• використанням знаків безпеки та необхідного маркування на к предметах оснащення і спорудженнях, які використовують

під час обслуговування споживачів (посуд, кухонний інвентар);

• проведенням попередніх і періодичних медичних оглядів обслу- И* говуючого персоналу.

- У засобах розміщення повинні дотримуватися санітарно- Крєнічних і протиепідеміологічних правил і норм стосовно:

• санітарно-технічного устаткування й інвентарю;

• території, місць загального користування, приміщень будинку, № пляжів і різних споруджень для туристів;

• обробки (прання, прасування, збереження тощо) білизни.

Питна вода повинна відповідати епідеміологічним нормам і Вршим стандартам. У разі відсутності гарантії якості питної води слід приміщення обладнати спеціальними установками з обробки води.

Психофізіологічні фактори ризику: фізичні та нервово-психічні