Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.
4.3. Організація приміщень нежитлової групи
Організація приміщень вестибюльної групи
Приміщення вестибюльної групи є головним комунікаційним і вузлом готелю, де розміщено основні вертикальні та вітальні комунікації - ліфти, сходи, коридори, які сполучені з приміщеннями. Вони призначені для виконання таких основних операцій:
Прийом, оформлення та розміщення споживачів готельних послуг; Збереження і транспортування багажу;
Надання послуг з організації екскурсій;
організація забезпечення споживачів готельних послуг автотранспортом;
Забезпечення квитками на різні види транспорту;
S виконання поштово-телеграфних послуг і грошових операцій;
S організація збору та очікування груп споживачів готельних послуг;
S торгівля товарами повсякденного попиту тощо.
Функцію прийому та розміщення здійснюють працівники служби прийому і розміщення: портьє, адміністратори, касири, паспортисти, чергові довідкового бюро.
Обслуговування споживачів готельних послуг забезпечують працівники ' служби обслуговування: носильники багажу, посильні, швейцари, гардеробники, комірники камер схову, перекладачі.
У вестибюлі працюють служби зв’язку, банку, агенти транспортних і театральних кас та ін.
Виконання вищенаведених операцій вимагає виокремлення відповідних функціональних зон, розміщення яких визначається комфортністю готельного підприємства. Склад і площа приміщень вестибюльної групи залежить від категорії підприємства готельного господарства, його місткості, але не може бути меншою ніж 70 м2.
Відповідно до принципів функціонального зонування вестибюльної групи приміщень передбачається:
- зона вестибюля;
- зона вертикальних комунікацій;
- зона праці персоналу;
- зона відпочинку;
- торгова зона.
Зона вестибюля містить вхід для відвідувачів, вхід для розподілу багажу, вільну зону для розподілу людських потоків і приміщення гардероба. У готелях категорії ***** Та **** багаж зазвичай
через спеціальний вхід, де забезпечують його транспортування до житлових приміщень. Зберігається багаж приміщенні (камері схову), яке обладнано стелажами, столом і стільцем для працівника камери схову.
У гардеробі зберігається верхній одяг відвідувачів підприємства вибранного господарства, а в готелях вищої категорії його розмінній передбачено в окремому приміщенні вестибюля у закладі господарства. Гардероб обладнують бар’єром, вішалками дзеркалом, столом і стільцями.
Особливу увагу слід приділяти організації і обладнанню санітар- вузлів при вестибюлях, які в туристичних готельних господарстві; розраховані на одночасне перебування і обслуговування прибутні готель туристичних груп по 30-40 осіб (місткість одного туристичного автобуса). У цьому випадку мінімальна кількість санітарного має бути такою: 2 унітази, 2 пісуари і 3 умивальники - для 3 унітази і 3 умивальники - для жінок.
Такі приміщення, як камера схову, гардероб і санітарні вузли мають розміщатися поверхом нижче, але повинен бути безпосередній зі сходами, що ведуть до вестибюля.
На підприємствах готельного господарства передбачаються ^Вральні кімнати для розміщення служби з охорони порядку. Одна з ^Вс-трьох кімнат має бути прохідною. Шлях від неї до службового ^В>ду із будинку повинен проходити повз приміщення для гостей. Зона вертикальних комунікацій складається із ліфтів, сходів, що на поверхи, та інших груп приміщень. Ця зона має бути і забезпечувати зручний прохід від зони праці та головного в готельне підприємство.
Зона праці персоналу складається із зони прийому, де відбувається оформлення, реєстрація і розрахунок зі споживачами готельних Недуг, зони розміщення номерного фонду, зони обслуговування, що забезпечує надання всіх видів готельних і туристичних послуг.
У зоні прийому розміщується служба прийому гостей, оснащена меблями: стійкою-блоком адміністратора та інших працівників, які БЕРУТЬ участь в процедурі оформлення споживачів; робочими кріслами, тумбами для комп’ютерів, картотеками та документацією для сейфа. Зона розміщення складається зі стійки-блоку портьє,
стенда або тумби для ключів від номерів, робочого крісла. У зоні обслуговування розміщують стійку-блок, тумбу для документів, шафу для сейфа, стенд для інформації, робоче крісло.
У торговій зоні розміщують торгові кіоски, кількість і призначення яких залежить від типу, місткості і категорії підприємства готельного господарства.
Зону відпочинку призначено для короткочасного відпочинку і очікування споживачів і гостей готельного підприємства. Основними інтер’єрними елементами є: диван, крісла для відпочинку, журнальний столик, підставка для квітів тощо.
Простір вестибюля, зони відпочинку і очікування, а також місця перед зонами праці не повинні бути прохідними та гомінкими.
Ресторан, кав’ярня або бар, перукарня, кімната носильників багажу, приміщення для тимчасового збереження і сортування багажу, приміщення служби охорони, повинні бути розташованими поблизу вестибюля.
В організації вестибюльної групи приміщень значну увагу приділяють декоративному оформленню інтер’єру: створення зелених куточків з мікроландшафтом, розміщення рослин у квіткових вазах, елементи зимового саду тощо. Зелені куточки у вестибюлях можуть займати площу 10-13% без додаткового збільшення площі цих приміщень, не порушуючи існуючі норми.
Організація приміщень адміністративної групи
Основними в адміністративній групі приміщень є функціональні зони для роботи керівного складу підприємства готельного господарства.
Адміністративні приміщення, як правило, розташовані за коридорною системою з одно- або двобічним розміщенням і знаходяться між житловими поверхами. За функціональним призначенням усі адміністративні приміщення згруповані на поверсі в блоки:
• приміщення керівного складу (кабінет директора, кабінети заступників директора, приймальня);
• приміщення відділу кадрів (кімната начальника відділу, кімната інспекторів);
приміщення бухгалтерії і каси (кабінет головного бухгалтера, приміщення бухгалтерії, приміщення каси тощо); приміщення інженерно-технічного персоналу (кабінет голов- юго інженера, приміщення інженерно-технічного персоналу); приміщення планово-економічного відділу (кабінет головного економіста, приміщення для працівників від ділу); приміщення для проведення нарад, зборів тощо.
Кабінет керівника підприємства готельного господарства для індивідуальної роботи, організації інформаційних проведення нарад, відпочинку. Залежно від функціонального у кабінеті директора виділяють зони праці, відпочинку, нарад. Зону праці забезпечують двотумбовим столом, кріслом, приставкою до столу для засобів зв’язку і проведення нарад - великим столом для засідань і зон залежить від конфігурації приміщення кабінету, віконних і дверних отворів: зона праці - ближче до навпроти дверей; зона експозиції - впродовж стіни; зона про- нарад - ближче до дверей і зміщена від центру приміщення; відпочинку - у вільному кутку приміщення, іу відпочинку зазвичай розміщують в окремому приміщенні, му з кабінетом, облаштовують диваном, кріслами та журнальником. Зону експозицій обладнують спеціальними шафами, у'жбові приміщення інших працівників керівного складу мають лощу, тому і меблі передбачаються менших розмірів і в меншості: робочий стіл однотумбовий, стіл приставний, робоча шафа, крісло для відпочинку, журнальний столик, м’які
иміщення меблюються набором офісних меблів: канцелярія, робочий стілець, канцелярська шафа, шафа для сейфа, шафа нього одягу. У цих приміщеннях співробітники розміщуються від 3 до 10 осіб. Найбільш раціональним є безкоридорне та планування приміщень, без ізоляції робочих місць, що ься завдяки розташуванню секційного обладнання, легких і екранів.
Зали для проведення нарад призначені як для власних організаційних цілей, так і для надання в оренду споживачам готельних послуг, які перебувають з діловою метою, а також для проведення конференцій, симпозіумів тощо.
До адміністративних приміщень належать побутові приміщення персоналу готельного господарства - гардероби для верхнього одягу та спецодягу, туалетні кімнати, душові. Побутові приміщення та службові проходи відокремлюють від приміщень для обслуговування споживачів готельних послуг.
Приміщення побутового, господарського і складського призначення
Господарські та складські приміщення призначені для матеріального забезпечення організації праці всіх функціональних підприємства готельного господарства.
Це приміщення:
побутового обслуговування;
матеріально-технічного забезпечення;
організації та проведення ремонтних робіт;
інженерного устаткування;
Приміщення побутового призначення, як правило, відокремлені приміщень господарського та складського призначення, що звязано з виконанням функцій обслуговування мешканців готелю. Належать перукарні;
пункти прокату предметів культурно-побутового призначення; пункти дрібного ремонту;
пункти хімчистки і прання білизни;
медичний пункт тощо.
Перукарні розраховані на обслуговування споживачів послуг підприємства готельного господарства й інших осіб. їх розмішують у вестибюля на підприємствах готельного господарства місткістю і більше. До складу приміщень перукарні входять чоловічі та зали, зал очікування та підсобні приміщення. Основним обладнанням залів є туалетний столик і крісло майстра-перукаря. залах виділяють зони, де працює манікюрниця. Вони манікюрним столиком, стільцем для відвідувачів, робочим для манікюру, зоною для сушіння волосся. У салонах-перукарнях, які передбачені у готелях *****, ****, виділяють окремі приміщення для манікюрного, гіедикюрного, косметичного, масаж кабінетів.
Пунктами прокату предметів культурно-побутового призначення приміщеня прийому, видачі та підготовки прокатного фонду; для збереження предметів культурно-побутового призначення.
Пункти дрібного ремонту речей обладнано спеціальними й універсальними меблями відповідно до тих функцій, які вони виконують. У приміщеннях пункту дрібного ремонту організовують зони для очікування, розрахунку за замовлення, примірювання одягу, приймання і видачі замовлення.
Прийомні пункти хімчистки та прання білизни організовують у приміщеннях, що мають безпосередній зв’язок із ліфтом і господарчим входом у готельне господарство, щоб запобігти перехрещенню шляхів руху споживачів готельних послуг і працівників під час транспортування речей.
Медичний пункт призначено для обслуговування мешканців підприємства готельного господарства і персоналу. У великих медпунктах передбачено приміщення для лікувальних процедур. Хворих мешканців готелю, які потребують стаціонарного лікування, доставляють для лікування до місцевих медичних закладів. У разі розміщення підприємства готельного господарства у ненаселеній або малонаселеній місцевості та за відсутності поблизу медичних закладів до його складу включають ізолятори на випадок травми, хвороби споживача готельних послуг або працівника підприємства, а також забезпечують ^можливість відправлення хворого до медичного пункту (ізолятора) із номера або з робочих приміщень, а потім - в машину «швидка допомога». Габарити одного зі службових ліфтів повинні бути такими, щоб у ньому розмістилися носилки та особа, яка супроводжує хворого. Медичний пункт та ізолятор розміщують на першому поверсі.
До групи приміщень, що забезпечують проведення ремонтних робіт, які виконують безпосередньо у приміщеннях підприємства готельного господарства, належать: майстерні: столярня, слюсарно- сантехнічна, електротехнічна, механічна, малярня та ін. Склад приміщення для виконання ремонтних робіт залежить від типу, категорії і місткості підприємства готельного господарства.
У складських приміщеннях зберігаються запаси меблів для номерного фонду різних приміщень, килимові вироби, постільні речі, малоцінний інвентар для оснащення номерів (щітки для одягу та взуття, попільнички, набір столового посуду і приборів, вішалки, вази
обладнання для санвузлів (дзеркала, гумові килимки, , гачки й тримачі для одягу, рушників, туалетного паперу, склянки тощо), інвентар і речі санітарно-гігієнічного (фен для сушіння волосся, банний халат і махрові простирадла, туалетних приладів у фірмовій упаковці тощо), мийні речовини, електроприлади і електролампи, запасні частини та устаткування - крани, санітарне приладдя тощо.
Враховуючи різний характер речей, що зберігаються на підприємствах готельного господарства, передбачається щонайменше декілька: для збереження меблів і килимових виробів, для малоцін- штучних товарів і запасного устаткування.
Приміщення господарського і складського призначення повинні мати окремий вхід (завантажувальну, забезпечену під’їздом), обладнаний господарчий двір.
Група приміщень для збереження інженерного устаткування приміщується у підвальних, верхніх або проміжних технічних будинків, а також у тих частинах цокольного і першого поверху мають природного освітлення і не можуть бути використані для приміщень іншого призначення. Ця група складається з приміщень, в розміщуються кондиціонери, вентиляційні камери, холодильні ^Ввдни, трансформаторні підстанції, бойлерні з камерами для конди- ^Ввання повітря, акумуляторна, електрощитова та інше інженерне висування. На підприємствах готельного господарства, розміще- ^В у пунктах, що не мають комунальних інженерних мереж, до цієї ^Впи належать власні водозабірні й очисні споруди, каналізаційні ^Віних вод, кабельні та джерела електроенергії тощо.
Приміщеиня для культурно-масового та спортивно-рекреаційного B обслуговування
На підприємстві готельного господарствах склад приміщень для культурно-масового обслуговування залежить від:
категорії;
типу;
вимог до відпочинку туристів;
терміну їх перебування.
Так, організація дозвілля і відпочинку туристів, які поселяються на короткочасний термін (до 3 днів), вимагає обмеженого складу відповідних приміщень.
До приміщень культурно-масового обслуговування належать:
- універсальні зали конференц-зали, танцювальні зали;
- диско-клуби;
- бібліотеки;
- більярдні
- казино;
- кегельбани;
- зали гральних автоматів;
- демонстраційні зали;
- туристичні клуби;
- відеосалони та ін.
Універсальні зали та конференц-зали призначені для проведення культурних заходів, конгресів, конференцій, презентацій, виставок ярмарків, в яких можна одночасно розмістити значну кількість відвідувачів. Такі зали доповнюються фойє, де очікують відвідувачів, а також організовують виставки та ярмарки. їх також використовують як танцювальні зали, приміщення для гральних автоматів, проведення банкетів тощо. Фойє розміщують на одному рівні із залом.
У структурі додаткових послуг значна частка належить розвагам відпочинку.
У більярдні зали розташовують у приміщеннях холу, вітальні та в інших групах. У приміщенні встановлюють більярдні столи малих (2250x1250 мм) і великих (3850x2050 мм) розмірів, стійки для київ, шафи або полички для куль, меблі для зони відпочинку і очікування. Більярдні столи розміщують таким чином, щоб навколо них була велика площа для вільВ ного переміщення;
У кегельбани - зали, облаштовані спеціальним обладнанням, що складається з автоматів для подавання кульок, встанов- В лення кеглів, доріжок для прокату кульок. У них передбача- В; ється зона відпочинку й очікування;
У казино - ігровий заклад, в якому забезпечується одночасне BP проведення не менше ніж трьох азартних ігор (наприклад, рулетка, покер, блек-джек).
Приміщення казино складається із зони обслуговування і зони службових приміщень із роз’єднаними входами в кожну зону.
У зоні обслуговування відвідувачів розміщують: ігрові зали; каси для грошових розрахунків із відвідувачами; пункт обміну валюти; місця для відпочинку відвідувачів казино та проведення видовищно-розважальних заходів; гардеробну. Ігровий зал казино - це спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення гри. У ньому розміщують гральні столи з місцями для відвідувачів і робочими місцями для працівників казино. Приміщення ігрового залу не повинно бути доступним візуальному огляду з вулиці. У місцях для відпочинку відвідувачів казино можуть працювати ресторани та бари, проводитися дискотеки тощо.
У зоні відпочинку слід розміщувати санвузли для відвідувачів у кількості відповідно до санітарних норм.
У зоні службових приміщень казино передбачають: кімнати для відпочинку круп’є; ізольоване приміщення для співробітників служби безпеки; сейфову кімнату (спеціально обладнане приміщення згідно з підвищеними вимогами до безпеки), де зберігається страхова сума казино у грошовому еквіваленті, вся документація для внутрішнього користування, гральне обладнання, що не встановлене стаціонарно. До такого обладнання належать: кульки для рулеток; гральні жетони (фішки); картові колоди; карабіни для подавання карт; підноси для фішок тощо.
^ На підприємствах готельного господарства з високим рівнем категорії передбачають блок спортивно-рекреаційних приміщень. Організація спортивно-оздоровчого обслуговування впливає на структуру підприємства та на упорядкування прилеглої до нього території.
На туристичних маршрутах обов’язково передбачаються загальні послуги спортивно-рекреаційного характеру і спеціалізовані відповідно до особливостей конкретного маршруту.
Загальними вимогами до послуг спортивно-рекреаційного характеру є наявність:
• залу або багатофункціонального приміщення для проведення спортивних ігор, тренувань з техніки туризму;
• басейну для тренувального й оздоровчого плавання, сауни;
• медичного пункту;
• озелененої території при готельних господарствах і майданчиків для спортивно-оздоровчих занять на повітрі.
Басейни розміщують при спортивних залах, саунах. Вони повинні мати додаткові приміщення: душові, вузли, роздягальню, кабінети для масажу та медичний.
Приміщення вестибюльної групи є головним комунікаційним і вузлом готелю, де розміщено основні вертикальні та вітальні комунікації - ліфти, сходи, коридори, які сполучені з приміщеннями. Вони призначені для виконання таких основних операцій:
Прийом, оформлення та розміщення споживачів готельних послуг; Збереження і транспортування багажу;
Надання послуг з організації екскурсій;
організація забезпечення споживачів готельних послуг автотранспортом;
Забезпечення квитками на різні види транспорту;
S виконання поштово-телеграфних послуг і грошових операцій;
S організація збору та очікування груп споживачів готельних послуг;
S торгівля товарами повсякденного попиту тощо.
Функцію прийому та розміщення здійснюють працівники служби прийому і розміщення: портьє, адміністратори, касири, паспортисти, чергові довідкового бюро.
Обслуговування споживачів готельних послуг забезпечують працівники ' служби обслуговування: носильники багажу, посильні, швейцари, гардеробники, комірники камер схову, перекладачі.
У вестибюлі працюють служби зв’язку, банку, агенти транспортних і театральних кас та ін.
Виконання вищенаведених операцій вимагає виокремлення відповідних функціональних зон, розміщення яких визначається комфортністю готельного підприємства. Склад і площа приміщень вестибюльної групи залежить від категорії підприємства готельного господарства, його місткості, але не може бути меншою ніж 70 м2.
Відповідно до принципів функціонального зонування вестибюльної групи приміщень передбачається:
- зона вестибюля;
- зона праці персоналу;
- зона відпочинку;
- торгова зона.
Зона вестибюля містить вхід для відвідувачів, вхід для розподілу багажу, вільну зону для розподілу людських потоків і приміщення гардероба. У готелях категорії ***** Та **** багаж зазвичай
через спеціальний вхід, де забезпечують його транспортування до житлових приміщень. Зберігається багаж приміщенні (камері схову), яке обладнано стелажами, столом і стільцем для працівника камери схову.
У гардеробі зберігається верхній одяг відвідувачів підприємства вибранного господарства, а в готелях вищої категорії його розмінній передбачено в окремому приміщенні вестибюля у закладі господарства. Гардероб обладнують бар’єром, вішалками дзеркалом, столом і стільцями.
Особливу увагу слід приділяти організації і обладнанню санітар- вузлів при вестибюлях, які в туристичних готельних господарстві; розраховані на одночасне перебування і обслуговування прибутні готель туристичних груп по 30-40 осіб (місткість одного туристичного автобуса). У цьому випадку мінімальна кількість санітарного має бути такою: 2 унітази, 2 пісуари і 3 умивальники - для 3 унітази і 3 умивальники - для жінок.
Такі приміщення, як камера схову, гардероб і санітарні вузли мають розміщатися поверхом нижче, але повинен бути безпосередній зі сходами, що ведуть до вестибюля.
На підприємствах готельного господарства передбачаються ^Вральні кімнати для розміщення служби з охорони порядку. Одна з ^Вс-трьох кімнат має бути прохідною. Шлях від неї до службового ^В>ду із будинку повинен проходити повз приміщення для гостей. Зона вертикальних комунікацій складається із ліфтів, сходів, що на поверхи, та інших груп приміщень. Ця зона має бути і забезпечувати зручний прохід від зони праці та головного в готельне підприємство.
У зоні прийому розміщується служба прийому гостей, оснащена меблями: стійкою-блоком адміністратора та інших працівників, які БЕРУТЬ участь в процедурі оформлення споживачів; робочими кріслами, тумбами для комп’ютерів, картотеками та документацією для сейфа. Зона розміщення складається зі стійки-блоку портьє,
стенда або тумби для ключів від номерів, робочого крісла. У зоні обслуговування розміщують стійку-блок, тумбу для документів, шафу для сейфа, стенд для інформації, робоче крісло.
У торговій зоні розміщують торгові кіоски, кількість і призначення яких залежить від типу, місткості і категорії підприємства готельного господарства.
Зону відпочинку призначено для короткочасного відпочинку і очікування споживачів і гостей готельного підприємства. Основними інтер’єрними елементами є: диван, крісла для відпочинку, журнальний столик, підставка для квітів тощо.
Простір вестибюля, зони відпочинку і очікування, а також місця перед зонами праці не повинні бути прохідними та гомінкими.
Ресторан, кав’ярня або бар, перукарня, кімната носильників багажу, приміщення для тимчасового збереження і сортування багажу, приміщення служби охорони, повинні бути розташованими поблизу вестибюля.
В організації вестибюльної групи приміщень значну увагу приділяють декоративному оформленню інтер’єру: створення зелених куточків з мікроландшафтом, розміщення рослин у квіткових вазах, елементи зимового саду тощо. Зелені куточки у вестибюлях можуть займати площу 10-13% без додаткового збільшення площі цих приміщень, не порушуючи існуючі норми.
Організація приміщень адміністративної групи
Основними в адміністративній групі приміщень є функціональні зони для роботи керівного складу підприємства готельного господарства.
Адміністративні приміщення, як правило, розташовані за коридорною системою з одно- або двобічним розміщенням і знаходяться між житловими поверхами. За функціональним призначенням усі адміністративні приміщення згруповані на поверсі в блоки:
• приміщення керівного складу (кабінет директора, кабінети заступників директора, приймальня);
• приміщення відділу кадрів (кімната начальника відділу, кімната інспекторів);
приміщення бухгалтерії і каси (кабінет головного бухгалтера, приміщення бухгалтерії, приміщення каси тощо); приміщення інженерно-технічного персоналу (кабінет голов- юго інженера, приміщення інженерно-технічного персоналу); приміщення планово-економічного відділу (кабінет головного економіста, приміщення для працівників від ділу); приміщення для проведення нарад, зборів тощо.
Кабінет керівника підприємства готельного господарства для індивідуальної роботи, організації інформаційних проведення нарад, відпочинку. Залежно від функціонального у кабінеті директора виділяють зони праці, відпочинку, нарад. Зону праці забезпечують двотумбовим столом, кріслом, приставкою до столу для засобів зв’язку і проведення нарад - великим столом для засідань і зон залежить від конфігурації приміщення кабінету, віконних і дверних отворів: зона праці - ближче до навпроти дверей; зона експозиції - впродовж стіни; зона про- нарад - ближче до дверей і зміщена від центру приміщення; відпочинку - у вільному кутку приміщення, іу відпочинку зазвичай розміщують в окремому приміщенні, му з кабінетом, облаштовують диваном, кріслами та журнальником. Зону експозицій обладнують спеціальними шафами, у'жбові приміщення інших працівників керівного складу мають лощу, тому і меблі передбачаються менших розмірів і в меншості: робочий стіл однотумбовий, стіл приставний, робоча шафа, крісло для відпочинку, журнальний столик, м’які
иміщення меблюються набором офісних меблів: канцелярія, робочий стілець, канцелярська шафа, шафа для сейфа, шафа нього одягу. У цих приміщеннях співробітники розміщуються від 3 до 10 осіб. Найбільш раціональним є безкоридорне та планування приміщень, без ізоляції робочих місць, що ься завдяки розташуванню секційного обладнання, легких і екранів.
Зали для проведення нарад призначені як для власних організаційних цілей, так і для надання в оренду споживачам готельних послуг, які перебувають з діловою метою, а також для проведення конференцій, симпозіумів тощо.
До адміністративних приміщень належать побутові приміщення персоналу готельного господарства - гардероби для верхнього одягу та спецодягу, туалетні кімнати, душові. Побутові приміщення та службові проходи відокремлюють від приміщень для обслуговування споживачів готельних послуг.
Приміщення побутового, господарського і складського призначення
Господарські та складські приміщення призначені для матеріального забезпечення організації праці всіх функціональних підприємства готельного господарства.
Це приміщення:
побутового обслуговування;
матеріально-технічного забезпечення;
організації та проведення ремонтних робіт;
інженерного устаткування;
Приміщення побутового призначення, як правило, відокремлені приміщень господарського та складського призначення, що звязано з виконанням функцій обслуговування мешканців готелю. Належать перукарні;
пункти прокату предметів культурно-побутового призначення; пункти дрібного ремонту;
пункти хімчистки і прання білизни;
медичний пункт тощо.
Перукарні розраховані на обслуговування споживачів послуг підприємства готельного господарства й інших осіб. їх розмішують у вестибюля на підприємствах готельного господарства місткістю і більше. До складу приміщень перукарні входять чоловічі та зали, зал очікування та підсобні приміщення. Основним обладнанням залів є туалетний столик і крісло майстра-перукаря. залах виділяють зони, де працює манікюрниця. Вони манікюрним столиком, стільцем для відвідувачів, робочим для манікюру, зоною для сушіння волосся. У салонах-перукарнях, які передбачені у готелях *****, ****, виділяють окремі приміщення для манікюрного, гіедикюрного, косметичного, масаж кабінетів.
Пунктами прокату предметів культурно-побутового призначення приміщеня прийому, видачі та підготовки прокатного фонду; для збереження предметів культурно-побутового призначення.
Пункти дрібного ремонту речей обладнано спеціальними й універсальними меблями відповідно до тих функцій, які вони виконують. У приміщеннях пункту дрібного ремонту організовують зони для очікування, розрахунку за замовлення, примірювання одягу, приймання і видачі замовлення.
Прийомні пункти хімчистки та прання білизни організовують у приміщеннях, що мають безпосередній зв’язок із ліфтом і господарчим входом у готельне господарство, щоб запобігти перехрещенню шляхів руху споживачів готельних послуг і працівників під час транспортування речей.
Медичний пункт призначено для обслуговування мешканців підприємства готельного господарства і персоналу. У великих медпунктах передбачено приміщення для лікувальних процедур. Хворих мешканців готелю, які потребують стаціонарного лікування, доставляють для лікування до місцевих медичних закладів. У разі розміщення підприємства готельного господарства у ненаселеній або малонаселеній місцевості та за відсутності поблизу медичних закладів до його складу включають ізолятори на випадок травми, хвороби споживача готельних послуг або працівника підприємства, а також забезпечують ^можливість відправлення хворого до медичного пункту (ізолятора) із номера або з робочих приміщень, а потім - в машину «швидка допомога». Габарити одного зі службових ліфтів повинні бути такими, щоб у ньому розмістилися носилки та особа, яка супроводжує хворого. Медичний пункт та ізолятор розміщують на першому поверсі.
До групи приміщень, що забезпечують проведення ремонтних робіт, які виконують безпосередньо у приміщеннях підприємства готельного господарства, належать: майстерні: столярня, слюсарно- сантехнічна, електротехнічна, механічна, малярня та ін. Склад приміщення для виконання ремонтних робіт залежить від типу, категорії і місткості підприємства готельного господарства.
У складських приміщеннях зберігаються запаси меблів для номерного фонду різних приміщень, килимові вироби, постільні речі, малоцінний інвентар для оснащення номерів (щітки для одягу та взуття, попільнички, набір столового посуду і приборів, вішалки, вази
обладнання для санвузлів (дзеркала, гумові килимки, , гачки й тримачі для одягу, рушників, туалетного паперу, склянки тощо), інвентар і речі санітарно-гігієнічного (фен для сушіння волосся, банний халат і махрові простирадла, туалетних приладів у фірмовій упаковці тощо), мийні речовини, електроприлади і електролампи, запасні частини та устаткування - крани, санітарне приладдя тощо.
Враховуючи різний характер речей, що зберігаються на підприємствах готельного господарства, передбачається щонайменше декілька: для збереження меблів і килимових виробів, для малоцін- штучних товарів і запасного устаткування.
Приміщення господарського і складського призначення повинні мати окремий вхід (завантажувальну, забезпечену під’їздом), обладнаний господарчий двір.
Група приміщень для збереження інженерного устаткування приміщується у підвальних, верхніх або проміжних технічних будинків, а також у тих частинах цокольного і першого поверху мають природного освітлення і не можуть бути використані для приміщень іншого призначення. Ця група складається з приміщень, в розміщуються кондиціонери, вентиляційні камери, холодильні ^Ввдни, трансформаторні підстанції, бойлерні з камерами для конди- ^Ввання повітря, акумуляторна, електрощитова та інше інженерне висування. На підприємствах готельного господарства, розміще- ^В у пунктах, що не мають комунальних інженерних мереж, до цієї ^Впи належать власні водозабірні й очисні споруди, каналізаційні ^Віних вод, кабельні та джерела електроенергії тощо.
Приміщеиня для культурно-масового та спортивно-рекреаційного B обслуговування
На підприємстві готельного господарствах склад приміщень для культурно-масового обслуговування залежить від:
категорії;
типу;
вимог до відпочинку туристів;
терміну їх перебування.
Так, організація дозвілля і відпочинку туристів, які поселяються на короткочасний термін (до 3 днів), вимагає обмеженого складу відповідних приміщень.
До приміщень культурно-масового обслуговування належать:
- універсальні зали конференц-зали, танцювальні зали;
- диско-клуби;
- бібліотеки;
- більярдні
- казино;
- кегельбани;
- зали гральних автоматів;
- демонстраційні зали;
- туристичні клуби;
- відеосалони та ін.
Універсальні зали та конференц-зали призначені для проведення культурних заходів, конгресів, конференцій, презентацій, виставок ярмарків, в яких можна одночасно розмістити значну кількість відвідувачів. Такі зали доповнюються фойє, де очікують відвідувачів, а також організовують виставки та ярмарки. їх також використовують як танцювальні зали, приміщення для гральних автоматів, проведення банкетів тощо. Фойє розміщують на одному рівні із залом.
У структурі додаткових послуг значна частка належить розвагам відпочинку.
У більярдні зали розташовують у приміщеннях холу, вітальні та в інших групах. У приміщенні встановлюють більярдні столи малих (2250x1250 мм) і великих (3850x2050 мм) розмірів, стійки для київ, шафи або полички для куль, меблі для зони відпочинку і очікування. Більярдні столи розміщують таким чином, щоб навколо них була велика площа для вільВ ного переміщення;
У кегельбани - зали, облаштовані спеціальним обладнанням, що складається з автоматів для подавання кульок, встанов- В лення кеглів, доріжок для прокату кульок. У них передбача- В; ється зона відпочинку й очікування;
У казино - ігровий заклад, в якому забезпечується одночасне BP проведення не менше ніж трьох азартних ігор (наприклад, рулетка, покер, блек-джек).
Приміщення казино складається із зони обслуговування і зони службових приміщень із роз’єднаними входами в кожну зону.
У зоні обслуговування відвідувачів розміщують: ігрові зали; каси для грошових розрахунків із відвідувачами; пункт обміну валюти; місця для відпочинку відвідувачів казино та проведення видовищно-розважальних заходів; гардеробну. Ігровий зал казино - це спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення гри. У ньому розміщують гральні столи з місцями для відвідувачів і робочими місцями для працівників казино. Приміщення ігрового залу не повинно бути доступним візуальному огляду з вулиці. У місцях для відпочинку відвідувачів казино можуть працювати ресторани та бари, проводитися дискотеки тощо.
У зоні відпочинку слід розміщувати санвузли для відвідувачів у кількості відповідно до санітарних норм.
У зоні службових приміщень казино передбачають: кімнати для відпочинку круп’є; ізольоване приміщення для співробітників служби безпеки; сейфову кімнату (спеціально обладнане приміщення згідно з підвищеними вимогами до безпеки), де зберігається страхова сума казино у грошовому еквіваленті, вся документація для внутрішнього користування, гральне обладнання, що не встановлене стаціонарно. До такого обладнання належать: кульки для рулеток; гральні жетони (фішки); картові колоди; карабіни для подавання карт; підноси для фішок тощо.
^ На підприємствах готельного господарства з високим рівнем категорії передбачають блок спортивно-рекреаційних приміщень. Організація спортивно-оздоровчого обслуговування впливає на структуру підприємства та на упорядкування прилеглої до нього території.
На туристичних маршрутах обов’язково передбачаються загальні послуги спортивно-рекреаційного характеру і спеціалізовані відповідно до особливостей конкретного маршруту.
Загальними вимогами до послуг спортивно-рекреаційного характеру є наявність:
• залу або багатофункціонального приміщення для проведення спортивних ігор, тренувань з техніки туризму;
• басейну для тренувального й оздоровчого плавання, сауни;
• медичного пункту;
• озелененої території при готельних господарствах і майданчиків для спортивно-оздоровчих занять на повітрі.
Басейни розміщують при спортивних залах, саунах. Вони повинні мати додаткові приміщення: душові, вузли, роздягальню, кабінети для масажу та медичний.