Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.

4.2. Організація приміщень житлової групи

До складу житлової частини підприємства готельного господарства входять: номери, коридори, вітальні, холи перед сходами та приміщення для персоналу, приміщення для надання додаткових послуг на поверсі.

Призначення житлової зони - забезпечення умов для перебування споживача готельних послуг: надання ліжко-місця, обслуговування номера, чищення і прасування одягу, прийом білизни для, виконання послуг і доручень, надання можливості харчування, транспортування багажу в номер тощо.

Житловий поверх багатоповерхового готелю може мати один коридорів. Розподіл площі житлової частини між номерами з приміщеннями відрізняється на підприємствах готельного господарства. Так, на номерний фонд припадає 50-70%, на коридори до 25% площі житлової частини.

У закордонних готельних підприємствах місткістю до 25-35 номера площа зони відпочинку передбачається не менше 16 м2. У великих підприємствах на кожного додаткового проживаючого регламентовано 5 м2 зони відпочинку (у вітальні, барі).

Житлові приміщення мають бути функціонально відокремлення. Переміщення споживачів готельних послуг, які не мешкають на поверсі, не допускається.

Група житлових приміщень розташовується одна над одною «багатоповерхових будівлях або в окремо збудованих корпусах, невеликих котеджах (будинках) на два-три або декілька номерів.

Основу приміщень житлової групи становлять номери.

Номер - окреме приміщення, яке складається з однієї або декількох кімнат з меблями, оснащене обладнанням та інвентарем, необхідним для розміщення та тимчасового проживання споживача готельних послугу засобі розміщення.

Готельний номер забезпечений головним чином усім необхідним для комфортного проживання. В ньому передбачено місце для сну та відпочинку, праці, прийому гостей. Номер, як правило, складається з житлової кімнати (або кімнат), передпокою, санітарного вузла. Житлова площа займає близько 70% загальної площі однокімнатного номера, передпокій - 12-15%, санітарний вузол - 13-22%. Мінімальна площа номера повинна бути не меншою 9 м2.

Сучасні стандарти деяких закордонних країн вимагають дотримання мінімальної площі в одномісному номері не менше 14 м2, у двомісному - не менше 18 м2. Наприклад, у Німеччині відповідно до норм передбачена площа комфортного однокімнатного номера на одного проживаючого від 16 до 18 м2, а на двох проживаючих - від 20 до 22 м2.

Номери мають відповідати таким основним вимогам:

- денне природне освітлення і загальне штучне освітлення у вечірні години;

- природна та штучна вентиляція;

- температура повітря у приміщеннях номера - в межах від 18 до 22° С і вологість - 65-70%.

Залежно від рівня комфортності номери поділяють на категорії.

Категорія номера - це одиниця класифікації номерів у засобах розміщення за рівнем комфорту.

Категорії номерів

Президентський апартамент - номер «квартирного» типу, що складається: з 5 і більше житлових кімнат (спальня, додаткова спальня, вітальня, кабінет, приміщення для проведення нарад), міні-кухні з їдальнею, одного повного санвузла та одного або більше гостьових санвузлів; розрахований на проживання 1-2 осіб (рис. 4.2).

розрахований на проживання 1-2 осіб. У номерах категорії «Напівлюкс» («Студіо») та «Стандарт» складовими повного санвузла є: умивальник, ванна/душ, унітаз.

Стандарт - номер, що складається з однієї житлової кімнати та повного санвузла; розрахований на проживання 1-2 осіб.

Номер категорії «стандарт» «Економ» і «Економ першої категорії» складовими неповного санвузла є: умивальник та унітаз.

Економ другої категорії - номер, що складається з однієї житлової кімнати з умивальником; розрахований на проживання трьох і більше осіб.

Економ третьої категорії - номер, що складається з однієї житлової кімнати без санітарно-гігієнічних зручностей (санвузол - у коридорі); розрахований на проживання трьох і більше осіб.

Суміжні номери (комплекс) - два і більше номерів, які сполучені між собою суміжними дверима, можуть мати спільний передпокій, спільний/самостійні санвузли.

Для оцінки відповідності номерів категоріям розроблена методика, що грунтується на балових оцінках відповідності номерів. За результатами балової оцінки складають протоколи, в яких зазначають сумарну кількість балів і здійснюють остаточну оцінку відповідності визначеним вимогам. Критерії балової оцінки номерів наведено в табл. 4.1.

КритеріїКількість

балів
2.5Наявність ручки на ванні або на стіні, у ванній кімнаті для страхування від падіння2
2.6Наявність у ванні спеціального покриття, що захищає від падіння2
2.7Наявність махрового халата1
2.8Наявність покриття стін у ванній кімнаті кахельною
плиткою:3
до стелі

не менше ніж на 1/3 від стелі
1
2.9Стан кахельного покриття:
відмінний3
гарний2
задовільний1
2.10Наявність біде2
2.11Наявність фена1
2.12Наявність косметичного дзеркала2
2.13Наявність у ванній кімнаті відвідної слухавки телефон­ного апарату, шнура чи кнопки виклику персоналу2
2.14Наявність туалетного столу2
2.15Наявність дзеркальної стінки2
2.16Висота стелі більше 3 м2
2.17Послуги міні-бару2
2.18«Рум-сервіс»2
2.19У виняткових випадках за наявності в інтер’єрі номера коштовних художніх творів, предметів антикваріату, а також меблів з коштовних порід дерева бали можуть додаватися4
За місткістю номери підприємств готельного господарства поділяють на:

- одномісний номер: призначений для розміщення однієї особи, оснащений одним односпальним ліжком;

- двомісний номер: призначений для розміщення двох осіб, оснащений одним двоспальним або двома односпальними ліжками, що прилягають/ стоять окремо одне до одного;

- багатомісний номер: призначений для розміщення трьох і більше осіб, оснащений односпальними ліжками відповідно до кількості проживаючих;

- сімейний номер: призначений для трьох і більше осіб - членів однієї сім’ї, в якому забезпечується окреме розміщення двох дорослих.

Порядок розміщення меблів для всіх номерів залежить від розмірів і конфігурації номера, його житлової площі, розміщення віконних і дверних отворів. Найбільш складним для розміщення меблів вважається однокімнатний номер, оскільки потребує сумісництва зон для сну, роботи, відпочинку і збереження речей.

Залежно від форми житлової кімнати розміщують меблі різними способами: однобічне розміщення - в житловій кімнаті у фо]жі подовженого прямокутника або з частковим винесенням меблів на торець, дво- або трибічне - для приміщень квадратної форми. Розміщуючи меблі, слід враховувати норми розривів і проходів між ними: мінімальний прохід для однієї людини - 60 см, для двох - 110 см, мінімальна відстань від стіни до пристінних меблів - 5 см, максимальна - 55 см.

Основними завданнями щодо організації номерного фонду повинні бути такі:

• забезпечення можливості максимальної завантаженості підприємства готельного господарства в сезонний період;

• забезпечення відповідності житлового фонду вимогам європейського рівня;

• перспективне поліпшення комфортних умов перебування споживачів готельних послуг завдяки трансформації номерів без реконструкції житлового фонду готелю.

У країнах Європи розроблені підходи до визначення типу номера залежно від виду з вікна, комфортності, площі та проектного рішення номера.

Типи номерів залежно від виду з вікна номера наведені в табл. 4.2, залежно від рівня комфортності, яка є результатом архітектурного планування, - в табл. 4.3.

Тип номера
City view- з видом на місто
Pool view- з видом на басейн
Garden view- з видом на сад
Ocean view- з видом на океан
Land view- з видом на ландшафт
Lagoon room- з видом на лагуну
Dune view- з видом на дюни, піски
Mountain view- з видом на гори
Park view- з видом на парк
SV, Sea view, beach room- з видом на море
SSV, Side Sea view- з видом на море
Inside view- з видом на внутрішню частину будівлі


STDстандартна кімната
Superiorкімната більша за площею, ніж стандартна
Corner roomкутова кімната
Family roomкімната сімейного типу, більша за стандартну
Studioстудія, однокімнатний номер більший, ніж стандартний, з вбудованою кухнею
Executiveномер підвищеної комфортності, що складається з двох і більше кімнат: спальні (кількох спалень) і холу великих розмірів, більших, ніж у номері типу Suite
Junior suiteномер більший за площею ніж стандартний та підвищеної комфортності
Suiteкімната більша за площею, ніж стандартна
Deluxeфактично має характеристики номера категорії «suite», але оснащений ексклюзивними елементами інтер’єру


Холи. На підприємствах готельного господарства холи на поверхах призначені для: відпочинку, збору прибулих туристів, мешканців готельного підприємства та інших відвідувачів. Вони є також місцем для службово-ділових зустрічей. Холи розміщують поблизу центральної частини будівлі, що дозволяє скоротити відстань до номерів.

Обладнання холу на поверсі залежить від його функціонального призначення, конфігурації приміщення, взаємного розміщення ліфтів, сходів і коридорів.

Для облаштування використовують м’які дивани та крісла, журнальні столики, а також, залежно від типу та категорії підприємства - телевізори, радіоапаратуру, музичні інструменти тощо. Особливу увагу приділяють інтер єрним рішенням з точки зору зручності

та дизайну.

Як правило, у холі великих готельних підприємств розміщують робоче місце чергової на поверсі, яке обладнано письмовим столом і стільцями, тумбами для засобів телефонного зв’язку.

Залежно від функціонального призначення і рівня завантаження для засобів розміщення рекомендується декілька варіантів організації холів: поверхові холи для відпочинку, об’єднані з ліфтовими холами; поверхові холи-вітальні, ізольовані від ліфтових холів.

Вітальні - приміщення, як правило, відокремлені від коридору декоративною перегородкою або глухою стіною і повністю звільнені від людського потоку. Основним призначенням такого приміщення є

ІИЦ ППІТ—відпочинку мешканців готелю поза номером: проведення Біових зустрічей; пасивний відпочинок. У вітальнях також подають миеритив під час ділових зустрічей.

Розміщують вітальні на кожному поверсі з розрахунку одне

приміщення площею ЗО м2 на 50 місць у номерах. Вітальні можуть сполучатися з поверховими холами.

Якщо вітальні розміщують у групі приміщень культурно-масового призначення, то вони, як правило, є багатофункціональними, р Такі вітальні мають досить велику площу та різні зони відпочинку на В 3-4 або 5-6 мешканців. їх часто розміщують у зимовому саду готелю, і Площа приміщень - 100 м2 і більше, що дозволяє створити зони спеціального призначення.

Вітальні, в яких передбачено перегляд телевізійних передач,

мають бути віддаленими від номерів і звукоізольованими. Облаштовують вітальні сучасними комплектами меблів, призначених для організації різних видів відпочинку.

Створення інтер’єрів багатофункціональних приміщень, які мають великі площі, досягається не лише розміщенням меблів, але й засобами об’ємно-просторового рішення приміщення, наприклад:

• облаштування перепаду на рівні підлоги для розмежування функціональних зон (місце для відпочинку вирішується завдяки заглибленій зоні з великою кількістю крісел і м’яких диванів);

• виділення окремих приміщень з меншою висотою із загального простору для створення затишку;

• створення напіввідкритих малих приміщень типу алькова.

Таке рішення характерне для віталень на підприємствах готельного господарствах, які функціонують цілорічно.

Приміщення побутового призначення на поверсі відокремлені від інших приміщень.

Обслуговування споживачів готельних послуг безпосередньо на поверхах включає надання таких побутових послуг, як:

- ремонт і прасування одягу;

- чищення взуття;

- термінове прання і хімчистка одягу;

- надання послуг харчування у номер тощо

Відповідно до складу приміщень побутового призначення входить блок приміщень, в яких надають побутові послуги.

До блоку приміщень побутового призначення належать санвузол сміттєпровід. Усі ці приміщення можуть бути ізольованими або в єдиному блоці. Як правило, окремо від усіх інших знаходиться приміщення обслуговуючого персоналу, яке зазвичай розміщують неподалік від холу, інші - єдиним блоком поруч із вантажо-пасажирським ліфтом.

У готелях категорії *****, ****, *** у комплексі обслуговувань приміщень передбачається сервізна з вантажним ліфтом, яку використовують для забезпечення якісного надання ресторанних послуг у номерах.

Приміщення для обслуговуючого персоналу обладнують стільцями, диваном, вбудованою або окремою шафою, телефоном, системою зв’язку з номерами і службами. У разі, якщо воно сполучається з приміщеннями білизни, додатково розміщують стелажі для білизни не менше ніж 5 м2 на ЗО номерів. Приміщення для чистої може бути оснащене підйомником або розміщуватись поруч із пасажирським ліфтом, кабіна якого відчиняється в приміщені для обслуговування на поверсі.

Приміщення для брудної білизни передбачається площиною до обладнане стелажами та білизно-проводом з приймальними для спускання брудної білизни. До приміщення для ремонту одягу існує вільний доступ. Воно обладнане столами, для прасування, раковиною для миття рук, стійкою для віщування одягу.