Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.

4.1. Функціональна організація приміщень підприємств готельного господарства

Підприємства готельного господарства є складним комплексним об’єктом, до складу якого входять структурні підрозділи різного функціонального призначення для здійснення таких основних функцій, як:

1) прийом;

2) розміщення та обслуговування;

організації харчування;

3) організація та надання додаткових послуг споживачам різного спрямування.

Функціональна організація, склад і кількість приміщень будь- якого підприємства готельного господарства залежить від його типу, категорії і місткості номерного фонду.

Для підвищення ефективності функціонування приміщень готельного господарства в процесі проектування або їх об’єднують у групи за функціональними ознаками з метою організації між ними чітких технологічних взаємозв’язків, які відповідають санітарно-гігієнічним і протипожежним вимогам, сприяють комфортності розміщення споживачів і культури.

Важливою умовою для функціональної організації приміщень підприємств готельного господарства є та, що споживачі готельних не повинні спостерігати за роботою служб, які не пов’язані безпосередньо з їхнім обслуговуванням.

Залежно від складності технологічних процесів обслуговування, здійснюються на підприємстві готельного господарства, існують портові схеми функціональної організації приміщень залежно від НДОІСТКОСТІ та типу.

Всі приміщення (будівлі) підприємств готельного господарства розділяють на основні та допоміжні. До основних будівель населення житлові корпуси, заклади ресторанного господарства, спортивні комплекси, до допоміжних - котельні, пральні, складські приміщення тощо.

За функціональним призначенням на підприємствах готельного господарства виділяють приміщення:

• житлової групи;

• адміністративної групи;

• вестибюльної групи;

• закладу ресторанного господарства;

• господарського та складського призначення;

. • культурно-масового та спортивно-рекреаційного обслуговування тощо.

Схематично організаційний зв’язок між групами приміщень наведено на рис. 4.1.

В Розробка функціональних схем зв’язків приміщень на підприємствах готельного господарства допомагає раціоналізувати технологічні зв’язки та матеріальні потоки. Розрізняють потоки внутрішні приміщеннями та групами приміщень), вхідні (із зовнішнього середовища в готельне підприємство), вихідні (з підприємства в зовнішнє середовище).

Як було зазначено вище, склад приміщень залежить від типу та рівня категорії підприємства готельного господарства, що пов’язано з необхідністю створення належного рівня комфорту споживачів готельних послуг і поліпшення умов праці обслуговуючого персоналу.

Рис. 4.1. Умовний зв’язок між групами приміщень на підприємстві готельного господарства



Житлова група

Приміщення житлової групи: номери всіх типів і категорій; коридори, холи, вітальні; приміщення для обслуговуючого персоналу, приміщення побутового обслуговування на поверсі.

Адміністративна група

Приміщення адміністративної групи: приміщення керівників; відділ кадрів; бухгалтерія; каса, планово-економічний відділ; приміщення інженерно-технічного персоналу.

Вестибюльна група

Приміщення вестибюльної групи: вестибюль; приміщення для, оформлення і розміщення споживачів готельних послуг; приміщення для збереження і транспортування багажу; гардероб; комлексні кімнати; відділення зв’язку; транспортне агентство; торгові тощо.

Заклади ресторанного господарства

Приміщення закладів ресторанного господарства: загальні та зали, буфети, бари, виробничі цехи, складські приміщення, демонстративно-побутові та ін.

Приміщення господарського та складського призначення

Приміщення, що призначені для обслуговування споживачів Ипрьних послуг. Це - перукарні, пральні, медичний пункт, складські приміщення тощо.

Приміщення культурно-масового призначення

Універсальні зали для проведення різноманітних заходів, конференц-зали, танцювальні та диско-клуби, бібліотеки, більярдні, казино та ін.

Приміщення спортивно-рекреаційного призначення

Плавальний басейн, сауна, спортивний зал, масажний кабінет, комплекс та ін.

Функціональна організація приміщень готельного господарства залежить від специфіки технологічних процесів обслуговування готельних послуг і функціонального призначення підприємниці. Специфічні вимоги висуваються до обладнання номера для вістей з дітьми та тих, хто подорожує з сім’єю, туристів з домашніми тваринами та ін.

Підприємства готельного господарства, що призначені для споживачів готельних послуг, які перебувають з діловою метою, повинні мати приміщення для проведення нарад, виставок, конференцій тощо. Житлова група приміщень здебільшого представлена одномісними номерами, в яких передбачено робочу зону.

На підприємствах готельного господарства курортного призначення необхідно передбачити приміщення для профілактичного лікування, культурно-масового призначення і відпочинку. Номерний фонд складається з двомісних номерів із лоджіями для сну та відпочинку на повітрі та зони відпочинку в номері.

У складі готельних підприємств транзитного призначення передбачають приміщення для технічного обслуговування автомобілів, а також криті стоянки для автомобілів. До житлової групи належать двомісні номери з можливим збільшенням кількості спальних місць.

Підприємства готельного господарства для сімейного відпочинку мають приміщення культурно-масового призначення і відпочинку для дітей і батьків, для обслуговування потреб дітей, а також приміщення та споруди спортивно-оздоровчого призначення. Номери здебільшого тримісні з кухнею-нішею або міні-кухнею (для приготування і підігрівання їжі), зонами для сну та відпочинку, лоджіями або балконами.

Туристично-екскурсійні підприємства готельного господарства \ оснащені приміщеннями для відпочинку та туристичного обслуговування. Номерний фонд здебільшого забезпечено двомісними номерами з можливим збільшенням кількості додаткових спальних місць у кімнатах, зонами відпочинку.

Туристично-спортивні готельні підприємства передбачають додаткові приміщення, зокрема культурно-масового, спортивно-оздоровчого та туристично-спортивного призначення. Номерний фонд складається з двомісних номерів із можливістю трансформації додаткових спальних місць у два яруси та виділення зон для відпочинку як у номері, так і на лоджіях або балконах.

Функціональною зоною підприємства готельного господарства є також територія, визначена технічним паспортом плану-схеми земельної ділянки. Вона забезпечує ізоляцію споживачів готельних послуг і персоналу підприємства від негативного впливу зовнішнього середовища (шум, загазованість, бруд). З цієї точки зору важливим є розташування підприємства готельного господарства поблизу транспорт-узлів із відповідним рекламним оформленням. Біля будівлі проектувати місця для відпочинку гостей, паркування і стоянки засобів. Перспективним є використання підземного приміщення підприємства готельного господарства та його