Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

18.3. Характеристика сучасного рекламного процесу

Без знання специфіки та механізмів рекламного процесу неможливо грамотно реалізувати концепцію маркетингу і забезпечити комерційний успіх туристського підприємства на ринку.

Для розуміння сутності рекламного процесу необхідно проаналізувати його базову технологію й розділити її на окремі елементи (рис. 18.2.).

Рис. 18.2. Принципова схема рекламного процесу



Туристські фірми по різному підходять до організації рекламного процесу. В невеликих фірмах рекламою зазвичай займається один з працівників відділу маркетингу, періодично вступає в контакт з рекламними агентствами. Великі туристські фірми зазвичай створюють власні рекламні служби, які здійснюють рекламні заходи. Для масштабних рекламних акцій часто залучаються також фахівці рекламних агентств. У той же час перед більшістю туристських фірм, що реалізують концепцію маркетингу, рано чи пізно постає питання: створювати (розширювати) свою службу реклами або скористатися послугами спеціалізованих організацій (рекламних агентств)? З приводу створення власної служби реклами відповісти однозначно, мабуть, не можна. Все залежить від обсягу робіт, передбачуваних напрямів і сум, що виділяються на рекламні цілі. Одне можна сказати точно: обійтися без послуг рекламних агентств навряд чи вдасться. Є роботи, пов'язані з рекламою, де необхідний досвід професіоналів у небудь області або спеціальне обладнання (наприклад, виготовлення радіороликів, рекламних щитів, сувенірної реклами тощо).

Рекламне агентство по замовленнях рекламодавців (замовників) здійснює творчі і виконавські функції, пов'язані-зі створенням рекламних матеріалів, виготовляє оригінали реклами, проводить комплексні рекламні кампанії та окремі рекламні заходи, здійснює зв'язок із засобами розповсюдження реклами, надає послуги з комплексних маркетингових дослідженням.

Слід зазначити, що вдаватися до послуг того чи іншого агентства слід обачно. Нігель Форстар у своїй книзі "Знайди свій шлях у рекламній справі", кажучи про діяльність рекламних агентств, зазначав: "Я боюся тих, кому плачу свої гроші ". Щоб зменшити ступінь ризику при виборі рекламного агентства, доцільно керуватися такими міркуваннями:

час створення агентства і досвід роботи;

наявність необхідних спеціалістів; рівень спеціалізації з цікавого напрямком;

вартість наданих послуг. Досвід роботи рекламного агентства секретом не є. Навпаки, агентству з метою своєї реклами вигідно познайомити потенційного замовника зі своїми роботами і досягненнями. Надійніше зупинитися на спеціалізованих агентствах. Слід побоюватися майстрів на всі руки, які беруться за будь-яку справу. Рівень спеціалізації забезпечить належне виконання, виготовлення та розміщення реклами. Вартість робіт по рекламі, як правило, досить велика. Але, якщо правильно керуватися вибором рекламного агентства, то економити на цьому не варто. Зважений вибір та цілеспрямована робота з рекламним агентством можуть принести підприємству неоціненну користь, особливо при проведенні рекламних кампаній.