Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

11.4. Основні етапи розробки продукту-новинки

У маркетингу розробка нового туристського продукту має риси цілісного процесу, в якому виділяється ряд етапів (рис. 11.3.).

Розробка нового туристського продукту починається з пошуку ідей для новинки. Він повинен вестися систематично, а не від випадку до випадку. В іншому випадку фірма може знайти десятки ідей, але більшість з них не підійде з точки зору специфіки її діяльності. Фірма повинна чітко визначити, на які продукти і які ринки варто звертати основну увагу. Вона повинна чітко сформулювати, чого саме прагне досягти фірма за допомогою новинок: надходження великих кількостей

готівки, домінуючого положення в рамках визначеної частки ринку або якихось інших цілей.

Рис. 11.3. Основні етапи розробки нового туристичного продукту



Існує безліч прекрасних джерел ідей для створення новинок. Найбільш логічною стартовим майданчиком у пошуку таких ідей є споживачі. За їх потребами і потребами можна стежити за допомогою опитувань клієнтури, групових обговорень, що надходять листів і скарг. Іншим джерелом ідей є вчені, які призведуть до створення оригінальних або вдосконалених варіантів існуючих туристських продуктів. Крім того, фірмі необхідно стежити за товарами конкурентів, виявляючи серед них найбільш привабливі для покупців. Ще одним хорошим джерелом ідей служить персонал фірми, знаходиться в повсякденному контакті з клієнтами.

Однак, скільки б ідей не було висунуто, всі вони підлягають подальшому відбору з метою зосередження подальшого уваги тільки на найбільш суттєвих. Кожна ідея перевіряється не тільки з точки зору відповідності запропонованого продукту потребам клієнтів,

здібності її забезпечити необхідну норму прибутку, а й сприяння здійсненню маркетингової стратегії туристського підприємства. Наприклад, воно може здійснювати відбір відповідних ідей про продукти-новинки за допомогою використання матриці "Бажаність послуги для фірми і клієнтів" (рис. 11.4.).

Рис. 11.4. Матриця "Бажаність послуги для фірми і клієнтів"



Продукти, які опинилися у верхньому лівому квадраті матриці, є найбільш привабливими для їх розробки, а перебувають у правому нижньому квадраті повинні бути відсіяні.

Розробка задуму продукту та його перевірка представляють собою важливий момент в роботі туристського підприємства. Важливо провести чітке розходження між ідеєю продукту і його задумом.

Ідея продукту - це загальне уявлення про можливий продукті, який фірма могла б, на її думку, запропонувати ринку.

Задум продукту - пророблений варіант ідеї, ви-раженіе значущими для споживача поняттями.

Відбір підходящого задуму здійснюється як за допомогою його аналізу з точки зору вигідності для туристської фірми і наявності відповідної потреби з боку споживачів, так і шляхом з'ясування думки клієнтів цільового ринку по приводу пропонованих альтернативних варіантів. За результатами опитування клієнтів мож-

але судити про перспективи розвитку різних варіантів майбутнього продукту і обсязі можливого збуту.

Необхідно враховувати, що перевага туристського продукту створюється не тільки високим рівнем обслуговування при мінімальній ринковій ціні, але й індивідуальним характером пропозиції, власним виглядом цього туристського продукту, виглядом, який не можна повторити, імітувати в іншому місці у конкурентів.

Так, французьке агентство "APSARA" спеціалізується на незвичайних турах: музичних, історичних, археологічних. Гвоздь його програми - тур на криголамах в Антарктиду і Арктику.

Перший круїз в Антарктиду був організований агентством в 1989 році. У 1996 році авантюристи вирушили до айсбергів на російському криголамі "Капітан Хлєбніков", побудованому на початку 80-х років у Фінляндії. Умови безпеки, гігієни і комфорту відповідають найжорсткішим нормам, прийнятим у світі. Просторі каюти з ванними кімнатами. На борту - сауна, підігріває басейн, гімнастичний зал, конференц-зал, супутниковий зв'язок. Бригада австрійських кухарів протягом всього круїзу готувала страви європейської кухні. Покоївки і офіціантки - росіяни, лікар - або європеєць, або американець. Криголам забезпечений невеликими катерами і двома вертольотами для радіальних екскурсій.

Подорож включає в себе проживання протягом місяця на півострові Антарктики. Туристи спостерігали за життям тюленів і моржів, що живуть на айсбергах на острові Розчарувань, який уподобали близько 100000 пінгвінів. А також відвідали острів Петра, покритий величезними крижаними "бурульками", що спускаються з висоти 1700 м., острови Кемп-белл і Окленд і багато інших. Таким чином, французькому агентству вдалося створити новий туристичний продукт, який важко буде повторити конкурентам.

Після відбору кращого задуму туристського продукту приступають до розробки стратегії маркетингу. Вона повинна давати чітке уявлення про конкретні заходи по виведенню продукту-новинки на ринок.

Насамперед стратегія маркетингу повинна містити докладний аналіз цільового ринку, визначати конкретні групи клієнтів, зацікавлених у придбанні цієї послуги. Аналіз цільового ринку необхідний не тільки для визначення передбачуваних на найближчий час обсягів збуту і отримуваного прибутку, а й вивчення перспектив розвитку даного виду послуг. Крім того, стратегія повинна містити розрахунок пропонованої ціни продукту, структури, витрат і частку в них витрат на маркетинг.

Наступним етапом розробки нового туристичного продукту є аналіз маркетингових можливостей. Їх необхідно аналізувати за трьома основними напрямками:

аналіз ринкових можливостей, що відкриваються продуктом-новинкою;

аналіз можливостей туристського підприємства; співвідношення наявних перспектив з цілями підприємства.

Якщо аналіз всіх зазначених складових частин маркетингових можливостей пройшов успішно, можна приступати до безпосередньої розробки продукту.

Розробка туристичного продукту - відповідальний етап створення нового пропозиції. На цій стадії задум продукту повинен втілитися в щось більше конкретне. Найголовніше полягає в тому, щоб домогтися повної відповідності послуги характеристикам, закладеним в її задумі. Тільки в цьому випадку новий продукт буде зустрінутий клієнтами так, як і передбачалося при формуванні його ідеї.

При розробці нового туристського продукту необхідно вміти правильно скомплектувати пропозицію.

Для цільових груп з подібними потребами підбираються туристські товари та послуги, які в змозі вирішити найбільш повно проблему вимог, пропонованих ними до споживання на місці. Правильний набір послуг у "пакет" по кількості створює ясність туристу ще до початку самого подорожі і полегшує йому вибір.

Комплексне туристське пропозиція може містити, наприклад:

у разі організації зимового відпочинку - транспорт (літак і автобус) до курорту, проживання в готелі, харчування, екскурсійне обслуговування, абонемент на ліфт-підйомник, навчання катанню на лижах. Крім того, вартість турів, наприклад, в Австрії, залежить від того, в якій частині країни розташований вибраний клієнтом курорт. Основний принцип простий: чим далі на Захід, тим дорожче;

у разі відпочинку з метою лікування - крім основних туристських послуг, первинний огляд хворого з метою встановлення діагнозу і подальшого призначення на процедури, щоденне медичне обслуговування відповідно до приписів лікаря, надання медикаментів, вільний доступ до споруд для проведення загальнооздоровчих вправ, заключний огляд і т.д.;

у разі відпочинку на морських курортах - участь в декількох екскурсіях, в фольклорних та інших заходах, отримання подарунків - отримання путівника, сувенірів, картки з видом курорту і т.д.;

у разі відпочинку туристів, орієнтованих на спорт, - абонемент на користування спортивними спорудами та послугами за вибором.

Комплексне обслуговування допомагає туристам планувати і організовувати раціонально вільний час і орієнтуватися на рівень цін, який реально діє на ринку. Це, безумовно, веде до збільшення реалізації туристичного продукту.

Випробування продукту в ринкових умовах передбачає його експериментальне впровадження. Воно може бути поєднане з рекламним безкоштовним (або пільговим) круїзом, автобусним подорожжю і т.д. Етап випробування важливий з точки зору перевірки на практиці якості туристського продукту, потреби в ньому, доступності ціни і т.д.

У разі позитивних результатів ринкового випробування туристське підприємство приймає остаточне рішення про виведення туристського продукту на ринок на комерційній основі.