Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

10.3. Планування цілей підприємства

Розгляд цілей, встановлюваних туристським підприємством у процесі стратегічного маркетингового планування, доцільно проводити з точки зору пред'являються до них вимог. Маркетингові цілі повинні характеризуватися:

конкретністю і измеримостью;

досяжністю;

орієнтацією в часі;

вибірковістю;

участю співробітників в їх постановці.

Конкретність і вимірність цілей припускає встановлення точних завдань у різних аспектах діяльності. Цілі мають бути, наскільки це можливо, кількісно виражені, що необхідно для здійснення перевірки їх виконання. Наприклад, мета "збільшити займану частку ринку" визначена не зовсім коректно. Необхідно вказати, на яку величину слід збільшити частку ринку, протягом якого періоду часу. Вимога до вимірності особливо важливо стосовно кількісним цілям. Цілі також можуть передбачати підвищення престижу фірми, вдосконалення структури управління і т.д. Такі цілі називаються якісними.

Досяжність цілей - принципова вимога при плануванні. Цілі мають бути здійсненними і підказувати напрям дій. Вони повинні допускати розчленовування на приватні завдання, виконання яких можна доручити конкретним співробітникам.

Встановлення цілей без урахування реальних можливостей фірми може мати для неї найсумніші наслідки.

Орієнтація в часі визначає співвідношення цілей різного тимчасового горизонту (Довгострокові, середньострокові, короткострокові). Це дозволить дізнатися не тільки сам результат, а й терміни його досягнення. У першу чергу фірма формує довгострокові цілі (на 5 і більше років вперед). В їх розвиток виробляються середньо-і короткострокові цілі, що забезпечують виконання перших. З особливою ретельністю слід підходити до розробки короткострокових цілей, зазвичай встановлюються на рік і дозволяють здійснювати поточний контроль за роботою фірми. Цілі повинні бути взаємопов'язані і не суперечити один одному.

До вибору цілей необхідно підходити вибірково. З безлічі завдань, що стоять перед підприємством, в якості цілей потрібно вміти виділити найістотніші, щоб на них можна було зосередити ресурси підприємства. Повинні бути визначені пріоритети цілей.

При визначенні цілей підприємства особливу увагу слід приділити тому, щоб вони відображали мети його співробітників, посилювали їх зацікавленість в успіху спільної справи. Інакше станеться "внутрішнє відключення" працюючих від процесу виробництва, в результаті втрати такого важливого чинника, як мотивація персоналу. Які блага в такій ситуації ні обіцяй працівникові за досягнення результатів, якщо він буде впевнений в тому, що ця мета недосяжна, то і працювати буде відповідно: без віри в кінцевий результат. Подібні випадки характеризуються, як правило, тим, що фірма не використовує навіть весь наявний потенціал. Тому кожен співробітник повинен добре знати мету свого підприємства, по можливості залучатися до участі в їх постановці. Цьому аспекту слід приділити особливу увагу, так як часто не тільки співробітники, але навіть керівники не можуть чітко сформулювати цілі діяльності своїх підприємств.

Типові цілі туристських підприємств можуть бути об'єднані в наступні групи:

економічні;

"Егоїстичні";

соціальні.

Економічними цілями можуть бути збільшення обсягу продажів, прибутку, частки ринку, конкурентоспроможності, виявлення нових сегментів ринку, досягнення лідерства на ринку, поліпшення збуту, раціоналізація продукту, попередження устаревания деяких видів послуг і т.д.

"Егоїстичні" цілі включають підвищення престижу, популярності, іміджу туристського підприємства.

Соціальні цілі розглядаються з точки зору розвитку послуг, розрахованих на верства населення з низьким рівнем доходу. Такі цілі також можуть виражатися в розвитку продуктів, які сприяють охороні навколишнього середовища, сприяють певному поліпшенню соціальних умов, позитивно позначаються на зайнятості населення і т.д.