Дурович А. П., Копанев А. С. Маркетинг в туризмі: Учеб. посібник / Під загальною ред. 3. М. Горбилевой.-Мн.: «Економпресс», 1998.-400 с.

3.1. Сутність, зміст і завдання маркетингових досліджень

Мета реалізації концепції маркетингу - управління туристським підприємством, виходячи з вимог ринку, що дозволяє надавати споживачам необхідний туристський продукт певний час і в певному місці. Для цього недостатньо спиратися на інтуїцію, судження фахівців і минулий досвід, а необхідно отримувати адекватну інформацію до і після прийняття управлінських рішень. Справа в тому, що на характер прийнятих рішень впливає велике число чинників. І головне навіть не в кількості, а, скоріше, в труднопредсказуемости більшості з них. Поведінка конкурентів, наприклад, часто виходить за рамки традиційних схем. Ситуація ускладнюється тим, що система управління маркетингом функціонує в реальному масштабі часу. До того ж у більшості випадків повернення до "вихідних позицій" або неможливо, або пов'язане зі значними витратами у зв'язку із зобов'язаннями і

супроводжує їх відповідальністю перед клієнтами, діловими партнерами, банками і т.д.

Для зменшення ступеня невизначеності та ризику туристське підприємство повинне розташовувати надійної, об'ємної та своєчасною інформацією. Отримання ж останньої забезпечується Проведенням маркетингових досліджень.

Грамотне, професійне проведення маркетингових досліджень дозволяє туристському підприємству об'єктивно оцінити свої ринкові можливості і вибрати ті напрямки діяльності, де досягнення поставлених цілей стає можливим з мінімальним ступенем ризику і з більшою визначеністю.

Маркетингові дослідження являють собою збір, обробку та аналіз даних з метою зменшення невизначеності, супутньої прийняттю маркетингових рішень.

Завдання маркетингових досліджень можуть бути самими різними:

знаходження потенційних споживачів; вивчення їхніх потреб, що існує і майбутнього попиту;

поточні спостереження за цільовим ринком; прогнозування довгострокових тенденцій розвитку ринку і т.д.

Виключно важливу роль мають маркетингові дослідження при проведенні ситуаційного аналізу. Він є дієвим методом самоаналізу і самоконтролю за результатами господарської діяльності підприємства і управління маркетингом. Мета ситуаційного аналізу - показати керівництву і фахівцям своєрідний "зріз" того становища, в якому на момент проведення аналізу знаходиться підприємство. Добре проведений ситуаційний аналіз дозволяє керівництву навіть процвітаючою фірми позбутися ілюзій і тверезо поглянути на справжній стан речей, намітити нові, більш перспективні напрямки розвитку підприємства.