Завадинська О. Ю., Литвиненко Т.Є. Організація ресторанного господарства за кордоном: Навч. посіб. - К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2003. - 200 с.
3. Характеристика додаткових послуг фірм-постачальників
Нині оптові фірми, що спеціалізуються на товаропостачанні закладів ресторанного господарства, не обмежують свою діяльність лише функціями постачання товарів за замовленнями. Вони пропонують різні форми додаткового обслуговування, що допомагає Закладам розширити асортимент страв, підвищувати якість обслуговування споживачів, товарооборот та рентабельність закладу тощо.
Взаємозв'язок "замовник-постачальник" переходить на якісно °вий рівень партнерського співробітництва.
Основні завдання, що ставлять перед собою спеціалізовані оптові фірми, полягають у такому:
• акумулювати на складах достатній запас товарів, який налічує декілька тисяч асортиментних позицій;
• забезпечувати точно за терміном, кількістю та якістю товарів постачання;
• постійно пропонувати закладам нові види продуктів, які відповідають останнім тенденціям розвитку технології приготування страв.
Перелік продуктів, які використовуються закладами ресторанного господарства, не просто розширюється, а перш за все диференціюється. Оптові фірми орієнтуються на пропозицію найрізноманітнішого асортименту товарів, а ті, що спеціалізуються на товаропостачанні закладів, пропонують більшістю перераховані у табл. З групи товарів.
Одна з тенденцій розвитку сучасного ринку закладів ресторанного господарства полягає у тому, що вони прагнуть до мінімуму скоротити свої запаси товарів. За цих умов оптові фірми оптимізують запаси товарів на складах для того, щоб запобігти ризикові затримки або відмовлення щодо поставки товарів у зв'язку з їх відсутністю на складі. Гарантія своєчасності поставки розглядається оптовими фірмами як один із основних критеріїв якісного обслуговування закладів. Оптимізація запасів товарів на складах можлива лише на базі використання засобів інформатики та обчислювальної техніки, які дозволяють складати коротко та середньострокові прогнози розвитку попиту на заклади ресторанного господарства.
Таблиця З. Характеристика груп товарів та місце постачання
Засоби комп'ютерної техніки використовуються оптовими фірмами на усіх стадіях їх співробітництва із закладами ресторанного господарства, починаючи від прийому замовлення та завершуючи пред'явленням рахунків за доставку товарів.
За умов скорочення до мінімуму запасу товарів у закладах оптові фірми змушені, по-перше, збільшувати частоту поставок товарів; по-друге, забезпечувати доставку у заздалегідь обумовлений день та час. У містах постачання товарів розпочинається о п'ятій годині ранку.
Дрібнооптові магазини-склади самообслуговування (кеш енд керї) являють собою одну з форм забезпечення гнучкого товаропостачання, особливо у тих випадках, коли їх використовують як додаткові джерела товаропостачання. Магазин-склад фірми "Еурокеш" у м. Страсбурзі має площу 7 тис. м2, його асортимент налічує понад 20 тис. позицій. Склад оснащений достатньою кількістю середньо та низькотемпературних камер. Об'єм низькотемпературних камер для зберігання заморожених продуктів становить 600 м3. Цей магазин-склад обслуговує 11 тис. закладів ресторанного господарства, з яких близько 80% регулярно користуються його послугами. Заклади використовують магазин-склад для забезпечення термінової потреби у невеликій кількості будь-яких продуктів.
У Великобританії питома вага закладів ресторанного господарства у сукупному обороті дрібнооптового магазину-складу має стійку тенденцію до зростання і на початку XXI ст. становила приблизно 40%. Питома вага закупок закладів у магазинах-складах становить у той же час приблизно 30% від усіх закупок продуктів та напоїв. У тому числі питома вага закупок товарів закладами в окремих компаніях, що експлуатують магазини-склади, коливається у межах від 20% (компанії "Арджил фудз", в Англії та Уельсі) до 40% у магазинах-складах компанії "Букер".
Загальним для всіх фірм та компаній, що експлуатують магазини-склади, є проведення спеціальних рекламних кампаній, пов'язаних із реалізацією товарів за зниженими цінами, що вважається основним засобом залучення нових покупців. Компанії "Лінфуд", "Індепендент" та "Букер" провадять цикли спеціальних рекламних заходів, термін дії яких становить три тижні, компанія "Арджилл фуд" здійснює їх 13 разів на рік, причому тривалість кожного циклу - чотири тижні. Ця компанія розсилає своїм постійним споживачам список товарів, що рекламуються, який включає зазвичай 50 асортиментних позицій, продаж яких здійснюють за зниженими цінами. Компанія "Букер" при проведенні спеціальних рекламних кампаній впродовж шести тижнів реалізує непродовольчі товари (порцеляновий та скляний посуд, електротовари) за зниженими цінами.
Компанія "Нурдін енд Пікок" пролонгувала термін своїх рекламних заходів з трьох до дев'яти тижнів, що дозволило розширити пропозицію сезонних товарів та збільшити залучення нових споживачів - покупців.
Компанії та фірми, що експлуатують дрібнооптові магазини-склади (кеш енд керї), надають закладам ресторанного господарства додаткові послуги. Компанія "Арджил фудз" здійснює доставку товарів закладам, які регулярно (щотижня) закуповують їх у магазинах-складах. Такий вид додаткового сервісу надають приблизно 75% магазинів-складів цієї компанії. Вони значно розширюють асортимент товарів з метою залучення додаткових покупців - нових закладів ресторанного господарства. Майже 92% магазинів-складів торгують різними видами непродовольчих товарів; 71% - свіжими овочами та фруктами; 95% - пропонують свіже м'ясо та вироби з нього без упаковки та в вакуумній упаковці.
Магазин-склад має також і власну службу доставки, яка виконує замовлення на постачання товарів у визначених, достатньо великих обсягах. Замовлення закладів на постачання товарів передаються оптовим фірмам в основному за допомогою електронної пошти.
Мережа провідних фірм Великобританії, що експлуатує заклади ресторанного господарства, використовує різні методи їх товаропостачання: самостійне товаропостачання (власний склад та автотранспорт); спеціалізовані транспортні організації; компанії оптової торгівлі (що здійснюють постачання продуктів до закладів); дрібнооптові магазини-склади.
Характер товаропостачання різноманітний:
• закупівля продуктів для повного меню закладів ресторанного господарства;
• придбання продуктів у місцевих власників м'ясних та овочевих магазинів;
• Щоденна закупівля м'яса та риби на ринках м. Лондона (замовлення від ресторанів на наступний день надходить закупівельникам фірми наприкінці поточного робочого дня).
Компанія "Макдональдс" здійснює постачання мережі власних ресторанів із центрального розподільчого складу, що дозволяє кожному закладу замовляти продукти що тижня та, якщо це необхідно, отримувати їх того ж дня. Згідно з графіком, розробленим компанією, ресторани мережі, що розміщені у місцях з найбільш інтенсивними потоками споживачів, отримують продукти чотири рази на тиждень. Централізована система товаропостачання забезпечує потреби ресторанів компанії в усіх заморожених та бакалійних продуктах, тоді як охолоджені їм доставляють власним транспортом постачальники цієї продукції.
Компанія "Уімпі" також здійснює централізоване товаропостачання власних ресторанів усім необхідним, виключаючи заморожені продукти, які доставляє транспортна фірма "Фітч енд Ловелл".
Основним постачальником продуктів для фірми мережі "Тревел-лерз Фер", яка експлуатує різні заклади ресторанного господарства на залізничному транспорті, є компанія "Пуллмен фудз". У місцях, де різні типи закладів фірми згруповані, як на вокзалах м. Лондона, усі продукти надходять на центральний склад. У випадках нестачі продуктів в одному із кафе або кіосках "Тревеллерз Фер" їх беруть у поблизу розташованих закладах фірми.
Фірма "Піца експрес" має власний розподільчий склад у м. Лондоні. Товаропостачання усіх піцерій фірми здійснюється із цього складу чотирма автомашинами. Частота завозу становить чотири рази на тиждень, крім старих піцерій з невеликою складською площею, в яку продукти доставляють частіше. Постачальники завозять товари на розподільчий склад "Піца експрес" один раз на тиждень, місяць або раз на три місяці залежно від виду продуктів. Частина продуктів поступає на розподільчий склад з інших країн, наприклад, пиво із Італії.
Мережа фірм організовує товаропостачання по регіонах, використовуючи у кожному із них різних постачальників. Наприклад, фірма "Тобі" отримує продукти для власних закладів на півночі та південному заході держави відповідно від оптових компаній "Прнз" та "Браун", в Мідленді - від оптової компанії "Топ маркетс", а на півдні - від оптової компанії "Рушпотс". Частину заморожених продуктів до закладів ресторанного господарства "Тобі" постачає оптова компанія "Пуллмен фудз".
Фірма "Берні" використовує в основному двох постачальників продуктів для власних ресторанів, що спеціалізуються на натуральних біфштексах. Оптова компанія "Беннет" постачає ресторани замороженими продуктами, а компанія "Венген сервисиз" - бакалійними товарами, винами та напоями. Частота доставки продуктів у ресторани "Берні" коливається від двох до п'яти разів на тиждень залежно від інтенсивності потоків відвідувачів цих ресторанів.
Власна система товаропостачання з автотранспортом щодо доставки забезпечує повний контроль за поповненням продуктів у «закладах ресторанного господарства фірм, але вимагає значних витрат. Позитивні моменти полягають у тому, що ця система забезпечує ретельного контролю якості продуктів, що поступають до ресторанів компаній та фірм, але не завжди відповідає рівню витрат. Необхідні моменти - витрати на цю систему постійно зростають через відсутність елемента конкурентоспроможності, не приділяється певна увага важливому економічному показнику товарообороту. Витрати компанії "Брітіш хоум сторз" на товаропостачання перевищили середній рівень аналогічних витрат для галузі ресторанного Господарства і стали підґрунтям для відмовлення від цієї системи, натомість була обрана система постачання ресторанів охолодженими та замороженими продуктами одним постачальником. Це забезпечило певну оперативність щодо постачання, хоча заморожені продукти за графіком доставляли один раз на тиждень.
Товаропостачання замороженими та охолодженими продуктами одним постачальником забезпечує низку переваг: зменшення рейсів та автопробігу автомашин для транспортної організації; скорочення транспортних витрат для фірми, що користується цими послугами.
Багато фірм мережі, що експлуатують заклади ресторанного господарства, користуються послугами сторонніх організацій, зайнятих товаропостачанням. Більшість цих фірм укладають угоди з оптовими компаніями на доставку усіх необхідних продуктів до власних закладів. 'Велика оптова компанія, наприклад, "Букер фуд сервісіз", володіє великим парком авторефрижераторів, у яких температура холодильних установок контролюється. Авторефрижератори мають відділення для "охолоджених, заморожених та звичайних продуктів, що не потребують охолодження. Вони надають послуги щодо забезпечення товаропостачання закладів фірм мережі у масштабах усієї держави, гарантують швидке виконання замовлень та регулювання доставки товарів за графіком при частоті завезення, яка залежить від обсягу та виду замовлених продуктів. Установлений чіткий та суворий графік Доставки продуктів кожним транспортним засобом з відхиленням, що не перевищує годину.
Для підвищення своєї конкурентоспроможності оптові компанії Намагаються запропонувати цілий пакет послуг, включаючи усе - від оперативного реагування на прохання замовника до термінового виконання замовлення при високій культурі обслуговування. З цією метою ця компанія започаткувала програму внутрішньо фірмового навчання персоналу на основі принципів авіаційної компанії "Брітіш Ейруейз", яка всесвітньо відома, дякуючи високому рівню сервісу. Добитися розуміння персоналом важливості доброго ставлення та чуйності до споживачів компанії - мета програми внутрішньо магазинного навчання.
Іншим засобом підвищення конкурентоспроможності та обороту компанії "Букер фуд сервісиз" стало впровадження шкали знижок, яка передбачає зниження цін при закупівлі великих партій товару: чим більший обсяг товарів, що закуповує покупець (ресторан або фірма), тим менше він сплачує за продукти.
Наступним засобом підвищення конкурентоспроможності та оперативності спілкування споживачів з торговим персоналом компанії є впровадження безкоштовного телефонного зв'язку: замовлення приймають майже 140 працівників, причому 50 з них зайняті прийомом замовлень за допомогою сучасних технологій зв'язку. Високими темпами розвивається мережа комп'ютерного зв'язку.
Оптові компанії утворюють об'єднання з метою збільшення своєї частки на ринку товаропостачання. До об'єднання "Кантрріуайд кейтеринг дістріб'юторс" входять шість оптових компаній, які володіють дванадцятьма великими розподільчими складами у різних регіонах Великобританії. У центральному правлінні об'єднання, м. Нортгемптоні, встановлений сервер, передбачена система сучасної телекомунікації зі всіма розподільчими складами. Об'єднання забезпечують своїх замовників різними продуктами (понад 800 найменувань), які мають фірмову торгову марку, включаючи м'ясні, овочеві та фруктові консерви, рослинні жири, молочні продукти в порційній упаковці, приправи, каву, бісквіти, злакові концентрати для сніданків, а також непродовольчі товари - мийні засоби та для чищення.
Існують особливості у товаропостачанні продовольчими та непродовольчими товарами деяких закладів. Велика їх кількість вимагає організувати доставку продуктів у години, колі ці заклади не працюють, оскільки замовлені продукти не повинні поступати на виробництво (кухню) через торгові зали під час обслуговувані споживачів. Ця вимога існує тому, що ресторани, які розташовані на центральних частинах міст та торгових центрах і комплексах часто мають обмежені можливості для під'їзду автотранспорту, фірми мережі, що експлуатують заклади швидкого обслуговування (фаст фуд), вважають зручністю придбання деяких непродовольчих товарів, наприклад, посуду разового використання і предметів санітарії та гігієни, у спеціалізованих оптових компаній. Ці компанії створюють сприятливі можливості для фірм галузі ресторанного господарства при придбанні різних непродовольчих товарів, пропонуючи їм у певних випадках обмежений асортимент продовольчих товарів із одного джерела надходження з оплатою рахунків один раз на місяць. Вони також здійснюють продаж товарів на виплат та доставку їх невеликими партіями. Наприклад, обсяг мінімальної доставки товарів компанією "Ей Сі Ес", що має 19 розподільчих складів та 80 автофургонів-доставників, становить один короб у будь-який регіон держави. Вона також доставляє товари на основі як довгострокових угод, так і разових замовлень. Чим більший обсяг партії товарів, тим нижча сумарна вартість їх оплати. В асортименті товарів приблизно 6,5 тис. позицій, у т.ч. посуд разового використання, скляний посуд, фольга, чай, кава, різні продукти у порційних упаковках, предмети санітарії та гігієни. Для великих замовників ця фірма зберігає товари на складах, які розташовані поблизу від їхніх закладів ресторанного господарства. Компанія надає своїм замовникам посуд разового використання з фірмовими надписами.
Оптова компанія "Індепендент Кейтерінг Сапплайс" доставляє продовольчі товари до закладів, що знаходяться у радіусі 50 км від розподільчого складу в м. Керфіллі. Вона також надає своїм гостям Додаткові послуги з дизайну одноразового посуду та сервірувальних таць. Компанія пропонує приблизно чотири тисячі асортиментних позицій, до складу яких входить складне та просте технологічне устаткування для закладів, кухонний інвентар та посуд одноразового використання. "Індепендент Кейтерінг Сапплайс" обслуговує в основному незалежних власників закладів ресторанного господарства, клуби та готелі за разовими замовленнями. Доставка товарів здійснюється впродовж певного часу - від 24 до 48 годин.
Оптова компанія "Вендінг енд Кейтерінг Сапплайс" пропонує своїм споживачам більше 1000 асортиментних позицій (норма відвантаження може бути менше одного короба), у т.ч. посуд одноразового
використання з фірмовими надписами замовників як на цьому посуді, так і на поштучних упаковках товарів для торгівлі через автомати. Ця компанія обслуговує заклади ресторанного господарства при промислових підприємствах та незалежних власників ресторанів приблизно в радіусі 100 км від свого розподільчого складу, використовуючи для доставки замовлень п'ять автофургонів. Приблизно 90% споживачів компанії отримує продукти на наступний день після передачі замовлення на розподільчий склад "Вендінг енд Кейтерінг Сапплайс". Ці компанії досягають високої ефективності за рахунок раціоналізації та комп'ютеризації торговельного обслуговування.
Взаємозв'язок "замовник-постачальник" переходить на якісно °вий рівень партнерського співробітництва.
Основні завдання, що ставлять перед собою спеціалізовані оптові фірми, полягають у такому:
• акумулювати на складах достатній запас товарів, який налічує декілька тисяч асортиментних позицій;
• забезпечувати точно за терміном, кількістю та якістю товарів постачання;
• постійно пропонувати закладам нові види продуктів, які відповідають останнім тенденціям розвитку технології приготування страв.
Перелік продуктів, які використовуються закладами ресторанного господарства, не просто розширюється, а перш за все диференціюється. Оптові фірми орієнтуються на пропозицію найрізноманітнішого асортименту товарів, а ті, що спеціалізуються на товаропостачанні закладів, пропонують більшістю перераховані у табл. З групи товарів.
Одна з тенденцій розвитку сучасного ринку закладів ресторанного господарства полягає у тому, що вони прагнуть до мінімуму скоротити свої запаси товарів. За цих умов оптові фірми оптимізують запаси товарів на складах для того, щоб запобігти ризикові затримки або відмовлення щодо поставки товарів у зв'язку з їх відсутністю на складі. Гарантія своєчасності поставки розглядається оптовими фірмами як один із основних критеріїв якісного обслуговування закладів. Оптимізація запасів товарів на складах можлива лише на базі використання засобів інформатики та обчислювальної техніки, які дозволяють складати коротко та середньострокові прогнози розвитку попиту на заклади ресторанного господарства.
Таблиця З. Характеристика груп товарів та місце постачання
Назва груп товарів,які постачаються до закладів ресторанного господарства | Характеристика груп товарів та місце постачання |
Бакалійні товари | Ця товарна група є основою для більшості оптових фірм, які реалізують продовольчі товари. |
Товари, що швидко псуються | До цієї групи включають свіжі молочні продукти, ковбасні вироби та копченості, м'ясопродукти,свіжу рибу, овочі "четвертої гами" (свіжі овочі чищені, миті, нарізані, а також готові свіжі салати). |
Назва груп товарів,які постачаються до опалів харчування | Попит на них зростає, особливо серед закладів:хлібобулочні вироби, піца та її напівфабрикати,готові супові набори, набори фруктові, ягідні,готові до споживання страви із різних видів сировини (картоплі, панірованої риби, зелених овочів, птиці, десертів, морозива) тощо. |
Заморожені продукти | Асортимент групи постійно розширюється за рахунок охолоджених готових страв в упаковці. |
Напої у пляшках | У структурі цієї товарної групи спостерігаються великі зміни: швидкими темпами збільшується число асортиментних позицій таких товарів, як мінеральна вода, безалкогольні охолоджені напої,вина, пиво, що дозволяє найбільш повно задовольнити потреби закладів будь-якого типу. Як пляшкову тару використовують пляшки з пластикової тари та скляні (багаторазового та одноразового використання). Постачання здійснюється у пляшках місткістю 1,5 л; 1 л; 0,5 л;0,33 л і т.д. Вибір місткості пляшки, наприклад, з мінеральною водою залежить від типу закладу, для якого вона призначалась: кафетерій самообслуговування, ресторан традиційного типу бортове харчування авіапасажирів і т. ін. |
Непродовольчі товари | Серед непродовольчих товарів переважають засоби для чищення та мийні для закладів ресторанного господарства. До цієї групи часто включають санітарно-гігієнічні товари, дезинфікуючі засоби,інколи - столову білизну та посуд одноразового використання. |
За умов скорочення до мінімуму запасу товарів у закладах оптові фірми змушені, по-перше, збільшувати частоту поставок товарів; по-друге, забезпечувати доставку у заздалегідь обумовлений день та час. У містах постачання товарів розпочинається о п'ятій годині ранку.
Дрібнооптові магазини-склади самообслуговування (кеш енд керї) являють собою одну з форм забезпечення гнучкого товаропостачання, особливо у тих випадках, коли їх використовують як додаткові джерела товаропостачання. Магазин-склад фірми "Еурокеш" у м. Страсбурзі має площу 7 тис. м2, його асортимент налічує понад 20 тис. позицій. Склад оснащений достатньою кількістю середньо та низькотемпературних камер. Об'єм низькотемпературних камер для зберігання заморожених продуктів становить 600 м3. Цей магазин-склад обслуговує 11 тис. закладів ресторанного господарства, з яких близько 80% регулярно користуються його послугами. Заклади використовують магазин-склад для забезпечення термінової потреби у невеликій кількості будь-яких продуктів.
У Великобританії питома вага закладів ресторанного господарства у сукупному обороті дрібнооптового магазину-складу має стійку тенденцію до зростання і на початку XXI ст. становила приблизно 40%. Питома вага закупок закладів у магазинах-складах становить у той же час приблизно 30% від усіх закупок продуктів та напоїв. У тому числі питома вага закупок товарів закладами в окремих компаніях, що експлуатують магазини-склади, коливається у межах від 20% (компанії "Арджил фудз", в Англії та Уельсі) до 40% у магазинах-складах компанії "Букер".
Загальним для всіх фірм та компаній, що експлуатують магазини-склади, є проведення спеціальних рекламних кампаній, пов'язаних із реалізацією товарів за зниженими цінами, що вважається основним засобом залучення нових покупців. Компанії "Лінфуд", "Індепендент" та "Букер" провадять цикли спеціальних рекламних заходів, термін дії яких становить три тижні, компанія "Арджилл фуд" здійснює їх 13 разів на рік, причому тривалість кожного циклу - чотири тижні. Ця компанія розсилає своїм постійним споживачам список товарів, що рекламуються, який включає зазвичай 50 асортиментних позицій, продаж яких здійснюють за зниженими цінами. Компанія "Букер" при проведенні спеціальних рекламних кампаній впродовж шести тижнів реалізує непродовольчі товари (порцеляновий та скляний посуд, електротовари) за зниженими цінами.
Компанія "Нурдін енд Пікок" пролонгувала термін своїх рекламних заходів з трьох до дев'яти тижнів, що дозволило розширити пропозицію сезонних товарів та збільшити залучення нових споживачів - покупців.
Компанії та фірми, що експлуатують дрібнооптові магазини-склади (кеш енд керї), надають закладам ресторанного господарства додаткові послуги. Компанія "Арджил фудз" здійснює доставку товарів закладам, які регулярно (щотижня) закуповують їх у магазинах-складах. Такий вид додаткового сервісу надають приблизно 75% магазинів-складів цієї компанії. Вони значно розширюють асортимент товарів з метою залучення додаткових покупців - нових закладів ресторанного господарства. Майже 92% магазинів-складів торгують різними видами непродовольчих товарів; 71% - свіжими овочами та фруктами; 95% - пропонують свіже м'ясо та вироби з нього без упаковки та в вакуумній упаковці.
Мережа провідних фірм Великобританії, що експлуатує заклади ресторанного господарства, використовує різні методи їх товаропостачання: самостійне товаропостачання (власний склад та автотранспорт); спеціалізовані транспортні організації; компанії оптової торгівлі (що здійснюють постачання продуктів до закладів); дрібнооптові магазини-склади.
Характер товаропостачання різноманітний:
• закупівля продуктів для повного меню закладів ресторанного господарства;
• придбання продуктів у місцевих власників м'ясних та овочевих магазинів;
• Щоденна закупівля м'яса та риби на ринках м. Лондона (замовлення від ресторанів на наступний день надходить закупівельникам фірми наприкінці поточного робочого дня).
Компанія "Макдональдс" здійснює постачання мережі власних ресторанів із центрального розподільчого складу, що дозволяє кожному закладу замовляти продукти що тижня та, якщо це необхідно, отримувати їх того ж дня. Згідно з графіком, розробленим компанією, ресторани мережі, що розміщені у місцях з найбільш інтенсивними потоками споживачів, отримують продукти чотири рази на тиждень. Централізована система товаропостачання забезпечує потреби ресторанів компанії в усіх заморожених та бакалійних продуктах, тоді як охолоджені їм доставляють власним транспортом постачальники цієї продукції.
Компанія "Уімпі" також здійснює централізоване товаропостачання власних ресторанів усім необхідним, виключаючи заморожені продукти, які доставляє транспортна фірма "Фітч енд Ловелл".
Основним постачальником продуктів для фірми мережі "Тревел-лерз Фер", яка експлуатує різні заклади ресторанного господарства на залізничному транспорті, є компанія "Пуллмен фудз". У місцях, де різні типи закладів фірми згруповані, як на вокзалах м. Лондона, усі продукти надходять на центральний склад. У випадках нестачі продуктів в одному із кафе або кіосках "Тревеллерз Фер" їх беруть у поблизу розташованих закладах фірми.
Фірма "Піца експрес" має власний розподільчий склад у м. Лондоні. Товаропостачання усіх піцерій фірми здійснюється із цього складу чотирма автомашинами. Частота завозу становить чотири рази на тиждень, крім старих піцерій з невеликою складською площею, в яку продукти доставляють частіше. Постачальники завозять товари на розподільчий склад "Піца експрес" один раз на тиждень, місяць або раз на три місяці залежно від виду продуктів. Частина продуктів поступає на розподільчий склад з інших країн, наприклад, пиво із Італії.
Фірма "Берні" використовує в основному двох постачальників продуктів для власних ресторанів, що спеціалізуються на натуральних біфштексах. Оптова компанія "Беннет" постачає ресторани замороженими продуктами, а компанія "Венген сервисиз" - бакалійними товарами, винами та напоями. Частота доставки продуктів у ресторани "Берні" коливається від двох до п'яти разів на тиждень залежно від інтенсивності потоків відвідувачів цих ресторанів.
Власна система товаропостачання з автотранспортом щодо доставки забезпечує повний контроль за поповненням продуктів у «закладах ресторанного господарства фірм, але вимагає значних витрат. Позитивні моменти полягають у тому, що ця система забезпечує ретельного контролю якості продуктів, що поступають до ресторанів компаній та фірм, але не завжди відповідає рівню витрат. Необхідні моменти - витрати на цю систему постійно зростають через відсутність елемента конкурентоспроможності, не приділяється певна увага важливому економічному показнику товарообороту. Витрати компанії "Брітіш хоум сторз" на товаропостачання перевищили середній рівень аналогічних витрат для галузі ресторанного Господарства і стали підґрунтям для відмовлення від цієї системи, натомість була обрана система постачання ресторанів охолодженими та замороженими продуктами одним постачальником. Це забезпечило певну оперативність щодо постачання, хоча заморожені продукти за графіком доставляли один раз на тиждень.
Товаропостачання замороженими та охолодженими продуктами одним постачальником забезпечує низку переваг: зменшення рейсів та автопробігу автомашин для транспортної організації; скорочення транспортних витрат для фірми, що користується цими послугами.
Багато фірм мережі, що експлуатують заклади ресторанного господарства, користуються послугами сторонніх організацій, зайнятих товаропостачанням. Більшість цих фірм укладають угоди з оптовими компаніями на доставку усіх необхідних продуктів до власних закладів. 'Велика оптова компанія, наприклад, "Букер фуд сервісіз", володіє великим парком авторефрижераторів, у яких температура холодильних установок контролюється. Авторефрижератори мають відділення для "охолоджених, заморожених та звичайних продуктів, що не потребують охолодження. Вони надають послуги щодо забезпечення товаропостачання закладів фірм мережі у масштабах усієї держави, гарантують швидке виконання замовлень та регулювання доставки товарів за графіком при частоті завезення, яка залежить від обсягу та виду замовлених продуктів. Установлений чіткий та суворий графік Доставки продуктів кожним транспортним засобом з відхиленням, що не перевищує годину.
Для підвищення своєї конкурентоспроможності оптові компанії Намагаються запропонувати цілий пакет послуг, включаючи усе - від оперативного реагування на прохання замовника до термінового виконання замовлення при високій культурі обслуговування. З цією метою ця компанія започаткувала програму внутрішньо фірмового навчання персоналу на основі принципів авіаційної компанії "Брітіш Ейруейз", яка всесвітньо відома, дякуючи високому рівню сервісу. Добитися розуміння персоналом важливості доброго ставлення та чуйності до споживачів компанії - мета програми внутрішньо магазинного навчання.
Іншим засобом підвищення конкурентоспроможності та обороту компанії "Букер фуд сервісиз" стало впровадження шкали знижок, яка передбачає зниження цін при закупівлі великих партій товару: чим більший обсяг товарів, що закуповує покупець (ресторан або фірма), тим менше він сплачує за продукти.
Наступним засобом підвищення конкурентоспроможності та оперативності спілкування споживачів з торговим персоналом компанії є впровадження безкоштовного телефонного зв'язку: замовлення приймають майже 140 працівників, причому 50 з них зайняті прийомом замовлень за допомогою сучасних технологій зв'язку. Високими темпами розвивається мережа комп'ютерного зв'язку.
Оптові компанії утворюють об'єднання з метою збільшення своєї частки на ринку товаропостачання. До об'єднання "Кантрріуайд кейтеринг дістріб'юторс" входять шість оптових компаній, які володіють дванадцятьма великими розподільчими складами у різних регіонах Великобританії. У центральному правлінні об'єднання, м. Нортгемптоні, встановлений сервер, передбачена система сучасної телекомунікації зі всіма розподільчими складами. Об'єднання забезпечують своїх замовників різними продуктами (понад 800 найменувань), які мають фірмову торгову марку, включаючи м'ясні, овочеві та фруктові консерви, рослинні жири, молочні продукти в порційній упаковці, приправи, каву, бісквіти, злакові концентрати для сніданків, а також непродовольчі товари - мийні засоби та для чищення.
Існують особливості у товаропостачанні продовольчими та непродовольчими товарами деяких закладів. Велика їх кількість вимагає організувати доставку продуктів у години, колі ці заклади не працюють, оскільки замовлені продукти не повинні поступати на виробництво (кухню) через торгові зали під час обслуговувані споживачів. Ця вимога існує тому, що ресторани, які розташовані на центральних частинах міст та торгових центрах і комплексах часто мають обмежені можливості для під'їзду автотранспорту, фірми мережі, що експлуатують заклади швидкого обслуговування (фаст фуд), вважають зручністю придбання деяких непродовольчих товарів, наприклад, посуду разового використання і предметів санітарії та гігієни, у спеціалізованих оптових компаній. Ці компанії створюють сприятливі можливості для фірм галузі ресторанного господарства при придбанні різних непродовольчих товарів, пропонуючи їм у певних випадках обмежений асортимент продовольчих товарів із одного джерела надходження з оплатою рахунків один раз на місяць. Вони також здійснюють продаж товарів на виплат та доставку їх невеликими партіями. Наприклад, обсяг мінімальної доставки товарів компанією "Ей Сі Ес", що має 19 розподільчих складів та 80 автофургонів-доставників, становить один короб у будь-який регіон держави. Вона також доставляє товари на основі як довгострокових угод, так і разових замовлень. Чим більший обсяг партії товарів, тим нижча сумарна вартість їх оплати. В асортименті товарів приблизно 6,5 тис. позицій, у т.ч. посуд разового використання, скляний посуд, фольга, чай, кава, різні продукти у порційних упаковках, предмети санітарії та гігієни. Для великих замовників ця фірма зберігає товари на складах, які розташовані поблизу від їхніх закладів ресторанного господарства. Компанія надає своїм замовникам посуд разового використання з фірмовими надписами.
Оптова компанія "Індепендент Кейтерінг Сапплайс" доставляє продовольчі товари до закладів, що знаходяться у радіусі 50 км від розподільчого складу в м. Керфіллі. Вона також надає своїм гостям Додаткові послуги з дизайну одноразового посуду та сервірувальних таць. Компанія пропонує приблизно чотири тисячі асортиментних позицій, до складу яких входить складне та просте технологічне устаткування для закладів, кухонний інвентар та посуд одноразового використання. "Індепендент Кейтерінг Сапплайс" обслуговує в основному незалежних власників закладів ресторанного господарства, клуби та готелі за разовими замовленнями. Доставка товарів здійснюється впродовж певного часу - від 24 до 48 годин.
Оптова компанія "Вендінг енд Кейтерінг Сапплайс" пропонує своїм споживачам більше 1000 асортиментних позицій (норма відвантаження може бути менше одного короба), у т.ч. посуд одноразового
використання з фірмовими надписами замовників як на цьому посуді, так і на поштучних упаковках товарів для торгівлі через автомати. Ця компанія обслуговує заклади ресторанного господарства при промислових підприємствах та незалежних власників ресторанів приблизно в радіусі 100 км від свого розподільчого складу, використовуючи для доставки замовлень п'ять автофургонів. Приблизно 90% споживачів компанії отримує продукти на наступний день після передачі замовлення на розподільчий склад "Вендінг енд Кейтерінг Сапплайс". Ці компанії досягають високої ефективності за рахунок раціоналізації та комп'ютеризації торговельного обслуговування.