Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

15.5. Проблеми раціональної організації технології руху товарів у туристському комплексі та шляхи їх подолання

Застосування прогресивної чи індустріальної технології руху товарів має більші переваги:

1. Прискорює товарообіг транспорту, оскільки скорочується кількість ланок на шляху руху товару. Спеціалісти підрахували, скорочуються простої транспорту в 3-4 рази. Без застосування тари-обладнання чи пакетів на піддонах, автомашини простоюють

під завантаженням та розвантаженням 80% і лише 20% знаходяться на лінії;

2. Скорочується кількість технологічних операцій;

3. Більш ефективно використовуються транспортні засоби;

4. Підвищується виробіток праці в 7-10 разів і максимально механізується НРТС (1000 одиниць тари-обладнання вивільнює 60 чол. на НРТС-роботах).

5. Скорочуються витрати на виготовлення та експлуатацію тари. Кожен рік йде 10 млн. грн. на виготовлення дерев'яної тари.

Використовується 73 млн. куб. м ялинової деревини. Експлуатація 1000 од. тари-обладнання дозволяє зекономити 6,3 тис. м3 деревини, 27 т картону, 11,3 т паперу, 3 т металу. Досвід показує, що навіть 1 контейнер уповільнює до 10 мішків чи 14-16 ящиків. Потреба в інвентарній тарі скоротилась в 14 разів.

Скорочуються витрати праці, трудомісткість зводиться до мінімуму. Звичайний приклад. Фарба в банках (чи томатна паста). Розрахунок на 1 тонну нетто. Банки на 3 кг, в ящику 12 кг, це буде 83 операції, що ми наглядно бачимо переваги прогресивної технології, якщо замінити контейнером, чи піддоном.

Створюються можливості для впровадження НТП, оскільки НТП впроваджують тільки через нові технології;

6. Значно зменшуються втрати товарів, покращується їх збереження, оскільки менше перевалок, краще запакований товар, контейнери запломбовані.

7. Збільшується складська і торговельна площа. Економісти підрахували, на тій самій площі магазинів, площа для викладення товарів збільшується на 25-30%, скорочення сил на 20-25% .

8. Підвищується культура торговельного обслуговування, скорочуються витрати часу на придбання товарів. За підрахунками економістів витрати часу на впровадження прогресивної технології складає 12,3%, а четверту частину в цих витратах займає час на придбання товарів.

В абсолютному виразі витрати часу туристів на покупки Дорівнюють приблизно 50 млрд. год. в рік. Цей фонд часу відповідає щорічній праці 20 млн.чол. Чи майже 1/5 загальної чисельності зайнятих в народному господарстві.

Скорочення перелічених витрат тільки на 1% дозволить зекономити приблизно 500 млн. людиногодин чи працю 200 тис. осіб протягом року.

Прогресивна технологія значно скорочує витрати часу.

Вдається досягнути повної підготовки товарів до продажу (фа-сування, відутюження, сортування) в галузі виробництва. Це створює засновки для впровадження прогресивних форм продажу (самообслуговування та ін.).

До тари-обладнання ставляться експлуатаційно-технологічні, технічні та естетичні вимоги.

До експлуатаційно-технологічних вимог відноситься уніфікація типорозмірів на модульній основі.

Технічні вимоги передбачають достатню міць, простоту конструкції, легкість, маневрованість при переміщенні.

Тара-обладнання повинна відповідати й естетичним вимогам: гарна зовнішня оздоба; колір та пропорції, що гармонують з оформленням торговельної зали та інших, відповідних специфіці продаваних товарів.

Питома вага поставки в тарі-обладнанні продовольчих товарів в Києві до 2010 р. намічено довести до 70% .

Індустріальна технологія руху товарів діє в Москві, Санкт-Петербурзі, Талліні, Вільнюсі, Києві та ін. містах країн співдружності і там, де діло організоване, продумане та чітко досягнутий економічний та соціальний ефект. Застосування тари-обладнання в магазинах Луганська, де працює 70% магазинів за новою технологією вивільнено 7 тис. робітників, переведено з ручної на механізовану працю 2500 осіб.

Питома вага доставки товарів в тарі-обладнанні з кожним роком буде рости.

Широке розповсюдження отримала програма технології руху товарів за кордоном.

Програма технології руху товарів сприяє широкому застосуванню при такій формі продажу, як продаж великогабаритних товарів за зразками. Суть її заключається в наступному, покупець, ознайомившись із зразком холодильника, оплачує його вартість і вказує зручний для нього час доставки додому. Потім товарознавець оптової бази оглядає холодильники, перевіряє їх комплектність і кільцевим маршрутом доставляє холодильники покупцям згідно адрес. Разом з вантажником їде механік, який у кожному домі встановлює та вводить в експлуатацію холодильник, проводить його апробацію, що оформлюється прийомо-зда-точним актом та поставкою на гарантійне обслуговування.

На передову технологію руху товарів перейшли Київська база об'єднання КООРО «Спорттовари», склади господарських товарів в Ужгороді, текстильних товарів у Києві та ін. За індустріальною технологією в Україні доставляється фаянсовий посуд.

Фаянсовий посуд при існуючій технології руху товарів пакується в пачки по 5-10 штук, перекладається папером кожен виріб, завантажують в вагон чи автомобіль, перекладаючи стружкою. Вся робота при цьому виконується вручну. Згідно рекомендацій, рекомендуючий варіант передбачає укладання фаянсових виробів в контейнер типу КБ-500 (для перевезення бахчевих) до набору вантажної одиниці 0,5-1 т і в такому вигляді переміщується від постачальників до оптових підприємств. В цьому випадку трудомісткість навантажувально-розвантажувальних операцій по доставці 1 т нетто цих виробів скорочується більше ніж в 25 разів і відпадає потреба в вантажниках на виконання ручних робіт. Вказанні роботи виконуються механізовано водієм електронавантажувачів. Вказана схема руху товарів впроваджена на багатьох промислових підприємствах, навіть на Баранівському порцеляновому заводі.

Українським науково-дослідним інститутом торгівлі і громадського харчування (Укр. НДІТГХ) також розроблені та запропоновані до впровадження типові технологічні схеми транспортування в контейнерах та на піддонах великогабаритних музичних інструментів, холодильників, пральних машин та мотовело-товарів від постачальників до споживачів оптової та роздрібної торгівлі.

Згідно з цими рекомендаціями передбачена нова технологія доставки холодильників та пральних машин без застосування дерев'яних обрешіток та картонних коробів. Зокрема, 2 холодильники установлюються на дерев'яному 4-західному плоскому стандартному піддоні, пакуються поліетиленовою плівкою, покриваються дерев'яною рамкою, стягуються стальною стрічкою, утворюючи тим самим пакет. В такому вигляді вони доставляються від постачальника на оптові бази. Наприклад, з Васильківського заводу холодильників на Чернігівську обласну базу Укроптгоспторг.

В цей час зроблена значна робота з впровадження прогресивної технології руху товарів в непродовольчій торгівлі. Так, в Україні більше 11% від загального обсягу одягу поступає у підвішеному стані в малогабаритних контейнерах. В тарі-обладнанні

поступають товари побутової хімії, господарські, галантерейні та інші товари. Обласна оптова контора «Укркультторг» поставляє годинники (близько 500 видів) на адресу більше 100 торговельних підприємств Києва та області. Для доставки годинників використовується контейнер типу КС-350. Економічний ефект від застосування контейнерів для доставки годинників дорівнює майже 5 тис.грн. в рік.

Українським НДІТГХ розроблені та прийняті до впровадження типові технологічні схеми транспортування в контейнерах та на піддонах порцеляно-фаянсового, скляного та металевого посуду від постачальників до підприємств оптової та роздрібної торгівлі.

Згідно вказаним рекомендаціям порцеляновий посуд попередньо загортають в папір, укрупнюють в пакет чи картонний ящик вагою брутто не більше 20 кг. Ящики вистилають гофрокар-тоном, дно піддона вистилають шаром упаковочних матеріалів (стружка, папір і т.і), висотою 10 см, картонні ящики встановлюють в штабелі в 4 яруси на піддонах, з дерев'яними решітками і скріплюють сталевою стрічкою. Перевезення може здійснюватись залізничним та автомобільним транспортом. При чому, система транспортування на піддонах дозволяє забезпечувати магазини посудом як маятниковим, так і кільцевим маршрутом із завезенням в магазин пакетів під пломбами постачальника.