Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

12.5. Устаткування для упакування і фасовки плодоовочевих товарів

Упакування товарів включає кілька операцій: підготовку споживчої тари, наповнення фасованим товаром і її запечатування. Паперові пакети запечатують металевими дротиковими дужками, бавовняну рукавну сітку — металевими дужками, полімерну рукавну сітку — зварюванням, полімерні плівки — зварюванням. Машина МУ — М призначена для упакування овочів, фруктів, картоплі в рукавну бавовняну і полімерну сітку (рис. 12.1).

Машина обжимає сітку металевими стрічковими дужками в двох місцях одночасно і розрізає сітку між дужками. Машина складається зі столу 6, прийомного лотка 7, блоку котушок 3, механізму скобовиготовлювання 5, електропривода 2 і електроприладів.

Стіл, робітник-фасувальник та підставки до усіх вузлів машини, має регульовані по висоті ніжки.

Прийомний лоток, по якому скачуються порції фасованого товару, укріплений над столом на стійці, регульованої по висоті. Лоток має знімну циліндричну трубу (гільзу), на яку натягають рукавну сітку.



Рис. 12.1 пакувальна машина МУ-М

а - вид збоку; б - вид позаду

1 - панель; 2 - електропривід; 3- блок котушок;4 - гільза

5 - механізм; 6 - стіл; 7 - прийомний лоток

8 - кронштейн

Блок котушок зібраний на кронштейні, прикріпленому до столу. На кронштейні уміщається 2 котушки з мотками металевої стрічки.

Механізм скобовиготовлювання складається з матриці, пуансонів і ножа. Він виконує кілька операцій: подає металеву стрічку, відрізає її, формує 2 дужки, обжимає ними навколо джгута рукавної сітки і розрізає сітку між дужками. Ці операції виконуються при включенні електроприводів. Для керування роботою машини передбачені пакетний вимикач, педаль і інші прилади. Продуктивність машини — 1200 пакетів на годину при масі порції не більш 3 кг.

Машину МУ-М встановлюють у потоковій лінії цехів централізованого чи фасування окремо в підсобних приміщеннях великих магазинів. Перед початком роботи перевіряють чистоту і справність усіх частин машини, знімають із прийомного лотка трубу, насаджують на неї конус, натягають рукавну сітку, закріплюють трубу із сіткою на лотку. Прийомний лоток установлюється на висоті не більш 150 мм від поверхні столу. На кронштейні закріплюють 2 котушки з мотками металевої стрічки. Металеву стрічку протягають нагору і пропускають у механізм скобовиготовлювання. При роботі на машині порцію фасованого товару направляють по лотку і трубі в сітку. Після роботи машину відключають від мережі звільняють від пилу і бруду.

Автомат АУО (рис. 12.2) служить для автоматичного упаковування овочів, фруктів і картоплі з установкою металевих дужок.

Автомат встановлюється в цехах централізованого фасування в складі потокових механізованих ліній чи окремо. Автомат складається з корпуса 1, приймальної лійки 5, каретки з двома знімними гільзами 4, блоку котушок 3, механізм пакетоформу-вання, скобовиготовлювання і формователя 2, а також електроприводів і електроприладів. Прийомна лійка направляє в автомат попередньо зважену порцію товару. На каретці встановлені дві гільзи, на які натягнута сітка. Переміщенням каретки вручну по горизонталі кожну з гільз по черзі підводять під прийомну лійку. Блок котушок складається з двох котушок із запасом металевої стрічки. Механізм пакетоформування збирає сітку в джгут. Механізм скобовиготовлювання збирає сітку в джгут і обжимає Джгут двома стрічковими дужками й обрізає його.

Механізм формователя приймає на свою шторку пакет і автоматично відкриває її. Готовий пакет при цьому випадає на місце

збору пакетів. Після закриття шторки цикл роботи автомата повторюється. Продуктивність автомата — 780-1200 пакетів на годину в залежності від маси порції.

Укладання фасованих товарів у тару-устаткування є трудомісткою операцією. Промисловість випускає автоматичні і напівавтоматичні укладчики товару, що укладають їх різними способами: на полку тари-устаткування, послойно, з горизонтальним і вертикальним переміщенням фасованих товарів.



Рис.12.2. Автомат для упакування овочів

Завантажувальна машина МЗ — 1 призначена для вертикального автоматичного укладання в тару-устаткування плодоовочевих товарів (рис. 12.3).

Машина складається зі скребкового конвеєра 3, каретки 1, електропривода і щита керування. Скребковий конвеєр обладнаний скребками, рівномірно розташованими по його довжині. При русі стрічки конвеєра порції упакованих у сітку товарів переміщаються від фасовочно-пакувального устаткування на каретку. Продуктивність завантажувальної машини не менш 1700 пакетів на годину, число зон завантаження пакетів у тару-устаткування — 4,

маса порцій товару не більш 3 кг. Діапазон регулювання кількості пакетів, що завантажуються в одну тару-устаткування — від 0 до 200 штук. Механізовану лінію ЛФКС — 600А застосовують для фасування і упаковування картоплі в пакети з полімерної сітки порціями по 3 кг (рис. 12.4).

Продуктивність лінії — 600 пакетів на годину при масі порції З кг. Лінії обслуговують (не вважаючи перебирання) 5 робітників.



Рис. 12.3 Завантажувальна машина МЗ-1



Рис 12.4 Механізована лінія ЛФКС-600А