Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

12.1. Вимоги до торгівлі ягодами, фруктами й овочами

Роздрібна торгівля свіжою, сушеною, переробленою, консервованою картоплею, овочами і фруктами, плодоовочевими напівфабрикатами, горіхами, грибами, дикоростучими плодами і ягодами провадиться в спеціалізованих плодоовочевих магазинах, відділах і секціях продовольчих магазинів, а також у павільйонах.

Основні типи магазинів «Овочі і фрукти» мають торговельну площу 250 м2 і 400 м2 і створюються за рахунок нового будівництва і реконструкції діючих підприємств. Додаткові види магазинів мають торговельну площу 150-200 м2 і призначених для відновлення відсутніх товарів магазинів основних типів.

У період масового надходження картоплі і свіжої плодоовочевої продукції здійснюються з дозволу відповідних торговельних організацій і органів санітарного й адміністративного нагляду поза магазинний продаж цієї продукції з лотків, візків, а також на відкритих овочевих базах.

Як супутній асортимент у спеціалізованих магазинах можуть продаватися інші продовольчі товари в розфасованому вигляді: соуси, спеції, мед, олія рослинна, сіль, оцет. У залежності від умов роботи в продовольчих магазинах може провадитися продаж господарських товарів — картоплечисток, соковижималок, закаточних машинок і ін.

Магазини, здійснюючі продаж продовольчих товарів, оснащуються необхідним устаткуванням, засобами механізації й інвентарем відповідно до діючих норм технічного оснащення.

При спільній торгівлі овочами і фруктами останні розташовуються обособленно і для зважування їх виділяються окремі ваги. Освіження зелені повинно провадитися доброякісною питною водою за допомогою чистої лійки чи іншого придатного для цієї мети чистого інвентарю.

Продаж зіпсованих овочів, що загнили, і зелені, а також гнилих фруктів і ягід забороняється.

Тара з овочами і фруктами повинна укладатися на полицях чи стелажах. Для запобігання від забруднень і мух відкриті кошики і решета з ягодами прикриваються зверху легкою рідкою тканиною (марлею і т.п.). Кавуни, дині, картопля, капуста кочанна можуть зберігатися навалом за умови виділення площадки, відгородженої дерев'яним бар'єром. Усередині площадки кавуни, дині, кочанну капусту варто класти на стелажі, чи брезент, рогожу.

Торгівлю плодоовочевими переробленими продуктами (квашеними, солоними і маринованими) дозволяється робити тільки в закритих наметах і кіосках. Відпуск плодоовочевих перероблених продуктів повинний провадитися в чисту тару споживача спеціальними ложками, качанами, щипцями, лопатками. Квашена капуста повинна зберігатися під розсолом.