Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

7.2. Планувальне рішення ліфтів, машинне відділення, техніка безпеки

Підіймально-транспортні пристрої займають одне з перших місць в механізації трудових процесів, покращення організації праці та побутового обслуговування. Особлива увага приділяється високопродуктивному виробництву, комфортабельності, надійності та безпеці в роботі.

Безпека ліфта забезпечується різноманітними способами. Так, як блокуючи регільні пристрої не дозволяють відкрити двері шахти, якщо кабіни ліфта немає на цьому поверсі. Канати, на яких підвішена кабіна, розраховані на велике навантаження. Високий рівень освітлення кабіни забезпечує так названу освітлену стелю, розраховану на створення підвищеного комфорту. Освітлену стелю є сенс використовувати в кабінах з великою вантажопідємністю (Рис. 7.3).

Велике значення має розташування в купе вентиляційних отворів. Купе, де вентиляційні отвори виконані у вигляді різних решіток, втулок і т.д. та розміщені на видноті, як правило програють по зовнішньому вигляду кабінам з непомітним, скритим вентиляційним отвором.

Інколи невеликі деталі, що обрамляють профілі та накладки стають ведучими архітектурними мотивами у вирішенні оздоблення купе. Дзеркало в пасажирській кабіні зручне в експлуатації, зорово розширює простір купе, сприяє збільшенню освітлення і т.д. Ліфтові установки є одним з найбільш розповсюджених джерел шуму в житловому будинку. Він виникає в основному в результаті хлопання дверей шахти, пересування кабіни в шахті, роботи електромагнітного гальма, панелей керування, лебідки та двигуна.



Рис. 7.2. Ліфти

а — схематичний пристрій; б — клинкові ловителі; в — ексцентрикові ловителі; г — ліфт магазинний шафовий ЛМШ-150



Рис. 7.3. Портал ліфтового холу

Існує ряд документів, що обмежують рівень шуму в житлових будинках, а саме спеціальна інструкція для його зменшення.

В будинках, які будуть будуватися з уніфікованих конструкцій по єдиному каталогу, шахти ліфтів відокремлені значним повітряним прошарком від житлових квартир, а машинне приміщення, де розташоване головне джерело шуму повністю ізольоване від нижче розташованих квартир. Для будинків старої побудови також розроблений комплекс технічних засобів, що дозволяють зменшити шум. Замінюються морально та фізично застарілі машини. Модернізуються розкриваючи двері.

Упровадження ряду технічних новинок: безконтактної апаратури, а саме електронних напівпровідникових пристроїв, покращеної обробки направляючих, по яких рухається кабіна, застосування полімерів (капрону, поліетилену, нейлону та інших.), без шумових двигунів, автоматичних провідних розкриваючих дверей шахти і кабіни та багато іншого дозволили забезпечити безшумну та надійну роботу ліфта.