Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

7.1. Ліфти, їх класифікація, пристрої та принцип роботи

Ліфти, що застосовуються як один з видів підіймально-транспортних машин в багатьох галузях народного господарства, мають велике значення для механізації трудомістких процесів та підвищення продуктивності праці. Всі різновиди ліфта мають: фрикційний привід з канатопровідним шківом, кабіну каркасного типу, що з'єднана з противагом стальними канатами. Кабіна та противага переміщуються в жорстких направляючих. Шахти каркасного типу оббиті сіткою чи металевими листами виконуються секційними (Рис. 7.1).

В одній спільній шахті можуть бути встановлені один і більше ліфтів з кількістю зупинок до 14 з верхнім машинним приміщенням, або два ліфти, розміщені збоку шахти. Система керування ліфтом кнопкова зовнішня з викликом із поверхів дзвінком.

Ліфти вантажні загального призначення

Вантажні електричні ліфти загального призначення служать для підіймання і спуску вантажу вагою від 500 до 5000 кг на висоту не більше 45 м. Ліфт працює з провідником або без провідника. Ліфти цього типу можуть бути встановлені в будівлях промислового типу, магазинів, складів, громадського харчування та інших приміщеннях.

Вантажні ліфти загального призначення виконуються п'яти типорозмірів: 500,1000, 2000, 3200, 5000 кг; кожній вантажопідйомності відповідають декілька габаритних розмірів кабін.

У всіх випадках встановлення ліфтів машинне відділення розміщується зверху над глухою шахтою.

Ліфт складається з фрикційного приводу (з канатопровідним шківом) з двошвидкісним електродвигуном кабіни з решітчастими розвідними дверима та противовагом розташованим збоку кабіни.

Двері шахти — розкриваючі ручні, двостворчаті при ширині дверей шахти вище 1450 мм.

Система керування ліфтом з провідником: кнопкова з сигнальним викликом з будь-якого поверху; без провідника: кнопкова

зовнішня з майданчика основного поверху з сигнальним викликом з будь-якого поверху. В одній загальній шахті може бути встановлено два або більше ліфтів.

Ліфти пасажирські

Ліфти електричні пасажирські з непрохідними кабінами ємністю відповідно 4, 6 та 12 осіб і швидкістю 0,71 та 1,0 м/сек



Рис. 7.1. Устрій пасажирського ліфта над глухою шахтою

призначені для підняття та спуску з одного рівня на другий людей з ручним багажем на висоту відповідно швидкості 45 та 75 м. в житлових та громадських будівлях. Ліфт встановлюється в глухій шахті. Кабіна ліфта — непрохідна. Двері кабіни і шахти двостворчасті розкриваються автоматично (Рис. 7.2).

Ліфти виготовляються декількох виконань залежно від вимог встановлення та вимог замовника. Ліфт пасажирський ванта-жопідємністю 320, 500, 1000 кг з противагою ззаду кабіни та машини розміщеною над шахтою.

Крім того, ліфт пасажирський вантажепідємністю 500 кг. виконується з широкою кабіною з противагою ззаду. В одній загальній шахті допускається встановлення двох та більше ліфтів.