Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

5.3. Світильники, їх класифікація та устрій

Світильники служать для розподілення світлового потоку у встановлених напрямках та захисту очей від яскравої дії джерела світла. Світильники бувають:

за характером освітлення — прямого, відбиваючого і розсіяного світла,

за значенням — відкритими, захищеними прозорою чи розсіючою оболонкою, вологозахисними, пиленепропускними, вибухонебезпечними;

за способом встановлення — підвісними (плафони), настінними (бра), напольні (торшери), настільні (настільні лампи). У всіх світильників лампи повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

Розміщення світильників в залежності від світорозподілення і архітектурно-естетичних вимог до приміщень готелю може бути локалізованим і рівномірним.

Якість освітлення робочої поверхні визначають рівномірністю розподілення яскравості, відсутністю засліплюючих джерел в полі зору, напрямком світлового потоку на об'єкт, спектральним складом або кольором випромінення.

Для постійного рівномірного освітлення приміщень загального користування використовуються різні види освітлення, які випромінюють розсіяння світла. Для освітлення залів використовують люстри сучасних простих, але ефективних форм. Одночасно необхідно передбачити можливість фрагментарного освітлення, наприклад, глядацького залу під час антрактів, естради або танцювальної площадки в залі ресторану, куточка відпочинку в вітальні і т.п.

В службових приміщеннях готелів другого і третього розряду звичайно встановлюють світильники рівномірно — розсіяного світла.

Розташування світильників в номері залежить від розміщення функціональних зон роботи, сну і відпочинку. Для підключення світильників в житловій кімнаті потрібно мати не менше трьох розеток, розміщених в поперечних стінах на відстані не більш одного метра від зовнішньої та внутрішньої стінок номера. В номерах крім спільного освітлення необхідно мати місцеві електросвітильники які б дозволяли працювати за столом, читати в кріслі або в ліжку, одягатися перед дзеркалом.

Місцеве освітлення використовується для роботи за столом, при читанні в кріслі і т.п. При освітленні стола світильники повинні створити необхідне освітлення робочої поверхні, розміром 365 на 221 мм, світооптична частина світильника знаходиться над поверхністю стола на відстані 365-376 мм. Для виконання вказаних умов доцільні настільні світильники, підвісні чи напольні з асиметричним розташуванням світлооптичної частини (торшер, Т-16, люмінісцентний та інші артикули). Для створення оптимальних умов освітлення всієї зони, освітлення за столом краще використовувати світильники розсіяного, переважно прямого світорозподілення. Для освітлення місць відпочинку в номері використовують світильники розсіяного світла (постійні: СН-3, НЕЛ-43; арт, 57 «Стелла», напольні — торшери з пересувним пристроєм світлооптичної частини). Для освітлення туалетного столика та простору перед дзеркалом світильник повинен створювати необхідну освітленність на вертикальній площині розміром 300 на 600 мм на відстані 390-762 мм від дзеркала, в якому неповинні відображатися поверхні, які світяться. Ось чому для освітлення місця біля дзеркала настільні і напольні світильники розсіяного світла (бра: БР-37, БР-35, НН-2, арт. 245, НСУ-1, БК-5, куля стельова та інші).

В двомісних номерах застосовують світильники прямого світла із суворо обмеженим кутом направлення світлового потоку, що досягає оптичним приладом в світильнику над абажуром із матеріалу, який не просвічується.

Обмеження яскравості світильників досягається правильним вибором захисного кута і різними способами екранування, для чого застосовують: абажури, абажури-розсіювачі, які нерідко виготовляють в комбінації з рефлекторами широко випромінюючої дії; кільцьові і решітчасті затінювачі, суцільні затінювачі у вигляді ковпачка при цятковому джерелі світла і суцільний екран при лінійному джерелі світла. Для захисних обладнань використовують рефлкеторні матеріали (полімери) і пропускні матеріали (скло.світлотехнічний папір, пластик). Захисні обладнання в освітлюванні і арматурі надають світильникам декоративність. Розетки необхідно встановлювати над плінтусами не вище 15 см, над підлогою при висоті ніжок меблів 18-20 см в легкодоступних місцях. Для вимикання місцевого освітлення дуже зручні вимикачі зі шнуром, особливо біля ліжок. Вимикачі загального

освітлення номеру необхідно передбачити при вході до нього, а в номерах підвищеної комфортності — також біля спального місця. Прогресивним є вмонтоване освітлення. Воно найбільш точно відповідає сучасному методу будівництва. Крім цього вмонтовані освітлювальні прилади економічні, зручні, мають великі можливості в вирішенні художніх завдань інтер'єру.