Ростовський В.С. Барна справа: підручн [для студ. вищ. навч. закл.]/ В. С. Ростовський С. М. Шамаян – К.: Центр учбової літератури, 2009.

6. Раціональна організація робочого місця бармена

Належна організація робочого місця бармена полегшує його працю і сприяє ритмічній роботі підприємства.

Необхідні компоненти для приготування напоїв і страв та інвентар, які бармен буде брати правою рукою, повинні розташовуватись справа від нього, а ті, що лівою рукою, — зліва.

Поперед себе бармен розташовує напоГ у такій послідовності (справа наліво): спиртні напої (горшка, коньяк, ром), потім лікери та креми, міцні вина і в останню чергу — столові. Перед напоями ставлять соки та сиропи.



Зліва бармен розташовує шейкер, мензурки, посуд для подавання.

Інвентар, необхідний бармену:

Назва інвентарю Призначення

Шейкер Мензурки різного об'єму Соковижималка Дошка для розділення Ніж -пилка Ситечка Барна ложка Ложка Щипці кондитерські Відерце Для змішування напоїв Для відмірювання рідких напоїв Для вижимання соку Для нарізання фруктів та овочів Для нарізання цитрусових Для проціджування Для змішування напоїв Для льоду Для цукру та льоду Для охолодження шампанського

Ніж Піднос Педальне відро Рушник Серветки Соломинка Для нарізання продуктів Для відходів

Як правило, склянки і келихи після миття розташовують догори дном на підноси і накривають серветкою, перед використанням ретельно протирають чистою серветкою до блиску.

Справа від бармена знаходиться посуд із льодом і фруктовими компонентами, шампанське у відерці з льодом, серветки для протирання скляного посуду.

Дошку для нарізання, ніж-пилку та ситечко бармен кладе посередині робочого столу.

Біля ніг бармена з лівої сторони знаходяться педальне відро для відходів. Справа від бармена на гачку висить рушник для рук.

Бармен повинен періодично витирати поверхню робочого столу спеціальною губкою.

Обслуговування в гриль-барі. За наявності ЗО посадочних місць, відвідувачів обслуговують два бармени-офіціанти (по 15 відвідувачів на одного офіціанта) та кухар.

Бармен-офіціант виконує такі обов'язки: приймає замовлення на гарячу страву і передає його кухарю; накриває серветкою перед відвідувачем стіл і розкладає прибори; приймає замовлення на напої і подає їх; подає холодні закусочні і гарячі страви, десерт і каву; розраховується з відвідувачем; прибирає брудний посуд.

Кухар готує страви залежно від надходження замовлень від бармена-офіціанта. Він одержує заготовлені напівфабрикати відповідно до забірного аркуша із заготівельного цеху і зберігає їх на охолодженому прилавку чи холодильній шафі. Резерв таких продуктів поповнюється залежно від витрачання.

Готові овочеві страви для гарніру зберігають при відповідній температурі у відповідних мармітах, соуси — у спеціальному посуді на одному із підсобних столів. Картоплю нарізають у заготівельному цеху і в залежності від попиту обсмажують в електрофритюрниці. Посуд для подавання зберігається на пересувних візках, запас його поповнюється із приміщення для миття.

У невеликих підприємствах з одним барменом-офіціантом готові страви відвідувачам подає кухар.

Особливості обслуговування в барах. Крім організаційної та виробничої культури підприємства, які чимало залежать від професійної майстерності бармена, особлива увага приділяється технічній культурі. Норми поведінки, зовнішній вигляд, ввічливість і коректність персоналу — основні фактори культури обслуговування відвідувачів бару.

Персонал бару повинен бути одягнений у відповідну форму. У літній час— білі, із легкої тканини, піджаки, чорні штани і чорне взуття, білі сорочки з чорними краватками; в зимовий час — піджаки із більш цупкого матеріалу — чорні, сірі (чи іншого кольору), але обов'язково чорні штани з чорним взуттям, білі сорочки з краватками.

Бармен повинен дотримуватися основних правил особистої гігієни.

Бармен подає відвідувачам, які сидять за столом, страви та напої з підносу. Фужер чи келих він бере двома пальцями за ніжку, стакан — біля основи.

Зібраний зі столів використаний посуд виносять офіціанти або збирачі посуду на підносах.