Ростовський В.С. Барна справа: підручн [для студ. вищ. навч. закл.]/ В. С. Ростовський С. М. Шамаян – К.: Центр учбової літератури, 2009.

4. Характеристика торгових приміщень

Для організації якісного обслуговування, створення зручностей відвідувачам і нормальних умов праці обслуговуючого персоналу важливе значення має правильне планування торгових приміщень барів — торговельного залу, вестибюлю з гардеробом, туалетних кімнат та умивальників для відвідувачів, приміщення для миття столового посуду.

Площа торговельного залу і виробничих приміщень повинна відповідати типовим нормам, установленим для підприємств громадського харчування.Рис. 3. Типи світильників, рекомендовані для барів

Норма площі торговельного залу — 1,4 м2 на одне посадочне місце, в барах з танцювальним майданчиком — від 1,7 до 1,8 м2 (0,2—0,4 м2 для танцювального майданчика).Торговельний зал бару може бути різної форми, з достатнім освітленням (рис. 3), сучасними зручними меблями, які налаштовують на відпочинок: напівм'якими та м'якими напівкріслами (рис. 4).Рис. 4. Варіанти індивідуальних дерев'яних меблів

невисокими (до 65 см.) круглими чи квадратними (65Х65 см) столами. Верх столу покривають декоративним пластиком, лакованим деревом чи склом. Зазвичай скатертинами столи не покривають, за виключенням барів, де подають холодні або гарячі кулінарні вироби — на час прийому їжі відвідувачем стіл накривають скатертиною чи серветкою, потім посуд прибирають, скатертину знімають.

Основним елементом обладнання бару є барна стійка. її розташування в торговельному залі обумовлене багатьма факторами: безпосередньою близькістю до підсобних приміщень (комор для продуктів та інвентарю, приміщення для миття столового посуду, складування тари тощо), зручністю постачання продуктами та вивезенням тари; розташуванням холодильного обладнання, зручністю обслуговування відвідувачів.

Якщо в барі немає гардеробу, в залі встановлюють вішалки для одягу відвідувачів (у верхньому одязі в барі знаходитися недоречно).

У сучасних барах велике значення надаються оформленню торгової зали: її інтер'єру, дизайну (рис. 5), підбору освітлення, меблів, встановленню перегородок.Рис. 5. Елементи озеленення в плануванні

Приміщення для миття столового посуду повинно приєднуватись безпосередньо до торговельного залу. Миття посуду організовують двома потоками. З одного боку приміщення приймають брудний посуд, розбирають його, очищують від залишків їжі, миють у двох ваннах і полощуть гарячою водою в третій. На протилежному боці вимитий посуд сортують, просушують, витирають, встановлюють у шафи для чистого посуду і передають на видачу. Місця прийому використаного і видавання чистого посуду завжди повинні бути ізольовані одне від іншого.Рис. 6. Варіанти декоративних решіток

Скляний посуд не рекомендують мити разом із фаянсовим та металевим, щоб запобігти биттю. Скляний посуд миють в окремій двогніздовій ванні.

У кінці робочого дня харчові відходи видаляють із приміщення, а чистий посуд прибирають у шафи.

Приміщення для миття регулярно провітрюють і постійно вентилюють.