Ростовський В.С. Барна справа: підручн [для студ. вищ. навч. закл.]/ В. С. Ростовський С. М. Шамаян – К.: Центр учбової літератури, 2009.

2. Планування і технічне оснащення барів

Робоче місце бармена має декілька секторів:

— передня барна стійка, яка складається з двох частин

(верхньої та нижньої);

— прохід;

— задній бар (рис. 1)Рис. 1. Схема розташування обладнання в барі на 100 місць:

1 — стійка барна; 2 — стільці барні; 3 — шафа жарова; 4 — раковина для миття; 5 — електропривід; 6 — збивальна

машина; 7, 8 — шафи холодильні; 9 — фризер; ' 10 — вітрина-прилавок; 11 — виробничій стіл; 12 — низькотемпературний прилавок; 13 — електрозмішувач; 14 — побутові холодильники; 15 — льодогенератор; 16 — електроплита; 17 — електрокавомолка; 18 — електрокавоваркаРис. 2. Види розміщення барів

Передня барна стійка (верхня) — це прилавок, на який подаються напої. Крім того, барна стійка виконує ще декілька функцій: є місцем для відпочинку, пунктом спостереження за відвідувачами, місцем очікування друзів, які запізнилися.

Барна стійка — це основне місце спілкування бармена з відвідувачами, тому вона повинна відповідати декільком вимогам: бути чистою, зручною і гарною.

Барна стійка (нижня) є безпосереднім робочим місцем бармена, де він проводить більшу частину часу, готуючи напої і обслуговуючи відвідувачів. Від правильної організації цього місця залежить ефективність роботи бармена.

Зазвичай нижня барна стійка виготовляється із нержавіючої сталі, може мати різні форми (рис. 2), має вбудовані раковини, льодогенератор та інше необхідне обладнання. Тут розташовуються і найнеобхідніші продукти та посуд.

Прохід — це простір між барною стійкою і заднім баром, де працює бригада барменів. Він повинен бути досить просторим, але не занадто великим, інакше бармену доведеться витрачати зайвий час для переходів від передньої стійки до задньої. Вважається оптимальним, якщо між передньою і задньою стійками розташовуються три особи в ряд.

Задній бар — місце збереження основної маси продуктів, у т. ч. алкогольні напої і пиво у пляшках. Він часто є вітриною для популярних і нових продуктів. Зазвичай задній бар складається з двох частин. Нижня — це холодильна шафа, верхня — вітрина з полицями. У холодильниках зберігають пиво в пляшках, на полицях розташовують високоякісні напої та лікери. Полиці та пляшки регулярно протирають і полірують.

У сучасному барі особлива увага надається розташуванню продуктів і обладнання.