Розвиток туризму в Іспанії

Статистика туризму в Іспанії

На сьогоднішній день Західна Європа вважається найбільшим туристським регіоном миру. У 2000 році її відвідали близько 403 млн. туристів, що складає 58% від загальносвітового показника. При цьому 55% туристів подорожують усередині європейського регіону. Туристського сектора припадає на частку 5,5% ВВП Європейського Союзу і майже третина експорту послуг і товарів.
Сьогодні Іспанія міцно займає лідируючі позиції в рейтингу світових туристських держав, як по об'ємах прибытий, так і по доходах в галузі. У 2001 році країну відвідали 75.5 млн. чоловік з яких не менше 65% (49.5 млн.) відносяться до категорії туристів. Число туристських ночівель виросло на 5% і склало 423,6 млн. Ще швидшими темпами ростуть доходи туриндустрии – вони перевищили 31,7 млрд. євро. Це пояснюється певною політикою уряду Іспанії, направленої на зведення індустрії туризму в основну галузь економіки, що дає гігантські доходи до бюджету держави.
68% туристів приїхали до Іспанії на відпочинок, 8% по робочих справах і на навчання, 4% на лікування або ж по особистих справах. Необхідно відзначити, що за останні роки кількість людей, що приїжджають у справах або на навчання, збільшилася в два рази в порівнянні з 1998 роком.
У 2000 році безперечними лідерами серед туристичних напрямах в Іспанії є Канарські і Балеарські острови, 43% туристів відпочивали саме там. За ними розташувалося побережжя Середземномор'я: 19% Каталонія, 13% Андалусия, 8,9% Співтовариство Валенсії і Автономне Співтовариство Мадрид – 8,3%.
Найбільше число іноземних туристів, що відвідали Іспанію в 2000 році, приїхали з Великобританії – 12,8 мільйонів туристів (26,2%), за якою слідує Німеччина з 11,3 мільйонами чоловік (23,7%). З Франції приїхали 5,7 мільйонів чоловік (11,9%), з Італії 2,1 мільйон, з Бельгії 1,7 мільйонів і Португалії 1,5 мільйонів чоловік.
Головною визначальною умовою для жителів Англії на виборі місці відпочинку є кліматичний чинник. Побережжя Англії не пристосоване для туристичних і лікувальних курортів. Для досягнення Іспанії з Англії чудово розвинений авіатранспорт, недавно побудований автомобільний тунель через протоку. Англійці вважають за краще з іспанських курортів – Коста дель Сіль в Андалусиі, частина якої була британською колонією. Що стосується островів, то англійці часто приїжджають на Канарські острови, особливо на острів Тенеріфе.
Головним чинником, що визначає переваги туристів з Німеччини, є кліматичний чинник, адже Німеччина є складовою частиною північної Європи, де клімат недостатньо теплий. В той же час курортно-пляжний туризм в Германії фактично відсутній. Також слід зазначити, що відвіку склалися культурно-історичні зв'язки між Німеччиною і Іспанією.
Переваги німців в Іспанії направлені як на материкові, так і не острівні туристичні центри Іспанії. На побережжі туристи з Німеччини віддають перевагу побережжю Каталонії і Андалусиі, з островів більшою популярністю користуються Канарські острови.
Що стосується переваг французьких туристів, то вони люблять відпочивати на Коста-брава, не віддаляючись від Піренєєв. Також вони – дуже ревностные шанувальники Каталонії, де знаходять споріднену мову і схожу кухню.
Туристи з Португалії вимушені вибирати місця для відпочинку і подорожей, переважно виходячи з дешевизни, і, природно, довколишня Іспанія – найбільш переважна. До того ж іспанський туризм більшою мірою націлений на туристів середнього рівня, чий дохід припускає відпочинок в готелях класу 3-4 зірки. Також потрібно відзначити, що туристи з Португалії віддають перевагу Іспанії, виходячи з близькості не тільки географічного положення, але і єдності історичного і культурного коріння.
Основною причиною відвідин туристів з Італії є, мабуть, близькість культурно-історичного розвитку. Також потрібно відзначити, що фінансова політика іспанських турагенств співпадає з матеріальними можливостями середньостатистичного жителя Італії. У 1997 році (восени) Італія увійшла до Шенгенського договору, що позитивно вплине на роботу туристичного потоку з Італії до Іспанії.
Важливі чинники (географічна близькість, клімат, порівняльна дешевизна турпродукта), що визначають пріоритетність Іспанії як країни міжнародного туризму, звичайно, грають головну роль для країн Європи, але не можуть бути поширені на економічно розвинені країни за межами європейського континенту.
Таких країн, як США, Японія, Канада потрібно розглядати, виходячи з їх географічного положення, тобто віддаленості від Іспанії.
Історично склалося, що основна маса культурно-історичних пам'ятників США відноситься до періоду 17-18 століть (період освоєння переселенцями Америки), тому, поза сумнівом, що жителів США в зарубіжному туризмі найбільшою мірою привертає культурно-історичний момент, а Іспанія є країною з багатою культурно-історичною спадщиною, зокрема періоду Ренесансу (з 13 століття). Відповідно, для туристів із США найпривабливішим є пізнавальний вид туризму. Туристів із США можна зустріти в Мадриді, в провінціях Ріоха, Кастілья-ла-манча і Естремадурі.
Туристи з Японії також приїжджають на відпочинок до Іспанії. Можна знайти декілька причин того, що вони нерідко вважають за краще відпочивати в Іспанії. По-перше, Японія – це країна з дуже стародавньою східною культурою, японці – великі цінителі історії і культури. А Іспанія, у свою чергу, є яскравим представником європейської культури. Тому контраст культур є головним чинником для залучення туристів з Японії до Іспанії. Японці в своєму виборі центрів відпочинку Іспанії схожі з американцями.
Канада, туристи якої також відвідують Іспанію, мають молоду історію і культуру. Канадці також цікавляться історією країни, яку вони відвідують. Так більш, що приблизно половина населення Канади – це франко-говорящая група, і історичне коріння самої Канади формувалося під впливом французьких, іспанських і німецьких культур, що і привертає канадців в Європі і, в чесності, в Іспанії.
Поза сумнівом, що потоки іноземних туристів до Іспанії роблять найважливіший вплив добре поставлена інфраструктура, тобто дорогі, аеропорти і так далі, а також географічне положення по відношенню до решти Європи, що і дозволяє здійснювати транзитний туризм через європейський «континент» до Іспанії.
Проаналізуємо тепер переваги іспанців серед країн Європи. Пріоритети туристів Іспанії в зарубіжному туризмі визначаються, загалом, тими ж чинниками, які були перераховані вище.
Найбільш популярною країною серед туристів Іспанії є найближча до неї Португалія – країна, з якою у Іспанії давнє загальне культурно-історичне коріння і тісні зв'язки.
Напрям туристів до Франції обумовлений географічною близькістю, чудово розвиненими автострадами, єдиною мовною групою. Також у Франції переважають готелі класу 3 зірки, що також притягає туристів з середнім достатком плюс до цього – прозорість меж, єдина банківсько-валютна система. Тим часом, варто відзначити, що у Франції, Австрії і Германії розвинений гірськолижний туризм (одна з головних спеціалізацій цих країн в туриндустрии). Це і привертає туристів різних країн, зокрема іспанців.

Великий потік направлений до Англії, країну дуже незвичайну і багато в чому не схожу на інші країни Європи. Це - острівна держава з достатньо стародавньою і самобутньою культурою. Решта країн, що оповіщаються іспанськими туристами, привертає зі все по тих же причинах, іноді і в статистиці враховуються ділові цілі, навчання і інші підстави для поїздок.
Що стосується російського туррынка, то в 2001 році за даними «Туреспана», Іспанія прийняла близько 260 тис. росіян, що провели в країні 1,88 млн. ночівель і що принесли іспанською туриндустрии порядка 400 млн. доларів. Об'єм видачі туристських віз Посольством Іспанії в Москві виріс на 27,3%, що навіть перевищило очікувані об'єми. В цілому їх абсолютним показникам російський туризм практично досяг рівня рекордного результату 1998 року.

Таблиця 1.1 Об'ємів видачі іспанських віз росіянам.

Географія проездок особливих змін не зазнала – першість по прийому росіян, зберігають курорти Каталонії (63%), на другому місці – Канарські острови (15%), на третьому – Андалусия (12%). І далі в порядку убування – Балеарські острови, співтовариство Валенсії і Мадрид. Разом з тим наголошується певне розширення сезонних рамок турів, і збільшення інтересу до нетрадиційних для російського туррынка видам відпочинку, таким, як гірськолижні тури до Іспанії заняття гольфом.