Історія туризму та рекреації

Походи і подорожі середньовіччя та часів XV- XVI століття

Знаменитим мандрівником середньовіччя був венеціанський купець Мазко Порожнисто, який не тільки зробив подорож з Європи в Золоту Орду, але і прослужив при дворі великого хана майже 25 років.

Велике враження на Мазко Порожнисто провела система шляхів сполучення, встановлена пo всій монгольській імперії, і особливо в Китаї, де Хубилай-ханом вона була доведена практично до досконалості.

Від Ханбалика у всі головні провінції Китаю йшли великі дороги, обсаджені деревами. На відстані від 175 до 210 км. одне від іншого в населених і до 28 км. в пустинних місцевостях були побудовані великі будівлі-станції, добре обладнані і забезпечені запасами всякого роду провізії, так звані ями. Мазко Порожнисто, на службі хана, що об'їздив весь Китай вздовж і поперек, повідомляє, що ці «ями» були так добре обставлені, що «навіть король, якби йому довелося тут зупинитися, залишився б задоволений». У кожній кімнаті були шовкові ліжка, чиста шовкова білизна і все необхідне приладдя, яке могло знадобитися мандрівнику.
При кожній ямі були стайні на 200-400 коней. Іноді в пустелях замість них містилися верблюди. У кожному такому станційному будинку-ямі був доглядач, що стежив за тим, щоб коні і ямщики були завжди напоготові.

Між великими поштовими станціями на відстані трьох миль одна від одної були розташовані підстанції для гінців-пішоходів, які не могли швидко бігти, більше 21 км. Для найшвидшої пошти на цих підстанціях тримали і перекладних коней. В цьому випадку були не тільки коні, але і гінці. Наближаючись, перший гонець дзвонив в дзвоник, підвішеній до поясу, даючи знати про своє прибуття другому гінцю, який брав пошту, схоплювався на приготованого для нього коня і мчався далі.

Поло повернувся в 1295 р. до Венеції, взяв участь у війні з Генуєю, був полонений і, сидячи в темниці, продиктував розповіді про свої подорожі товаришу по висновку Рустічиано, яку назвав: «Книга Марко Поло про різноманітність миру».

Христофор Колумб народився в жовтні 1451 р. в Італії, недалеко від Генуї. Невідомо, чи вчився Х. Колумб і де, або був геніальним самоучкою, але поза сумнівом, що читав він принаймні на чотирьох мовах – італійській, іспанській, португальській і латинській, читав багато і дуже уважно. Про це свідчать позначки Колумба на полях книги Пьера дe Альі «Імаго Мунді», під впливом якої в значній мірі склалися географічні представлення Колумба. Відомо також, що він брав участь в декількох плаваннях до берегів Гвінеї, але не ці плавання вабили його. Він виношував проект найкоротшого шляху з Європи до Азії через Атлантичний океан.
Рано вранці 3 серпня 1492 р. каравели «Санта-Марія», «Пінти» (розфарбований) і «Нінья» (дітки) знялися з якоря і, залишивши позаду мілину Сальтес в Андалузії, пустилися в невідому далечінь пo хвилям Атлантичного океану.

12 жовтня 1492 р. Колумб вперше побачив берег Нового Світу. Це був острів, якому адмірал привласнив християнську назву Сан-Сальвадор, а цей день вважається вдень відкриття Америки.
Колумб зробив чотири плавання, в результаті яких поклав початок відкриттю материка – Південна Америка і Центральна Америка. Їм відкриті Більші Антільські oстрови – Куба, Гаїті, Ямайка і Пуерто-ріко, центральна частина Багамського архіпелагу, більшість Малих Антільських островів від Домінікі до Віргінських включно, а також Тринідад і ряд дрібних островів в Карібському морі.

Іншими словами, Колумб відкрив всі найважливіші острови американського Середземномор'я і поклав початок відкриттю подвійного західного континенту, який пізніше одержав назву Америки.