Історія туризму та рекреації

Історичне зародження елементів подорожей в стародавньому світі

Як свідчать дослідження археологів і істориків, вже у глибокій старовині первісній людині була властива регулярна кочівля. Постійні пошуки їжі примушували людину здійснювати тривалі переходи, добре орієнтуватися на місцевості. При цьому людина слідувала певними шляхами, нерідко використовуючи стежки, пророблені дикими стадними тваринами. Це обумовлено полюванням на них.

Майже у всіх первісних племен і народностей був широко поширений звичай взаємних відвідин різних груп, що належать до одного або різним племенам. Такі візити – звичайне явище у тих же австралійців. Ескімоси при всіх труднощах повідомлення в арктичних умовах постійно здійснювали дуже далекі подорожі, щоб відвідати своїх друзів. Ці взаємні подорожі і пригощання зіграли величезну роль в розвитку культури в первісні часи, будучи шляхами і засобами культурного обміну. Візити нерідко приурочувалися на той час, коли у даної групи було вдосталь їжі: до сезону дозрівання плодів, до часу улову риби, збору урожаю і т.д.
Якщо людина в первісному суспільстві мала лише деякі землевласницькі уявлення про навколишню місцевість, то стародавні народи, що вступили в зовсім економічному розвитку в епоху рабовласницького суспільства, вже робили спроби систематизації географічних знань про відомі їм части Землі і пояснення тому, що відбувається в природі. Про це можна судити за відомостями, що дійшли до нас, про мандрівки, подорожі, походи.

Єгипетський папірус свідчить про те, що стародавніми єгиптянами здійснювалися далекі подорожі. Наприклад, в царювання фараона Асса, в епоху, віддалену від нас більш ніж на 60 сторіч, єгипетський воєначальник Урдуду зробив плавання в далеку країну Пунт. Інший єгипетський мандрівник Киркуф, відправившись в південні країни, досяг «Країни щасливих», яка знаходилася далі Пунта, звідки вивіз карлика, вид якого «вселив радість і любов в серці фараона».

Китайці з доісторичних часів почали складати карти. Ще до нашої ери в Китаї існувало особливе бюро пo виробництву картографічних зйомок. Більш того, у стародавніх китайців була географічна література, зокрема книга річок, книга про моря і гори, книга про географію Китаю - «Юкінг».

Розквіт економіки і культури періоду Римської імперії знайшов віддзеркалення в розвитку зовнішньо-політичних, економічних і культурних зв'язків. До цього часу можна віднести почало туризму з метою лікування від різних хвороб. Лікарі рекомендували пацієнтам змінити клімат, виїхати в село або в гори, в соснові ліси або на води.

Подорожі в Римській імперії були безпечні і якоюсь мірою зручні. Подорожній покидав Гадріанськую стіну на півночі Італії і подорожував 8 тис. км. по Ефіопії по хорошим дорогам. За допомогою перекладних коней можна було подолати великі відстані за короткі проміжки часу.
Ще в I в. до н.е. в Римській імперії виникли державні заїжджі двори, що знаходилися на відстані одного дня їзди на коні. Заїжджі двори розташовувалися в містах і на головних дорогах, пo яким проїздили кур'єри і державні службовці з Риму аж до Малої Азії і Галіції.

Вже у стародавніх римлян була певна класифікація готельного господарства. Існували два типу «притулків» в провінції і в самому Римі: один з них призначався тільки для патриціїв (mansyonas), інший – для плебеїв (stabulyaryy). Під час поїздок римляни користувалися спеціальними картами - путівниками.

Римський готель був житловими приміщеннями для мандрівників, зі стайнями, колодязями, лавками з провізією. Готель був побудований з каменя і мела. Деякі готелі обслуговували тільки офіційних осіб по спеціальним дипломам, які ті брали з собою під час подорожі. Ця традиція збереглася дотепер: існують спеціальні приміщення для особливо важливих персон в деяких аеропортах, портах, на вокзалі.

← prev content next →