Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

8.4. Правила поведінки за столом

За столом необхідно сидіти прямо, на всьому сидінні, а не на його краю. На столі можуть знаходитися тільки зап’ястя рук.

Серветку беруть зі столу, коли починають подавати страви. Її кладуть на коліна, нею витирають пальці та промокають губи перед тим, як взяти бокал (щоб не було на ньому жирних слідів). Закінчивши їсти, серветку легко склавши, кладуть зліва від закусочної тарілки на стіл або на спинку крісла. Паперову серветку кладуть на тарілку.

Тости, хліб, булочки, фрукти беруть руками, а не виделкою. Якщо щось подають на тарелі, треба брати не вибираючи.

Під час їжі виделку тримають у лівій руці, ніж — у правій. Ніж під час їжі не підносять до рота, ним тільки нарізають страву. Після закінчення їжі ніж та виделку кладуть на тарілку ручками вправо або наперехресг. Так кладуть приладдя і в тому випадку, якщо ви не бажаєте страви, яку подають або розкладають офіціанти під час обслуговування.

Бутерброди їдять ножем та виделкою, відрізаючи по куснику.

Салати їдять виделкою. Якщо на тарілці залишилась рідина її не принято вима- кувати хлібом. Натуральний редис та зелень беруть і їдять руками.

Гарячі закуски їдять з того посуду, в якому вони приготовані (кокотниці, кокільниці, однопорційні сковорідки).

Супи їдять, черпаючи ложкою від себе. Ложку підносять до рота, тримаючи її трохи навскіс. Не потрібно зачерпувати останню порцію супу. Закінчивши їсти першу страву, ложку залишають у тарілці.

Рибні гарячі страви з кістками їдять рибним ножем та виделкою. Кості беруть спочатку виделкою, а потім переносять на тарілку. Якщо немає рибного набору можна подати дві столові виделки.

М’ясні гарячі страви їдять столовим ножем та виделкою. Непотрібно нарізати на куски відразу всю порцію м’яса. Воно швидше остигне і буде несмачним. М’ясо починають різати в місці проколу виделкою. Слід бути обережним, коли нарізаєте завиванець або іншу м’ясну страву з начинкою.

Гірчицю та сіль беруть спеціальними ложечками і кладуть їх на дно тарілки з правої сторони.

Смажену курку їдять руками. У скляному салатнику окремо кожному гостю подають холодну переварену воду з лимоном для споліскування пальців. Салатник подають у полотняному конверті. Воду подають з лівої сторони.

Гарячі соуси призначені для основного продукту. Ними поливають м’ясо, а не гарнір. Холодні соуси також кладуть ложкою справа на тарілку.

Яйце на м’яко подають у спеціальній підставці. Ножем зрізають шапочку, яку кладуть на ту ж підставку і їдять чайною ложкою.

Пельмені наколюють виделкою та їдять цілими, щоб не витікав сік.

Солодкі страви їдять десертною ложкою (в т. ч. морозиво).

Торти та пироги подають на стіл нарізаними на порції. Розкладають лопаткою. Тістечка з бісквіту їдять десертною виделкою або спеціальною виделкою для торта.

Чай та каву не прийнято пити, тримаючи ложку в чашці. Її після розмішування цукру кладуть за чашкою на блюдце. Якщо цукор кістковий, потрібно трохи почекати на його розчинення, а вже потім без зусилля розмішати в чашці.

Яблука та груші розрізають на часточки десертним або фруктовим ножем, очищають від шкірки та серцевини і їдять руками або виделкою.

Персики та абрикоси розрізають ножем по колу, розламують на дві частини і їдять руками.

Банани очищають від шкірки до половини, над’їдають, а потім очищають до кінця.

Апельсини. Нарізають шкіру по меридіану на 6—8 частин, і відділяють. Потім розділяють на часточки та їдять руками. Кісточки виймають чайною ложкою на тарілку.

Виноград розрізають на дрібні китиці і подають у вазі як одне ціле. Кісточки виймають на чайну ложку і кладуть на тарілку.

Вишня, черешня. Кісточки виймають на чайну ложку і кладуть на тарілку.

Кавун або диню розрізають на сегменти (півсегменти), на тарілці їдять виделкою та ножем, відрізаючи по куснику. Окремо подають цукрову пудру.

Мандарини очищають руками від шкіри, ножем нарізають на часточки і їдять.

Ківі очищають від шкіри ножем, нарізають часточками і їдять виделкою та ножем.