Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

8.2. Класифікація коктейлів

БЕЗАЛКОГОЛЬНІ

1. Морси.

2. Крюшони.

3. Безалкогольні аперитиви.

4. Безалкогольні молочні напої.

5. Безалкогольні коктейлі з морозивом.

6. Безалкогольні фізи, коблери, джулепи.

7. Напої ег-ног, фліпи.

ТОНІЗУЮЧІ І ПРОХОЛОДЖУВАЛЬНІ

1. Напої типу «хайбол»: хайболи, спінги, фізи, дейзи, колінзи, кулери, риккі.

2. Тодді, коблери, джулеп.

3. Ег-ног, сангарі, грог.

Питання для повторення

1. Що таке класифікація коктейлів?

2. Які коктейлі відносяться до безалкогольних?

3. Які коктейлі відносять до тонізуючих?

НАПОЇ, ЩО ВИГОТОВЛЯЮТЬСЯ ВЕЛИКИМИ ПОРЦІЯМИ

1. Крюшони.

2. Пунші.

3. Ег-ног.

4. Глінтвейни.

КОКТЕЙЛІ-АПЕРИТИВИ

1. Коктейлі-аперитиви на основі джину.

2. Коктейлі-аперитиви на основі віскі.

3. Коктейлі-аперитиви на основі горілки та гірких настоянок.

4. Коктейлі-аперитиви на основі коньяку та бренді.

5. Коктейлі-аперитиви на основі рому.

ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНИХ ТИПІВ КОКТЕЙЛІВ КОКТЕЙЛІ-ДІДЖЕСТИВИ

Назва цих коктейлів походить від латинського слова «дігестівус», що означає «напій, що сприяє травленню їжі».

Це велика група коктейлів з різноманітними смаковими відтінками (кислим, солодким, кисло-солодким). До них входять найрізноманітніші продукти та напої: міцні алкогольні напої і вина, лікери і сиропи, фруктові соки та яйця, мед, вершки і т. д. Вони поділяються на чисельні групи.

КОКТЕЙЛІ ТИПУ «САУЕР»

У перекладі означає «кислий». їх готують на основі джину, віскі, горілки та гірких настоянок, коньяку, бренді і вин.

Питання для повторення

1. Від якого латинського слова походить назва коктейлів «діджестиви»?

2. Які смакові відтінки мають коктейлі — діджестиви?

3. Які продукти можуть входити до складу коктейлів — діджестивів та типу «сауер».

ШАРУВАТІ КОКТЕЙЛІ

Всі складники цих коктейлів наливають у високу чару окремими шарами по лезу ножа, який тримають під нахилом. Секрет приготування цих коктейлів є в тому, щоб правильно підбирати напої і чергувати їх так, аби шари не змішалися. Всі компоненти беруться в рівних пропорціях або кількостях. Соломку до цих коктейлів не подають.

Питання для повторення

1. Чим характерні шаруваті коктейлі?

2. В чому полягає «секрет» технології виготовлення шаруватих коктейлів?

3. Як п'ють шаруваті коктейлі?

КОКТЕЙЛІ З ВЕРШКАМИ

Це дуже гармонійні, м’які на смак коктейлі. Усі компоненти беруть, як правило, у рівних співвідношеннях. Крім вершків до їх складу можуть входити алкогольні напої, сиропи, мед, кава.

Готують коктейлі з вершками в шейкері, подають без льоду в чарках або бокалах для шампанського з соломкою. Для їх приготування переважно використовують вершки 35 % жирності, але можна і 20 % жирності.

Питання для повторення

1. Які смакові властивості мають коктейлі з вершками?

2. Які компоненти, окрім вершків, можуть входити до їх складу?

3. Як готують коктейлі з вершками?

КОКТЕЙЛІ «КОРДІАЛ»

Ці коктейлі складаються з лікерів та міцних алкогольних напоїв, взятих, приблизно, в рівних співвідношеннях. їх готують у шейкері.

КОКТЕЙЛІ «СМЕШ»

У перекладі з англійської означає «важкий, потужний удар». До складу цих коктейлів входить свіжа м’ята, який-небудь міцний алкогольний напій і сироп.

Свіжу м’яту кладуть у старомодну склянку, розтирають, додають 2—3 кубики льоду і вливають алкоголь. Суміш старанно переміщують ложкою. Готовий коктейль прикрашають гілочкою м’яти, часточкою апельсина або вишнею.

КОКТЕЙЛІ «ФЛІП»

З англійської це слово перекладається як «постріл». До складу фліпів входить яйце, сироп і міцний алкогольний напій або вино. Готують ці коктейлі в шейкері або електроміксері. Подають у склянці-тумблері зі соломкою. Зверху фліп посипають тертим мускатним горіхом або шоколадом.

КОКТЕЙЛІ «ОЙСТЕР»

Це коктейлі з яйцем. Від фліпів вони відрізняються тим, що в них обов’язково кладеться цілий нерозбитий жовток. Він має більш гострий смак, оскільки часто містить томатний соус, сіль та перець.

КОКТЕЙЛІ ТИПУ «ФРАППЕ І МІСТ»

Так називається спосіб подавання міцних алкогольних напоїв. Вони подібні між собою бо всі подаються з подрібненим льодом. Подають напої в старомодній склянці, до вінця наповненої подрібненим льодом. Зверху на лід вливають порцію напою, переважно 50 мл, отриману суміш старанно вимішують.

КОКТЕЙЛІ «ФРОЗЕН»

Заморожені коктейлі — саме так перекладаються з англійської назви цих коктейлів. Це не якісь екзотичні коктейлі, а форма подавання. їх готують і подають з подрібненим льодом у металевих чарах. У чарку кладуть подрібнений лід гірочкою і якби просочують коктейлем. Ці коктейлі подають з короткою соломкою.

Розділ IX і

ЕТИКЕТ

У перекладі з французької означає ярлик, етикетка. У сучасному розумінні означає сукупність правил поведінки, які стосуються зовнішніх проявів відношення до людей (відношення до оточуючих, форми звертання та привітання, поведінка в громадських місцях, манери і одяг).

Етикет є складовою частиною зовнішньої культури суспільства. До нього входять ті вимоги, які набули характеру строго регламентованого церемоніалу і для дотримання якого має особливе значення певна форма поведінки. Етикет виявляє зміст тих або інших принципів моральності, поваги до людини. Він діє в складній системі детально розроблених правил ввічливості, чітко класифікує правила поводження з представниками різних класів і становища, з посадовими особами у відповідності з їх рангами, правила поведінки в різних колах (при дворі, дипломатичний прийом), етикет «вищого світу» і т. д.

Сучасний етикет відзначається демократичністю та засадами істинно гуманних відносин між людьми. Він значно спрощений, більш вільний і природний, наділений рисами доброзичливого відношення до всіх людей, незалежно від їх матеріального та соціального становища. Шанобливе ставлення до жінки, повага до старших, форми звертання та привітань, правила ведення розмови, поведінка за столом, поводження з гостями, виконання вимог до одягу для різних обставин — всі ці правила втілюють наші загальні уявлення про гідність людини, потребу в невимушеності у взаємовідносинах між членами суспільства.

11 То стосується ритуальних форм етикету в нашій державі їх дотримуються лише в сфері дипломатичних відносин (дипломатичний протокол). Але і вони передбачають в обов’язковому порядку рівноправне ставлення до представників різних країн.