Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

5.12. Подавання охолоджувальних та алкогольних напоїв

Пляшки з напоями відкривають на підсобному столі або серванті, попередньо показавши їх гостеві й отримавши його згоду (мал. 87).

Усі напої подають правою рукою з правої сторони, етикеткою до гостя. Подають напої в наступному порядку: безалкогольні, аперитиви, легкі вина, більш міцні, спочатку білі, а потім червоні, спочатку сухі (столові), а потім кріплені, відтак десертні та ігристі.

Безалкогольні напої подають до всіх страв. Не подають при замовленні морозива, фруктів та ігристих вин.

На бенкетах кожен наступний алкогольний напій подається після того, як прибрана чарка, з якої пили попередній. При груповому обслуговуванні цього правила не дотримуються. Існують правила подавання кожного напою:

— гостям одного віку — відповідно до їх віку;

— гостям різного віку та статі, відповідно до їх віку, причому спочатку наливають жінкам, а потім чоловікам;

— якщо гості військові — першим наливають старшому за званням.

У всіх випадках напій спочатку пробує замовник і лише після його згоди напій наливають усім гостям. Цього правила строго дотримуються, коли обслуговують іноземців. Газовані напої та аперитиви не дегустують.

Чарки, використані для останнього напою, збирають після оплати рахунку та відходу гостей.

У деяких країнах на початку обслуговування пропонувють склянку води з льодом. Усі безалкогольні напої слід подавати охолодженими до 10—12 °С,

виключення складає мінеральна вода «Боржомі», яку іноді підігрівають. Газовані напої та пиво мають кронен-коркове закупорювання. Його відкривають поступово, не зриваючи корка, бо це призведе до витікання напою.

Усі прохолоджувальні напої наливають у фужери на 1/3 їх ємкості. Виключення становить пиво, яке наливають по вінця, піднявши пляшку, щоб утворилась шапка з піни.

Різноманіття страв, що їх пропонують у ресторані, вимагає відповідного підходу до вибору напоїв. Міцні алкогольні напої та міцні вина рекомендують до відповідних холодних страв та закусок, які повинні добре гармонувати з ними. Білі вина пропонують до тих самих страв, що і десертні.

Усі алкогольні напої, що збуджують апетит можна розділити на дві основні групи: напої з великим вмістом спирту (коньяк, горілка, джин, віскі) та з менш високим вмістом спирту (всі вина).

Подавання міцних напоїв у західних країнах відрізняється від подавання, прийнятого у нас. Горілку там п’ють як аперитив в обмеженій кількості. І подають її в чарках об’ємом 50 мл. Влітку температура подавання +5 °С, взимку +10—12 °С.

У пляшках подають горілку при групових замовленнях або в офіційних випадках.

Після того, як гість дав згоду на подавання напою, офіціант відкриває пляшку, протирає горловину і підходить до кожного гостя з правої сторони. Пляшку тримає так, щоб вказівний палець був на горловині і наповнює чарку на 3/4 об’єму. Рушником, що знаходиться в лівій руці, просушує горло пляшки, відхиливши її, щоб каплі не впали на стіл. Закінчивши наливання напою, пляшку ставлять на стіл біля першого гостя (замовника) або на приставний столик. Пляшку можна заздалегідь обгорнути полотняною серветкою, тоді під час наливання її не треба кожен раз витирати рушником і зберігатиметься потрібна температура.

Горілку та гіркі настоянки рекомендують до всіх холодних та гарячих закусок, окрім ікри, молюсків та крабів.

Джин подають у старомодних склянках, охолодженим до температури +1+3 °С. Його необхідним компонентом є лід, який подають окремо в креманці з ложечкою або щипцями. До джину можна подати газовану воду.

Віскі подають у старомодних (одд-фешенд) склянках різної висоти, об’ємом до 200 мл. Найкраща температура подавання +10—12 °С. При сильному охолодженні віскі втрачає букет ароматів. Окремо подають газовану воду, креманку з льодом, солені горішки.

Коньяк подають у коньячних чарках 30 мл або в дегустаційних грушеподібних бокалах об’ємом 200 мл, але у кількості не більше 50 мл. Пропонують до коньяку лимон, газовану воду, цукерки, горішки, каву, чай. До холодних закусок та гарячих страв коньяк не п’ють, страви «забивають» його букет ароматів. Чарку з коньяком подають справа, поруч — додатки.

Ром подають і п’ють як коньяк.

Білі вина найкраще подавати при температурі +8+10 °С. При цій температурі вони зберігають смак та букет ароматів. їх п’ють натуральними, змішування з льодом та іншими напоями призводить до втрати духмяності. Білі вина п’ють з рейнвейних чарок об’ємом 100 мл, якщо немає кольорових, подають прозорі,

або бокали 125 мл. Отримавши пляшки в буфеті необхідно переконатися, що закупорювання не порушене, етикетка ціла, а пляшка чиста. На пляшці акуратно ' підрізають ножем обгортку з плівки або пластмаси, обтирають горловину, вкручують штопор і виймають корок. Коли вкручуємо штопор, треба слідкувати, щоб він не проколов корок наскрізь. Якщо це сталося і у вино потрапили кусочки корка, необхідно в окрему чарку відлити трохи вина. Пляшку з вином офіціант залишає на вільному місці стола або ставить справа від чарки гостя, етикеткою до нього.

Якщо пляшка знаходиться у відерку для льоду офіціант перед наливанням протирає її серветкою. Наливши вино, ставить пляшку знову у відерко і накриває його серветкою.

Червоні столові вина подають подібно до білих, але є деякі особливості. Температура подавання +18+24 °С. Марочні вина, що мають осад непотрібно підігрівати, бо тоді вино починає циркулювати і осад розходиться по всій пляшці. Витримане вино обережно кладуть у кошик для напоїв у напівгоризонтальне положення і відкривають на приставному столику, щоб не потривожити осад. При відкриванні пляшки під горловину підкладають серветку, щоб краплі вина не впали на скатертину.

При тривалій витримці у винах може утворюватися осад. Таке вино доцільно перелити в карафку і таким чином відділити осад. Цей процес називається декантуванням, його застосовують до колекційних вин. Порожню пляшку подають до столу разом із карафою.

Перед тим, як налити в чарку або бокал червоне вино, його необхідно наситити киснем. Для цього офіціант при наливанні трохи піднімає пляшку, слідкуючи щоб не пролити на скатертину. Молоде червоне вино не утворює осаду, бо термін його витримування невеликий.

Кріплені (міцні) вина відрізняються від столових більш високим вмістом спирту та цукру. їх не підігрівають і не охолоджують. Наливають як попередні вина в мадерні чарки об’ємом 75 мл або подають у бокалах ємкістю 125 мл, але в кількості 75 мл.

Десертні вина мають великий вміст цукру, їх п’ють з мадерних чарок об’ємом 75 мл або подають у бокалах ємкістю 125 мл. їх п’ють смакуючи малими ковтками

тривалий час. Температура подавання +16+18 °С. Разом з ними можна пити і безалкогольні напої.

Ігристі вина подаються з дотриманням таких правил:

1. Напівсолодкі і солодкі ігристі вина подають охолодженими до температури +6—8 °С, сухі і напівсухі — до +4 °С, червоні ігристі — до +10 °С, дуже сухі до +6 °С.

2. Етикетка на пляшці і фольгова обгортка біля горловини повинні бути непорушені, приклеєні і чисті.

3. Якщо немає холодильника, пляшки слід ставити у відерко з дрібно наколеним льодом.

4. Відкривають пляшку на серванті безшумно, корок не повинен вискакувати. Дротяну вуздечку знімають, притримуючи корок великим пальцем лівої руки. Утримуючи пляшку в нахиленому положенні повільно розхитуємо або повертаємо корок лівою рукою з серветкою. Обережно вийнявши корок, даємо вийти вуглекислому газу.

5. Якщо пляшка перебувала у відерку і мокра, її необхідно загорнути у серветку і після цього розливати у бокали. Якщо пляшка суха — вино розливають, не загортаючи пляшку.

6. Вино розливаємо у бокали в два—три прийоми. Якщо хочемо наповнити бокали за один раз, необхідно взяти бокал у ліву руку під нахил і наливати шампанське правою рукою по стінці бокала.

Усі вина наливають з правої сторони. Корпус офіціанта має бути нахилений, а права нога кроком вперед. Ліву руку зі складеною вдвоє серветкою офіціант кладе за спину. Після кожного наливання необхідно серветкою промокнути краплі вина з горловини пляшки.