Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

2.5. Столова білизна

Якщо полотняні серветки стали частиною французького етикету в XIII ст., то скатертини існували набагато раніше. Згадаймо слова колядки: «Застеляйте столи, та ще й килимами!». Так, саме килимами тонкої роботи накривали столи в домах знаті. Інші дослідники наводять дані про те, що до виникнення скатертин широко застосовувались шалі та барвисті хустки. Звичайно, це були коштовні речі і для закладів харчування їх застосування було б надто дорогим.

Найпрактичнішою тканиною, з якої виготовляють скатертини, є тканина з льону. Це полотно виготовляють із льняного волокна різної нумерації, завдяки чому отримують полотно різної товщини та якості. Розвиток ткацтва дозволяє сьогодні виготовляти льняні тканини як простого (простирадловий льон) так і декоративного ткання (жакардовий льон). Відповідно промисловість шиє скатертини з врахуванням якості цих тканин. Найрозповсюдженішим видом є скатертини з жакардового льону.

Винайдення стійких барвників дозволяє сьогодні отримувати льняні скатертини будь-якого відтінку та забарвлення. Нова техніка міцного фарбування сприяла виникненню цілого напрямку — художнє друкування на полотні. Тепер художник розробляє тематичний малюнок скатертини (новорічний, святковий, весняний і т. д.), виготовляються матриці і на спеціальних станках на полотно наносяться малюнки в 3—8 кольорах. Після відповідного термічного оброблення такі скатертини не втрачають кольорів під час прання, є чудовою прикрасою торгового залу (мал. 42, 44).

Комплекти білизни використовуємо в залежності від пори року і таким чином змінюємо інтер’єр торгового залу ресторану чи кафе.

Однак для виготовлення скатертин використовують не тільки льняне полотно. Виникнення дорогих, престижних та фешенебельних ресторанів, кафе та барів викликало нові підходи до сервірування, а отже і до використання білизни. Стали застосовувати яскраві та вишукані скатертини з непрактичних, для багаторазового використання, тканин — бавовни, шовку, штапелю і т. д. У таких закладах їх використовують 1—3 рази і утилізують.

Найбільше забруднюються скатертини у площині кришки стола. Виник цілий напрямок у накритті столів, а саме — драпірування полотном. Кришку стола оббивають м’яким сукном і до його країв короткими шпильками пристібається спідничка з будь- якої тканини, що драпірується (легко складається в складки). Сама кришка стола покривається скатертиною звичайних або зменшених розмірів, з будь-якої тканини.

У залежності від того, якого вигляду хочемо придати столу, спіднички виготовляють з шовку, панбархату, крепдешину інших тканин, що піддаються драпіруванню. їх комбінують з різними тканинами, оздобами і аксесуарами. Можливості декоративного оздоблення столів білизною стали практично необмеженими.

Це стосується і полотняних серветок. Традиційно їх шиють з льняного полотна, але в залежності від категорії закладу, вони можуть бути пошиті з будь-якого, придатного для цієї мети, матеріалу.

Рушники для офіціантів шиють, як правило, самі підприємства, традиційно — це тканина з льону, колір класичний, білий.

У відповідності з розмірами кришок столів промисловість шиє скатертини та серветки таких розмірів:

— скатертини (135x135 см) квадратні;

— скатертини (150x150 см) квадратні;

— скатертини (135x195 см) прямокутні;

— скатертини (150x225 см) прямокутні;

— скатертини бенкетні (150x250 см);

— скатертини бенкетні (150x150 см);

— полотно бенкетне (шир. 150 см);

— серветки столові (46x46 см);

— серветки столові (40x40 см)

— серветки десертні (30x30 см) кольорові;

— серветки спеціальні столові (60x40 см) — для спеціальних способів складання

— серветки спеціальні столові круглі (діаметр 45 см);

— серветки персональні для накриття стола (60x60 см) квадратні або округлі;

— рушники офіціантські (40x70 см);

— рушники для протирання столового посуду (35x85 см);

— рушники для посудомийного відділення (40x100 см).

Столову білизну маркують маркером підприємства в місцях, невидимих для відвідувача, як правило це роблять тушшю з наступним запрасовуванням гарячою праскою. Якщо є білизна з друкованим малюнком, фірмовий знак підприємства художник включає в малюнок скатертини або серветки. Маркування білизни сприяє її збереженню та обліку.