Сало Я. М. Організація обслуговування населення на підприємствах ресторанного сервісу. Ресторанна справа : Довідник офіціанта. — Львів : Афіша, 2010. — 304 с.

2.1. Меблі та обладнання торгового залу

Меблі є невід’ємною складовою частиною інтер’єру торгового залу. їх оббиття має гармонувати з кольором стін та скатертин, а конструкція — передбачати максимум зручностей для сидіння (мал. 4, 5, 6,47).

Необхідно мати наступний набір меблів:

— столи обідні на 2 персони (розмір кришки 60x90 см);

— столи обідні на 3—4 персони (розмір кришки 90x90 см);

— столи обідні на 6 персон (розмір кришки 90x150 см);

— столи круглі (діаметр — 90, 120, 150 см);

— столи овальні (довжина — 120, 150 см);

— столи приставні (розмір кришки 40x70 см);

— крісла з підлокітниками в наборі;

— крісла звичайні в наборі;

— серванти або напівсерванти для офіціантів.

Планування розміщення посадочних місць передбачає максимум зручностей гостеві. Організовуються відокремлені зони, бокси або ніші, в яких розміщуються столи. У ресторані не можна використовувати замість крісел дивани. Це унеможливлює правильне подання страв та дотримання правил обслуговування. Найзручніше сидіти в кріслі або на стільці.

Передбачено такі вимоги щодо розставляння меблів у торговому залі: при вільному розставлянні столів — інтервал між столами на 2 персони — їм, для квадратних столів — 2 м, для прямокутних столів по довжині — 1 м, по ширині — 2 м.

Ширина проходів: центрального — 2 м, допоміжних та бокових —1,5 м. Зменшення вищевказаних розмірів проходів призводить до сповільнення швидкості та зниження культури обслуговування (мал. 45, 46).

При розставлянні столів у кабінах необхідно забезпечити офіціанту вільний підхід до всіх гостей. Ширина проходів між кабінами повинна бути не менше 1,5 м.

Приставні столики встановлюються поруч з обідніми столами, без перешкоди для руху офіціантів. На момент подавання вони приставляються до потрібного столика.

Серванти розміщують у центрі зони обслуговування без порушення інтер’єру.

Можливе розставляння їх як під стінами, так і попарне в центрі тієї чи іншої частини залу.

Тумби з живими або штучними квітами з успіхом використовують для розділення залу на зони обслуговування та декоративного оформлення.

У торговому залі необхідно використовувати обладнання з розрахунку на одну групу з двох офіціантів:

— холодильник-бар — 1 шт.;

— марміт-підігрівач для тарілок — 1 шт.;

— пересувний сервірувальний візок — 2 шт.;

— пересувний марміт для гарячих страв — 1 шт. (ресторан швидкого обслуговування);

— пересувна вітрина-холодильник — 1 шт.

Холодильники-бари встановлюються в зонах обслуговування, інше обладнання транспортується в зони обслуговування при потребі.

Меблі та обладнання банкетних залів

Столи банкетні, довжина довільна, ширина 1200 мм.

Крісла з підлокітниками в наборі.

Серванти для офіціантів на 2 робочих місця — 1 шт.

Холодильники побутові — 1 шт.

Марміт-підігрівач для тарілок — 1 шт.

Пересувний візок — 1 шт.

Побутові холодильники з метою маскування монтуються в інтер’єр залу. Інше обладнання встановлюється в залежності від наявності вільного місця та потреб обслуговування.

При розміщенні банкетного столу треба пам’ятати про відповідність розмірів кришки стола до розмірів бенкетного залу. З естетичних міркувань не потрібно квадратний стіл розміщувати в приміщенні прямокутної форми, а прямокутний — у квадратному залі. Сервант доцільно встановлювати ближче до службового входу в зал, це економить час на подавання страв. Дуже часто серванти монтують як частину інтер’єра залу, що економить площу.