Мальська М.П., Худо В.В., Цибух B.I. Основи туристичного бізнесу: Навчальний посібник. - Київ: Центр навчальної літератури, 2004. - 272 с.

3.6. Система розваг

Турист є споживачем туристичного продукту, який являє собою сукупність туристичних послуг, робіт і товарів, що складається щонайменше з двох або більше одиничних чи множинних туристичних послуг. Туристичні послуги — послуги суб’єктів туристичної діяльності щодо розміщення, харчування, транспортного, інформаційно-рекламного обслуговування, а також послуги закладів культури, спорту, побуту, розваг тощо, спрямовані на задоволення потреб туристів. Але для того щоб задовольнити туриста на 100% потрібно подарувати йому незабутні враження і приємні спогади від туру, в чому і полягає мета одного з основних компонентів туру — атракцій.

Атракції — система розваг і заходів, які спрямовані на те, щоб сформувати позитивне враження у туриста від туру. Атракції — це те, за для чого людина залишає свій дім і вирушає у туристичну подорож. Вони є важливим елементом повноцінного відпочинку. Більше того, система розваг відіграє вирішальну роль в успішності туру. Про що буде згадувати людина, після повернеться з туристичної подорожі? Про те, які чудові умови були під час перевезення? А, може, будуть із захопленням обговорювати із своїми друзями деталі сніданку, який їм довелося скуштувати під час подорожі? Малоймовірно. Якщо якісне перевезення, харчування і розміщення — це лише передумови для відпочинку, то споживання атракцій і є сам відпочинок. Туристи, як правило, згадують приємні враження, отриманні під час розваг. Вони із задоволенням будуть ділитися почуттями, пережитими під час якоїсь забави, чи розповідати про занурення в тропічне море, відвідання рідкісного музею або визначної пам’ятки архітектури,

сходження на неприступну гірську вершину, чи просто про приємні хвилини, проведені на морському пляжі. Отже, атракції - це той компонент, який перетворює звичайне проведення вільного від роботи часу у повноцінний відпочинок.

Напевно, не можливо скласти універсальний перелік розваг, який буде ідеальним для кожного туриста. Оптимальний підбір розваг може бути знайдений лише при врахуванні таких чинників як національність туриста, його традиції та звичаї, спосіб життя та інші. Екскурсії, прогулянки По місцевості, відвідання музеїв, картинних галерей, пам’яток культури, місць релігійної значимості, споглядання природних явищ або мальовничих ландшафтів, участь у розважальних змаганнях чи іграх, відвідування концертів, спортивних заходів, магазинів, дискотек, ігрових закладів та інших розважальних об’єктів — ось неповний перелік атракцій, які пропонуються туристичними організаторами туристам.

Екскурсія — організована подорож, що не перевищує 24 години, у супроводі фахівця-екскурсовода за заздалегідь складеними маршрутами з метою ознайомлення з пам’ятками історії, культури, природи, музеями, з визначними місцями тощо.

Екскурсія, напевно, є найпоширенішою формою атракцій. Більшість турів включають в свою програму проведення тематичних екскурсій. Цей вид розваг сприймається великою частиною туристів і тому активно інтегрується в більшість турів. Екскурсії мають не лише розважальну функцію, а ще й пізнавальну, що дозволяє поєднувати відпочинок з розширення кругозору і розвитком особистості.

Популярним видом розваг є відвідання парків, атракціонів. Найвідомішим таким парком у світі є „Дісней Ленд», який охоплює такі атракціони як каруселі, американські гірки, кімнати сміху, жахів, кривих дзеркал, водні атракціони, верхова їзда, кімнати імітації певних ситуацій: фантастичних, казкових, реалййих, екстремальних. Парки атракціонів також орієнтовані на широке коло туристів, вони стануть чудовим місцем для проведення часу сім’ям з дітьми, романтичною казкою для закоханих, джерелом усмішки та веселого настрою для всіх відвідувачів.

Деякі атракціони можна порівняти з прогулянкою, а деякі можуть стати випробовуванням навіть для самих стійких.

Іншим популярним видом розваг, який переважно орієнтований на дітей і підлітків, є комп’ютерні атракціони. Вони дають можливість відволіктися від реалій і зануритися у віртуальний простір, де можна зробити те, що ніколи не вдасться в реальному житті, де не потрібно підпорядковуватись правилам, бо можна створювати їх самому. Сучасні комп’ютерні парки вражають розмірами і можливостями, різноманітністю віртуальних атракціонів, починаючи від симуляції реальних речей і закінчуючи завоюванням Марса або всієї Галактики.

Ігорна індустрія, яка орієнтується переважно на дорослих людей, відноситься до найулюбленіших розваг туристів. Карти, боулінг, більярд, рулетка, ігрові автомати для багатьох людей невід’ємний елемент відпочинку. І не є перепоною, що деколи такі розваги призводять до надмірних витрат, бо витрачання грошей — це також розвага. Найяскравішим прикладом популярності і розмаху ігорнбї індустрії є Лас-Вегас, який став столицею • світового ігорного бізнесу.

Дуже часто туристичні оператори створюють тури лише для, того щоб продемонструвати якусь одну атракцію. Це як правило концерт, спортивний або інший видовищний захід. Фани улюблених виконавців та музичних груп стають туристами і долають значні відстані лише заради того, щоб не пропустити концерт свого “ідола”. На перший погляд може видатись, що спортивні заходи приваблюють лише незначну кількість туристів. Але якщо згадати такі події як Олімпійські ігри, чи міжнародні змагання з певних видів спорту, то залишається тільки дивуватись популярності таких атракцій.

Нічне життя також знаходить своїх прихильників серед туристів. Дискотеки чи клубні “тусовки” — улюблені атракції молодих людей. Всім відомий остів Ібіца, який яскраво демонструє актуальність такого виду атракцій як нічні клуби чи дискотеки.

Дайвінг, серфінг, стрибки з парашутом, сноубордінг — це також атракції, але вже екстремального туризму, яким займаються сміливі люди у багатьох країнах світу.

Перелічити всі атракції неможливо. Тим більше, що одна людина може вважати атракцією те, що для іншої сірі будні. Слід пам’ятати лише одне — без атракцій повноцінний відпочинок неможливий, а значить і туризм також. На щастя, туризм розвивається і бере на озброєння все нові і нові розваги. Прикладів цьому безліч. Найбільш яскравішим, напевно, є перетворення колись надсекретного і недосяжного космічного простору у атракцію для найвимогливіший і найзаможніших туристів.

В той же час варто пам’ятати, що для того щоб доставити туристові насолоду, потрібно грамотно спланувати і розподілити атракції. Не слід перевантажувати туриста атракціями, тому що втомлена людина буде думати лише про відпочинок і просто фізично не зможе отримати позитивні емоції від запропонованої атракції. Потрібно дбати про моральний і фізичний стан туриста і давати йому достатньо часу на відпочинок. І лише після цього пропонувати інші розважальні заходи. З тих самих міркувань не слід навантажувати туриста екскурсіями чи розважальними програми після тривалої поїздки. Користі від цього буде мало, а ось шанси роздратувати втомленого екскурсанта досить високі.

Важливо залишати туристові право вибору. Нав’язування повних розваг може негативно вплинути на настрій мандрівника. А як відомо, гарні речі забуваються швидко, а погані, навіть дрібнички, закарбовуються в пам’яті надовго. Якщо залишити туристу право вибору, то в більшості випадках він погодиться прийняти участь у запропонованій атракцій (адже він за неї заплатив!), а що найголовніше — скоріше за все отримає від неї позитивні враження.

Безпосереднє проведення розважального заходу також вимагає раціонального підходу. Потрібно витиснути з цього заходу максимум і подати це туристові у найкращій формі.

Виходячи із вище викладеного зрозуміло, що планування і проведення атракцій — це дуже відповідальна справа, в якій необхідно враховувати всі деталі. Адже, як відомо, в туристичному бізнесі дрібниць немає. Навіть маленький недолік — небезпека втратити клієнта назавжди і в цьому випадку не допоможе ані 5-ти зірковий готель, ані вишукані страви.