Оробейко Е.С., Шредер Н.Г. Організація обслуговування: ресторани і бари: посібник. - М.: Альфа-М; ИНФРА-М, 2006. - 320 с

9.6. Прийом-коктейль

Прийом-коктейль економічний, не вимагає великої кількості меблів, посуду, приладів, столової білизни. Та-! кі прийоми проводять при обслуговуванні учасників офіційні-| них зустрічей (конференцій, нарад), фестивалів, конгресів, І коли в невеликому приміщенні потрібно прийняти велике число І гостей. Банкет проводиться у другій половині для, його тривалість 1-2 години. Даний вид прийому відрізняється від інших ви-? дов прийомів великим асортиментом закусок і своєрідним об-I обслуговуванням.

Столи невеликого розміру розставляються в зручних місцях

залу. На столи до початку бенкету кладуть сигарети, сірники, зажи-, галки, паперові серветки, ставлять попільнички. Тарілки та прилади індивідуального користування не застосовуються.

Обслуговування. Офіціанти пропонують гостям закуски, покладені на страви, а також напої в чарках і келихах на підносах, замість вилок гості користуються спеціальними банкетними шпажками. Розмір виробу повинен бути таким, щоб їх можна було цілком покласти в рот. Тому з холодних закусок рекомендується бутерброди-канапе, нарізані у вигляді ромбів, гуртків, трикутників, тарталетки, начинені різними салатами (рибними, м'ясними, з птиці) і омлетом, ікрою. Як гарячих закусок подають невеликі котлетки, сосиски, шматочки риби в тесті, люля-кебаб. На десерт подають тістечко і; фрукти.

З напоїв подаються горілка, коньяк, лікер, вина, соки, води, коктейлі, шампанське. Для банкету-коктейля потрібні обмежена кількість їдальні посуду і велика кількість чарок, келихів, фужерів і склянок. Для організації банкету-коктейля необхідно прилягає до залу приміщення, де готують, розливають і відпускають напої. За кілька хвилин до початку банкету офіціанти відкорковують пляшки з напоями, наливають сік у глечики, виготовляють коктейлі. Один офіціант обслуговує 10-15 гостей. Офіціанти працюють в парі: один подає напої, а інший закуски. Для збору посуду виділяють одного офіціанта.

Нерідко в банкетному залі організується розлив напоїв у чарки і келихи. Для цього в зручному місці влаштовується бар.

Напої та закуски подають з приходом першого гостя і до відходу останнього. Обслуговування починається з подачі напоїв. Офіціант, обнося гостей напоями, тримає тацю в лівій руці і, пропонуючи напої, називає їх. Всі напої повинні бути доведені до температури подачі.

Потім подають закуски на порцелянових блюдах. Закуски укладають рядами, в кожне виріб у верхньому ряду встромлено шпажка. Пропонуючи гостям гарячу закуску, офіціант тримає блюдо в лівій руці, а пиріжкову тарілку - у правій.

При подачі десерту після морозива пропонують шампанське. Банкет закінчується подачею кави.

Банкет коктейль-фуршет є різновидом банку - та-коктейлю і банкету-фуршету. Для організації такого бенкету необхідні два банкетних зали. Перший зал призначений для зустрічі та збору прибувають гостей. Він оформлюється, як зал для банкету-коктейля. У другому залі встановлюють один або кілька великих столів, які сервірують і оформляють, як фуршетний стіл, за винятком напоїв. На цьому столі повинен бути широкий асортимент холодних, гарячих, десертних блюд, фруктів. Крім закусочної стола в залі необхідно поставити кілька маленьких столів, на які кладуть сигарети, сірники, запальнички, паперові серветки, ставлять попільнички.

Для напоїв влаштовують один або кілька буфетів-барів. Вони можуть бути в залі або підсобному приміщенні.

У першому залі збираються гості. Тут їх обслуговують офіціанти, пропонуючи напої, налиті в чарки, келихи, склянки в І буфеті-барі, а також укладені на страви канапе, сандвічі, розтягаї, пиріжки, тарталетки, Валовани. Обслуговування в першому І залі триває 30-45 хвилин, після чого організатор банкету запрошує гостей перейти у другій зал до закусочного столу.

До цього часу стіл повинен бути підготовлений: поставлені хо-I лодной закуски, десертні страви, фрукти, соуси, спеції, хліб,

розкладені прилади для розкладання.

Тарілки та прилади на стіл не ставляться. Для напоїв підго

тавливать буфет-бар. Він може розташовуватися як поза залу, так і в залі або підсобному приміщенні, и Коли гостей запросять у другій зал, офіціанти переходять

туди ж. Одні офіціанти пропонують напої, приготовані в! Буфеті-барі, а інші подають тарілки для їжі. У міру необхідності офіціанти прибирають зі столу і забирають із зали використані тарілки, прилади, що звільнилися страви, а також поповнюють запас чистих приладів і посуду. В кінці банкету подається; кави.

Коктейль-фуршет можна організувати і в одному приміщенні, и цьому випадку в залі підготовляються фуршетний стіл з закусками і буфет-бар для відпуску напоїв у обнос.