Оробейко Е.С., Шредер Н.Г. Організація обслуговування: ресторани і бари: посібник. - М.: Альфа-М; ИНФРА-М, 2006. - 320 с

9.2. Види банкетів, порядок їх обслуговування

Банкет (від фр. banquet) - урочистий званий

обід або вечерю, що влаштовується на честь кого-небудь, чого-небудь. і В залежності від форми обслуговування розрізняють наступні

види банкетів.

Банкет за столом з повним обслуговуванням - торжество, де учасники сидять за красиво сервірованим столом, а подачу страв і напоїв роблять офіціанти. На стіл не ставлять закусок, блюд К і напоїв. Банкет проводять з приводу офіційних візитів и посадових осіб, іноземних представників і делегацій, під час проведення міжнародних зустрічей і симпозіумів, конференцій, виставок і т.д. Сервірування банкетного столу з повним обслуговуванням починають з розстановки столів і накриття їх до скатертиною. Стіл сервірують дрібними столовими тарілками, на які ставлять закусочні. Потім розкладають столові прилади: з лівого боку від дрібної столової тарілки кладуть столову I вилку, лівіше - рибну і закусочну виделки, потім розкладають І десертні (або фруктові) ножі, виделки і ложки. У певному порядку розставляють чарки, келихи, фужери. На закусочні тарілки ставлять красиво складені серветки. Прилади зі I спеціями встановлюють попарно, один прилад на два гостя.

Банкет за столом з частковим обслуговуванням - найбільш поширений вид банкету при проведенні товариських зустрічей, сімейних торжеств, ювілеїв і весіль. Розміщення гостей за столом довільне. Банкетний стіл сервірують строго по меню столовими тарілками, приладами, склом і кришталем, серветками. Крім цього, на стіл за 30-40 хв до приходу гостей ставлять холодні страви та закуски, напої та вази з фруктами, прилади зі спеціями, оформляють стіл квітами. Банкет за столом з частковим обслуговуванням продовжується 1,5-2 години (крім новорічного і весілля, які тривають значно довше).

В меню банкету входить звичайно великий асортимент холодних страв, закусок і різних напоїв. Якщо такий банкет проводять в обідній час, то в меню додають перша страва - суп.

Банкет-фуршет організують зазвичай у випадках, коли за порівняно обмежене час (1 -1,5 год) необхідно прийняти велику кількість гостей. Це може бути офіційний прийом, ювілей, сімейне торжество або інше святкове захід. Гостям надається вільний вибір місця в залі. Гості самі вибирають страви та напої, розставлені на столі, їдять і п'ють, стоячи за фуршетним столом або біля нього. Будь-коли вони можуть піти з банкету, не чекаючи його закінчення.

Іноді в меню банкету-фуршету включають другі гарячі страви (наприклад, «сідло» баранчика, порося або індичку, смажених цілком), їх подають як гарячу закуску. Всі закуски готують (нарізають) невеликими порціями, щоб зручно було їсти стоячи за допомогою однієї вилки.

Банкет комбінований складається зазвичай з двох-трьох банкетів, наприклад з банкету-коктейля і банкету за столом з повним обслуговуванням. Часто організують банкет за столом з повним або частковим обслуговуванням, на якому кави (а іноді і десерт) піддають в іншому залі. До кави пропонують шоколад, борошняні кондитерські вироби (торт, тістечка), відповідні напої та тютюнові вироби.

Банкет-коктейль організують при обслуговуванні учасників міжнародних симпозіумів, конференцій, конгресів, нарад та інших зустрічей. На банкеті-коктейлі можна прийняти велику кількість гостей у порівняно невеликому приміщенні. Розрізняють банкет-кокгейль ділової тривалістю 40-50 хв, який організовують в проміжках (перервах) на нарадах, конгресах, симпозіумах, і банкет-коктейль з метою відпочинку, для-к щийся до 1,5-2 годин і проводиться зазвичай в кінці нарад. I Всі гості п'ють і їдять стоячи, банкетні столи не розставляють.

Меню бенкету-коктейлю включає малопорційних закуски: холодні - бутерброди (Канапе) з ікрою зернистою осетрових І та лососевих риб, сьомгою (кетою, баликом), осетриною, шинкою, І ковбасою, сиром, тарталетки з паштетом, салатом; гарячі - Сосиски, люля-кебаб, котлетки, шматочки риби в тесті, шашлик; десерт - пломбір, желе, крем, фрукти, горішки та ін З гарячих напоїв пропонують каву, чай, з холодних - соки, води, коктейлі.

Банкет-чай проводять у другій половині дня, зазвичай в 16 - 18 годин. Триває банкет не більше 2:00. У центрі банкетного залу ставлять круглий, овальний або прямокутний стіл і I стільці (крісла), уздовж стін - дивани, крісла, а між ними один | або два невеликих столика, накритих кольоровими скатертинами, для I квітів, сигарет, попільничок і запальничок.

Меню бенкету-чаю складається з борошняних кондитерських виробів

(Торти, тістечка, солодкі пироги, печиво), шоколадних цукерок, шоколаду, меду, цукру, фруктів, молока або вершків і ін

Іноді в меню банкету включають одне-два солодких страви - желе,

мус, крем, пломбір та ін Банкет-чай виходить значно I урочистіше, коли використовується самовар. Самовар на підносі ставлять на краю чайного столу або окремо на приставний стіл,

накритий скатертиною. Зліва від самовара своєму розпорядженні другий піднос, накритий серветкою, з чайними чашками, блюдцями і чайними ложками. На піднос перед самоваром трохи правіше ставлять заварювальні чайники.

Організація будь-якого банкету включає прийом і оформлення

! Замовлення, підготовку бенкету до обслуговування та обслуговування. Чітка організація і підготовка до обслуговування бенкету можлива за умови докладного і своєчасного узгодження всіх деталей проведення банкету між замовником і виконавцем (адміністрацією ресторану).

Замовлення на обслуговування весіль, ювілеїв та інших урочистостей приймає директор, метрдотель або адміністратор. При оформленні замовлення з замовником узгоджуються дата проведення торжества, кількість учасників, вид обслуговування, привід для пристрої банкету (зустріч, ювілей, весілля або святкова дата), місце проведення (найменування або номер залу), час початку та закінчення обслуговування, зразкове меню і попередня вартість замовлення. Після прийому замовлення замовнику пропонується оглянути приміщення для банкету, обговорити розстановку столів, розміщення гостей, оформлення залу, уточнити, чи необхідна подача гостям аперитив, чи потрібні квіти для прикраси столу, музика під час банкету, місце для танців. Працівник, який приймає замовлення, знайомить замовника з правилами роботи ресторану, порядком обслуговування, а також з порядком відшкодування можливих збитків з вини замовника і гостей.

Меню банкету складається за бажанням замовника і в залежності від можливостей ресторану. Після узгодження меню замовник вносить задаток - 50% вартості замовлення, касир виписує прибутковий касовий ордер і пробиває касовий чек до нього, 'вручаючи його замовнику. Замовлення реєструється в спеціальній книзі обліку замовлень. Не пізніше ніж за 2 дні до початку торжества метрдотель складає з замовником і оформляє замовлення-рахунок, який виписується в 5 примірниках, затверджується директором ресторану і передається в касу. Касир приймає від замовника доплату за замовлення (на підставі прибуткового касового ордера), запевняє замовлення-рахунок своїм підписом і ставить штамп «оплачено». Перший примірник замовлення-рахунку передається замовнику, другий залишається у касира і передається в бухгалтерію разом з касовим рахунком, а третій, четвертий і п'ятий екземпляри спрямовуються відповідно бригадиру офіціантів, які будуть обслуговувати банкет, на кухню і в буфет. Четвертий і п'ятий екземпляри замовлення-рахунку після виконання замовлення здаються в бухгалтерію.