Оробейко Е.С., Шредер Н.Г. Організація обслуговування: ресторани і бари: посібник. - М.: Альфа-М; ИНФРА-М, 2006. - 320 с

4.1. Призначення та принципи складання меню

Меню - барвиста карта, де вказуються назви страв, кулінарних і кондитерських виробів, їх вихід (вага оції ної порції в грамах) і ціна (вартість цієї порції, розрахована за допомогою калькуляції). При обслуговуванні в ресторанах офіціант або метрдотель подають меню гостям, щоб вони ознайомилися з асортиментом страв і закусок, могли вибрати і зроби-ти замовлення. Меню складається щодня завідувачем проізводCTBOM З урахуванням наявних продуктів і асортиментного МІНІ-мума.

Асортиментний мінімум - певна кількість страв і напоїв, яке повинно бути щодня в продажу. Він уста-llнавлівается в залежності від типу і класу підприємства загально-ного харчування. Страви і закуски, що входять до складу асорті- меншого мінімуму, повинні виготовлятися з різноманітних видів сировини з застосуванням різних способів кулінарної обробки і чергуватися по днях тижнів. Асортиментний мінімум може бути розширений за рахунок включення фірмових і сезонних блюд, але його скорочення не допускається.

Меню має служити гарантією того, що споживачі отримають пропонований у ньому асортимент страв протягом встановленого періоду роботи залу ресторану. У меню слід включати блюда, що користуються найбільшим попитом споживачів, і обов'язково овочеві, рибні, м'ясні страви та закуски, приготовлені з використанням різних способів теплової та кулінарної обробки (відварені, смажені, припущені, запечені).

При складанні меню враховується сезонність. У літню пору в меню необхідно включати холодні супи (окрошка, борщ) і свіжі овочі, ягоди і фрукти, а взимку - більш щільні і ситні блюда, наприклад м'ясні та з жирної риби, салати з сирих і квашених овочів - джерел вітамінів.

У ресторанах при готелях, при обслуговуванні нарад і конференцій меню складається окремо для сніданків, обідів і вечерь. Доячи банкетів меню складається за бажанням замовника і в залежності від можливостей ресторану. В ресторанах люкс і вищого класу асортимент страв і закусок складається переважно з вишуканих фірмових, замовних і порційних блюд. В ресторанах першого класу в меню входять фірмові страви та вироби складного приготування.

Меню підписують завідувач виробництвом, калькулятор - упорядник цін і стверджує директор ресторану; на меню вказується дата. Протягом усього дня меню не повинно змінюватися і страви повинні бути в продажу. Страви і закуски в меню розташовують по давно склався принципом - від менш гострих страв до більш гострим, від припущених до смажених і тушкованих. Наведемо приклад послідовності розташування закусок, страв і напоїв в меню.

1. Фірмові закуски, страви та напої

2. Холодні страви і закуски:

- Ікра зерниста лососевих та осетрових риб;

- Риба малосольна (сьомга, кета, горбуша);

- Риба солона (копчена);

- Риба відварна;

- Риба фарширована;

- Риба заливна;

- Риба під маринадом;

- Риба під майонезом;

- Рибна гастрономія;

- Оселедець натуральна з гарніром, форшмак;

- Нерибні продукти моря (крабове м'ясо, омари, мідії);

- Свіжі овочі натуральні;

- Салати і вінегрети;

- М'ясна гастрономія;

- М'ясо відварне і холодець;

- М'ясо смажене;

- Птах і дичина холодні;

- Закуски з овочів і грибів;

- Кисломолочні продукти.

3. Гарячі закуски:

- Рибні та з нерибних продуктів моря;

- М'ясні;

- З птиці та дичини; о - яєчні та борошняні.

4. Супи:

- Прозорі;

- Пюреобразні;

- Заправні;

- Молочні;

- Холодні;

- Солодкі.

5. Другі страви:

- Риба відварна і припущена;

- Риба смажена; про риба тушкована і запечена;

-Страви з котлетної рибної маси;

- М'ясо відварне і припущенное; про м'ясо смажене;

- М'ясо в соусі;

- М'ясо тушковане і запечене;

- Страви з рубленого м'яса та котлетної маси; про птах відварна і припущена;

- Птах фарширована;

- Птах і дичина смажена;

- Страви з рубаною птиці;

- Страви з овочів (відварні, припущені, смажені і тушковані);

- Страви з круп, бобових, макаронних виробів;

- Страви з яєць та сиру.

6. Солодкі страви:

- Гарячі (яблука в тісті, пудинги, каша гурьевская, шарлотка); - холодні (Компоти, киселі, желе, муси, суфле).

7. Гарячі напої:

- Чай, кава, шоколад.

8. Холодні напої, соки і коктейлі безалкогольні.

9. Борошняні кондитерські вироби (тістечка, торти, кекси).

10. Хліб.

Одне з основних правил, яке слід дотримуватися при складанні меню порційних блюд, - різноманітність закусок, страв, кулінарних виробів як за видами сировини і продуктів, з яких вони приготовані, так і за способами кулінарної обробки. Необхідно чергування страв по днях тижня, одне й тс ж обідній блюдо не слід включати в меню щодня.

Зразкове меню

порційних страв для ресторанів класу «люкс» і вищого класу

Найменування страв (вихід) ціна

Фірмові страви

- Салат «Влашський»

- Сиг в соусі біле вино 0 Телятина заливна в формочках 0 Філе міньйон

Холодні страви і закуски

- Ікра зерниста

- Ікра кетова

- Сьомга з лимоном

- Балик осетровий з лимоном

- Рибне асорті (ікра, осетрина, балик, лимон)

- Осетрина заливна Форель заливна Стерлядь заливна заливний під майонезом Аспіг з осетрини

-Осетрина відварна холодна з овочевим гарніром Сиг фарширований з овочевим гарніром Сир з філе судака Креветки під майонезом Омар з овочами в соусі Заливне з мускула гребінця

- Свіжі овочі (помідор, огірок, перець болгарський, редис, зелень)

- Салат з кольорової капусти зі свіжим огірком і помідором Огірки, фаршировані редисом, яйцем і відварною мовою Салат з баклажанів з цибулею і зеленим горошком Салат з болгарського солодкого перцю, зеленого горошку і рису Салат овочевий з м'ясом Салат з птиці Салат "Олів'є" (з дичини)

- Салат з морепродуктів (мідій, креветок, морських гребінців) - Шинка, фарширована сиром (конвертики)

- Порося відварний з хроном Асорті м'ясне Ростбіф з гарніром Гусь холодний з гарніром Індичка, смажена з гарніром Галантин (фарширована курка)

- Сир з дичини (фромаж) в волованах Рябчик з сиром фромаж Тетерів холодний з гарніром

Гарячі закуски

- Солянка рибна на сковорідці

- Кальмари в сметанному соусі Креветки, запечені з помідорами Кокіль з раків Краби (раки) бардалез Солянка збірна м'ясна Нирки з лимоном (Міньер) Нирки з помідорами (Португез) Жульєн з дичини (в кокотнице) Печериці в сметані (в кокотнице)

Супи

- Бульйон з гострими грінками Бульйон з кулеб'яки Про Бульйон з омлетом Бульйон з галушками з курей Бульйон з сирними паличками (пай)

- Суп-пюре з цвітної капусти Суп-пюре з дичини Про Суп «Потафе» в горщику Юшка з стерляді з розтягаями Солянка рибна (рідка)

- Суп раковий

- Солянка збірна м'ясна (рідка) Суп-локшина домашня з курки Суп-локшина грибна

Другі гарячі страви

- Севрюга відварна Осетрина в розсолі Осетрина по-московськи Стерлядь, лосось парові Осетрина (севрюга, білуга) фрі Шашлик з осетрини Лосось, смажений на решітці Сиг смажений (Кольбер) Сиг запечений Форель смажена Папьет з судака Щука фарширована в соусі Печеня з мідій Кальмар смажений Креветки під молочним соусом Голубці з м'ясом морського гребінця М'ясо (яловичина) Бет-брезе Філе в соусі «мадера»

- Філе міньйон Антрекот на решітці Антрекот з луком фри Біфштекс натуральний по-гамбурзьки Біфштекс, запечений в горщику (пай) Шатобріан

- Лангет натуральний з картоплею фрі Лангет під соусом Вирізка, смажена на решітці Грудинка теляча фрі Теляча лопатка фарширована

- Порося смажений з гречаною кашею Свиняча корейка смажена бризол

- Ескалоп, фарширований грибами (печерицями) з грибним соусом Бефстроганов на сковороді «Сідло» бараняче про Шашлик по-карски Шашлик з баранини Арешт з баранини Чанахи

Страви з птиці і дичини

- Курка в соусі (Сюпрім)

- Курка в тесті кляр по-італійськи Курка фарширована тушкована Курка по-міністерськи Соте з курки Котлета по-київськи Котлета панірована (Деволяй)

- Балувати з куркою Ризотто з курячої печінки Індичка (гусак) смажена Шийка гусяча фарширована Качка фарширована Куріпка в сметані Фазан в сметані з грибами Філе фазана, смажене в сухарях Рябчик смажений з гарніром - Рябчик у сметані Перепілки смажені Перепілки фаршировані Жульєн з дичини - Ризотто з дичини Котлета «Марешаль»

Гарнір до гарячих страв

- Свіжі овочі (помідор, огірок, солодкий перець)

- Салат зелений, зелень

- Шпинат

- Картопля відварна точений Картопля в молочному соусі Картопля смажена фрі про Картопля смажений пай Гарнір «дофін»

- Буше з капусти Кольорова капуста в кляре Брюссельська капуста смажена

Соуси

Соуси до риби Соус білий

- Соус яєчно-масляний (голландський)

- Соус майонез з корнішонами Соус томатний з корінням Соус з каперсами -Соус з раковим маслом Соус «Жуанвіль»

-Соуси до м'яса Соус цибульний з корнішонами, пікантний Соус цибульний з гірчицею -Соус з помідорами (Португез)

- Соус сметанний з хріном Соус з естрагоном і вином Соус томатний з грибами і цибулею Соус на курячому бульйоні (Сюпрім)

Овочеві, яєчні, молочні, борошняні страви

-Кольорова капуста відварна в сухарно соусі Спаржа відварна Артишоки відварні Кольрабі в молочному соусі Овочі в молочному соусі Шпинат з грінками Баклажани, смажені з луком Баклажани, запечені з помідорами Артишоки фаршировані Артишоки, смажені в тесті

- Яйця з грибами в тарталетках Яйця, запечені в тарталетках Суфле з яєць і сиру Пудинг з сиру Драчена Омлет з шинкою

Солодкі страви

- Плюм-пудинг Пудинг-суфле ванільний Пудинг «Дипломат»

-Каша гурьевская з абрикосовим соусом Яблука, запечені з вершками Яблука в сиропі з вином Сніжки в ванільному соусі Персики в клярі Зефір абрикосовий Ягоди зі збитими вершками Груша у вині Суфле горіхове Суфле шоколадне Крем суничний Самбук з абрикосів Желе багатошарове фруктове Желе мигдальне

- Компоти з консервованих фруктів Морозиво-пломбір з меренгами Морозиво-пломбір з персиком (мільба)

- Морозиво «Сюрприз»

- Морозиво-пломбір з ягодами і шоколадом

Гарячі напої

- Чай з лимоном Кава чорний Кава по-східному Кава по-віденськи Кава по-варшавському Кава-гляссе Шоколад

Холодні напої

- Фірмовий напій про Морс фруктовий Про Коктейлі безалкогольні Кондитерські вироби

- Торт порційний (з назвою ресторану)

- Тістечка асорті Шоколад

- Цукерки шоколадні

Фрукти

-Яблука Груші Апельсини про Грейпфрути Про Банани Про Ківі

- Інші фрукти Хліб

- Пшеничний Про Житній

- Тост (підсушений білий хліб)

Цей неповний асортиментний перелік страв і закусок, рекомендованих при складанні меню, може і повинен змінюватися. Різноманітність їжі - одне з головних умов її поживності, тому при частому повторенні навіть найсмачніше блюдо не викликає апетиту.