Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.
6.1. Технологія прибиральних робіт навколишньої території
Для здійснення контролю Санітарно-екологічного стану навколишньої території за конкретним підприємством готельного господарства закріплюється певна площа.
На території підприємства готельного господарства можуть знаходитись:
- озеленені площі у вигляді паркових зон;
-водоймища, річки; мінеральні джерела;
-тротуари, автошляхи, автостоянки;
- розважальні майданчики;
інше.
Санітарно-екологічний стан прилеглої території контролюють Державні санітарні й екологічні служби. Відповідно до вимог цих служб підприємства готельного господарства щоденно здійснюють прибирання навколишньої території. Залежно від пори року, погодних Умов, особливостей догляду за об’єктами, що розташовані на закріпленій території, виконуються відповідні прибиральні роботи.
Основні прибиральні роботи на території підприємства готе- ІИ льного господарства організовують і проводять впродовж часу, коли Я немає людського потоку, або він не дуже інтенсивний. В організації Я прибиральних робіт на прилеглих територіях існують певні особли- .ІИ вості залежно від пори року.
Основні прибиральні роботи в зимовий період
Щоденно прибирають бруд, сніг з доріжок, бордюрів, тротуарів і під’їзних автошляхів. Садівники прочищають доріжки у парках. У цей період необхідно періодично перевіряти стан багатолітніх, насаджень.
Прибирання снігу підприємство готельного господарства здійснює самостійно або за допомогою комунальних служб.
Взимку особливу увагу приділяють тротуарам, доріжкам, відккритим переходам. Щоб запобігти нещасним випадкам, забезпечите^! безпеку життя споживачам готельних послуг, доріжки та тротуари^! посипають спеціальними засобами (пісок, соль), що зменшують
СЛИЗЬКІСТЬ.
Для здійснення прибиральних робіт використовують спеціальніші механізми, машини та інвентар.
На підприємствах готельного господарства категорії ****
***** доріжки та частину тротуару, які ведуть до центрального вход* підприємства, оснащують системою поверхневого підігріву, що забезпечує зручність І належний естетичний ВИГЛЯД.
Основні прибиральні роботи навесні
Навесні прибирають сміття, що залишилось після остаточного^^ танення снігу, проводять дрібний ремонт шляхів, тротуарів і доріж Особливої уваги потребують каналізаційні колодязі та місця з талоюі водою під час розтавання снігу.
У цей період необхідно приділяти належну увагу підготовній! земельних ділянок для висаджування квітів та однорічних рослшм^| У березні садівники розчищають кущі та дерева, придають шН потрібну форму. Проводять роботи щодо захисту стовбурів дерев ві|Н шкідників; їх вибіліють спеціальним вапняним розчином. На площа^^Н
засіяних травою, збирають пожовтілі, сухі рослини, скопують землю та засівають. У квітні на клумбах висаджують весняні квіти й однолітні рослини.
На території підприємства готельного господарства доцільно здійснювати ремонтні та поновлювальні роботи на облаштованих дитячих та спортивних майданчиках, у парках і скверах відпочинку, на пляжах тощо. Зібране сміття та сухі рослини не спалюють, а вивозять у спеціально визначене місце.
Основні прибиральні роботи в літній період
На початку літа клумби очищають від відцвілих рослин та прикрашають літніми сортами. Декоративні кущі періодично розчищають, підтримуючи задану форму. Крім поточних прибиральних робіт, таких як щоденне прибирання сміття на закріпленій за готельним підприємством території та вивезення його до визначених місць, проводять вологе прибирання території перед фасадом будівлі. Щоденно поливають клумби та багатолітні рослини.
Для підтримки росту трав’яних рослин виставляють спеціальні поливальні пристрої, які орошають територію.
У цей період року особливу увагу приділяють санітарно- гігієнічному стану території підприємства готельного господарства, особливо місцям, де можуть розмножуватись шкідливі та небезпечні комахи. Під посиленим контролем повинні знаходитися території господарського призначення.
Якщо на території підприємства організована відкрита автостоянка, заасфальтовану її частину обробляють спеціальними мийними засобами, що розчиняють бензин та мастила, та промивають потужним струменем води.
Основні прибиральні роботи в осінній період
Восени, крім щоденних прибиральних робіт, проводять підготовку до зимового періоду, прибирають осіннє листя, перекопують клумби, вдобрюють грунт. Осіннє листя заборонено палити на території населеного пункту, тому підприємства вивозять його до спеціально визначених місць. В основному цю роботу виконують комунальні служби відповідно до укладеного з підприємством договору.
У вересні-жовтні садівники викопують та пересаджують багато- Я літні рослини, що не пристосовані до холоду, в спеціальні ємності та Я заносять до приміщень, готують до зими теплолюбні рослини та Я стовбури дерев.
Наприкінці вересня проводяться роботи з висаджування нових рослин.
В осінній період необхідно прочищати водоймища. Якщо наЯ території підприємства готельного господарства організовано перебу-]Я вання споживачів готельних послуг у літніх будиночках або наметах,Я їх розбирають для складування у спеціальних приміщеннях.
Особливу увагу приділяють ремонту доріг.
В усі пори року необхідно перевіряти місця можливого підйому Я вод і каналізаційні колодязі.
Технологія прибиральних робіт у житлових групах
приміщень
Для здійснення прибиральних робіт у приміщеннях житловга груп на підприємствах функціонують служби експлуатації номерного фонду. Найважливішою функцією цього підрозділу є підтримюкЯ необхідного рівня комфорту і санітарно-гігієнічного стану готельнцжН номерів, а також приміщень загального користування (холів, фойївдЯ переходів, коридорів). За кількістю зайнятого персоналу ця служба найбільшим підрозділом готельних підприємств. Зазвичай у ньомяН працює понад 50% усього персоналу. Службу експлуатації номеріаН очолює менеджер, якому підпорядковані покоївки, чергові по поверху* супервайзери, стюарди й інші категорії працівників.
Основним обов’язком покоївок є прибирання номерів незалежноЯ від того, зайняті вони чи вільні. Прибирання номерів поділяють на:
- поточне щоденне;
- проміжне;
- після від’їзду споживача готельних послуг;
-генеральне.
Щодня покоївка виконує поточне та проміжне прибирання номбіН
рів. Перед тим як приступити до прибирання номерів, покоївка перевіряє заброньовані номери, прибрані напередодні. При цьому воЯІН
повинна особливу увагу звернути на якість прибирання номера, санітарного вузла, роботу освітлювальних приладів, телевізора, холодильника, телефону, радіоточки; перевірити наявність рекламного і Довідкового матеріалів.
Прибирання покоївка починає з номерів, що звільнилися після від’їзду мешканця. Після виконання цих робіт вона надає інформацію про підготовку до поселення номерів в службу прийому і розміщення.
Поточне щоденне прибирання номерів варто здійснювати під час відсутності проживаючого. Якщо ж споживач готельних послуг знаходиться в номері, необхідно одержати в нього дозвіл на прибирання.
Проміжне прибирання проводиться за окремим завданням у разі потреби.
Проведення генерального прибирання здійснюється один раз нд десять днів у звільненому номері.
Для підтримання відповідного санітарно-технічного стану номерів на житлових поверхах, а також для забезпечення високої якості обслуговування споживачів на підприємстві готельного господарства покоївки повинні проводити послідовно технологічні операції в процесі прибиральних робіт.
Зокрема послідовність прибиральних технологічних операцій у номерах складається з таких етапів:
-Багатокімнатний номер:
- спальня;
-їдальня;
- вітальня,
- східці (для дворівневих номерів);
- санітарний вузол.
-Двокімнатний номер:
-спальня;
- вітальня;
- передпокій;
- санітарний вузол.
-Однокімнатний номер:
-житлова кімната;
- передпокій;
-санітарний вузол.
У процесі підготовки до прибирання номерів покоївка зобов’я
зана:
1) надягти чистий і добре випрасуваний формений одяг;
2) одержати наряд на виконання робіт від бригадира, в якому зазначають номер кімнати, категорію номера, вид прибирання;
3) перевірити наявність прибирального інвентарю та матеріалів;
4) одержати потрібні кількість комплектів постільної білизни, рушників, туалетних комплектів, засобів одноразового користуваннями для гостя;
5) одержати рекламний матеріал;
6) укомплектувати візок предметами та засобами для прибирання.
Поточне щоденне прибирання номера складається з таких етапів:
Етап 1. Прибирання житлової кімнати
Дезінфікування:
- перед початком прибирання поливають дезінфікуючим розчином,
умивальник, ванну й унітаз;
- рушники і кошик для сміття виносять у передпокій, зачиняють Двер санітарного вузла.
Провітрювання:
- вікно або балконні двері відчиняють для провітрювання помешканнямИ
- за наявності кондиціонування цю операцію не виконують.
Зміна постільної білизни:
- ковдру, подушку, простирадло знімають і кладуть на крісло;
- брудну постільну білизну, у т.ч. рушник, збирають і відносять на візокя
-чисту білизну забирають із візка та кладуть на спинку стільця.
Прибирання обіднього столу:
- якщо мешканець номера залишив їжу, її потрібно покласти н&
тарілку та віднести у холодильник або залишити на столі, накрившімН серветкою;
- посуд, який належить готелю, слід ретельно вимити та поставиткуЯ в тумбочку або залишити на столі, накривши його чистою серветкоюу
- якщо їжу подавали в номер, то посуд, що належить ресторану, слід повернути офіціантам, повідомивши про це по телефону адміністратора ресторану;
- попільницю потрібно винести з кімнати і залити водою в умивальнику. Перед видаленням сміття з попільниці слід перевірити, чи не покладено туди випадково цінні речі.
Прибирання ліжка:
- замінюють білизну, керуючись такими вимогами: щодня міняти постільну білизну всім мешканцям номерів вищої категорії; не рідше одного разу на три дні - міняти білизну у номерах вищих категорій; щодня міняти рушники всім споживачам готельних послуг;
- перевіряють справність ліжка та чистоту матраца, перини. Обробляють пилососом матрац і перину, акуратно розкладають їх на ліжку;
- розстеляють простирадло на ліжку, підігнувши один з його кр#в під перину до внутрішньої сторони ліжка, а другий край, зовнішній, так, щоб він був підігнутий під матрац;
- надівають наволочку, збивають подушку та кладуть її на простирадло клапаном до узголів’я. Нічні сорочки, піжами кладуть до узголів’я під подушку;
- розправляють ковдру в підковдрі, кладуть її поверх простирадла та подушки, підігнувши краї з обох боків;
- накривають ліжко покривалом так, щоб чітко вимальовувалися краї ліжка;
- халат гостя вішають у шафу. Взуття і тапочки виносять у передпокій;
- виявивши на білизні плями, негайно доповідають про це бригадиру та міняють білизну.
Прибирання письмового столу:
- шухляду письмового столу, якщо в ній немає особистих речей мешканця номера, витрушують і протирають іззовні та зсередини вологою ганчіркою;
- протирають від пилу поверхню столу і предмети, що знаходяться на ньому;
-перевіряють наявність рекламних матеріалів, паперу і конвертів у папці. Папку кладуть на стіл поруч із телефоном;
- сухою ганчіркою протирають телефонний апарат, телевізор і перевіряють їх справність;
- попільницю промивають, протирають насухо і ставлять на стіл.
Вологе і сухе протирання: )
- холодильник протирають і перевіряють його справність;
-вологою ганчіркою протирають віконні рами, підвіконня і плінтуси; І сухою ганчіркою протирають поперечки і ніжки столів, крісел, І
стільців, внутрішню поверхню шаф. і
Контроль оснащеності та справності приладів і устаткування:
- у шафі для одягу перевіряють наявність плічок. У номері вищої і
категорії їх має бути не менше 12 шт., у номері двомісному першої 1 категорії - 10 шт., одномісному - 5 шт.;
- перевіряють наявність у номері щіток для одягу та взуття, ключа
для відкривання пляшок. Щітки для одягу та взуття повинні знаходитись у передпокої. У разі потреби їх слід поповнити;
- перевіряють роботу електроустаткування і світильників.
Механізована технологічна операція прибирання: пилососом чистять драпірування, м’які меблі та килимове покриття; видаляють пил зі і стін і підлоги.
Етап 2. Прибирання санітарного вузла 1
Слід дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог. Надягнувши прогумований фартух і гумові рукавички: І
-виносять сміття з кошика; миють кошик;
- миють стіни санітарного вузла спеціальним засобом; змивають
засіб зі стін чистою водою; протирають сухою ганчіркою.
Прибирання дзеркального набору: І
- дзеркало обережно протирають спочатку вологою, а потім сухою
ганчіркою до блиску;
- туалетну поличку миють з обох боків і протирають;
- склянки миють, відполіровують і ставлять на поличку.
Перевіряють наявність туалетного комплекту, у разі потреб поповнюють.
Прибирання умивальника:
- ретельно миють з внутрішнього та зовнішнього боку;
- споліскують гарячою водою;
- протирають мийним засобом;
- промивають гарячою водою, прополіскують дезінфікуючими засобами;
-промивають чистою водою.
Прибирання ванни:
- споліскують ванну гарячою водою; протирають її мийним засобом; миють гарячою водою; споліскують дезінфікуючими засобами;
- ще раз промивають водою, перевіряють якість змивання через водостік води;
- миють штору для ванни.
Миють сантехнічну арматуру: крани, гнучкий шланг і мильницю; мильні плями на металі неприпустимі.
Протирають насухо чистою білою ганчіркою: глазуровані плитки стін над ванною; ванну; умивальник.
Перевіряють щодо чистоти стоки з ванни й умивальника.
Прибирають унітаз і біде. Попередньо надівши рукавички:
- обливають внутрішні стінки гарячою водою; протирають пастою;
- споліскують гарячою водою;
- миють дезінфікуючим розчином, у т.ч. кришку та ручки; протирають сухою ганчіркою всі поверхні;
- миють водою з додаванням дезінфікуючого розчину гумовий килимок і підлогу.
Завершення прибирання санітарного вузла:
- миють руки;
-вішають чисті рушники;
-лазневі рушники вішають на верхні рівні сушарки для рушників;
-рушники для ніг вішають на нижній рівень сушарки для рушників;
-рушник махровий вішають на рушникотримач;
-рушник під ноги кладуть на ванну.
простирадло, перевертає перину, виймає шухляди з письмо- К° столу та витрушує їх, уважно оглядає тумбочки, платяну шафу,
Одночасно оглядає меблі, прилади і все майно номера (чи не,має воно яких-небудь пошкоджень). Прийнявши номер, покоївка відкриває платяну шафу, тумбочки, що знаходяться біля ліжок, для провітрювання і приступає до прибирання номера в описаній вище послідовності.
Виявивши пошкоджене майно готельного підприємства або забуті речі, покоївка негайно доповідає про це бригадиру або завідувачу корпусу. Обов’язково складають акт. Забуті речі здають у службу приймання й обслуговування відповідно до складеного акта. Категорично забороняється залишати забуті клієнтами речі на поверсі або відносити їх додому.
Етап 2. Поточне щоденне прибирання приміщень номера
(здійснюється так, як описано вище)
Генеральне прибирання номерів проводять один раз на 10 днів. Працюють, як зазначено в етапі «Поточне щоденне прибирання». Додатково необхідно:
вибити матраци і почистити крісло та стільці за допомогою вологої ганчірки;
видалити пил зі стін пилососом, застосовуючи круглу щітку з довгим ворсом; прочистити вентиляційні решітки;
вимити внутрішнє віконне скло у кімнаті;
простежити, щоб електромонтери щомісяця протирали від пилу електросвітильники і люстри в номерах;
випрати тюль; видалити плями на килимі.
У процесі підготовки до прибирання номерів покоївка зобо- в язана:
надягти чистий і добре випрасуваний формений одяг;
гримати завдання від бригадира - наряд на роботи, в жому має
3азначено номер кімнати, категорія номера, вид прибирання;
ірити наявність прибирального інвентарю та матеріалів;
- одержати потрібну кількість комплектів постільної білизни, рушників і туалетних наборів;
- розмістити рекламний матеріал;
- укомплектувати візок предметами і засобами для прибирання.
Під час генерального прибирання покоївки протирають від пилу стіни, прочищають вентиляційні решітки, пилососом чистять драпі- і ровки, матраци, перини, протирають скло вікон і дверей.
Проводять додаткові роботи: миття/чищення килимів, килимових доріжок. Пил зі стін видаляють пилососом (круглою щіткою з довгим ворсом).
Існує декілька правил прибирання елементів інтер’єру, що розташовані на висоті, більшій за зріст людини:
якщо довжина шланга не дозволяє пилососити стіни і стелю, потрібно скористатися драбиною. Не можна працювати на великій висоті, використовуючи піраміду зі стільців, а також спинки крісел.
Стіни в кімнатах, пофарбованих глянсовою або матовою фарбою, слід мити теплою водою з розведеним у ній мильним порошком, подовжніми рухами зверху вниз. Для миття глянсових поверхонь у розчин потрібно додати нашатирний спирт. Пил із ліпних прикрас стель і стін видаляють пилососом, оснащеним круглою насадкою з довгим м’яким ворсом.
Штори та тюлеві фіранки на вікнах чистять пилососом і двічі на рік здають у хімчистку. Не рідше одного разу на місяць електромонтери протирають електросвітильники в номерах. ,
Покоївка приймає номер від мешканця, який від’їжджає. Вона І добре передивляється, чи не забув гість які-небудь речі, знімає з ліжка ковдру, простирадло, перевертає перину. Потім виймає шухляди з письмового столу і витрушує їх, уважно оглядає тумбочки, платяну шафу, туалетну кімнату, ванну, передпокій.
Одночасно оглядає меблі, прилади і все майно номера (чи не має воно яких-небудь пошкоджень). Прийнявши номер, покоївка відкриває платяну шафу, тумбочки, що знаходяться біля ліжок, для провітрювання і приступає до прибирання номера в описаній вище .1 послідовності.
Здійснюючи прибиральні-роботи, покоївка повинна дотримуватися таких правил:
- номер прибирають за відсутності його мешканців, за винятком випадків, коли там перебуває хворий або живе сім’я, члени якої зазвичай не виходять із кімнати;
-прибирання здійснюють з дозволу мешканця номера;
- за бажанням мешканця номера прибирання можна здійснювати за його присутності;
- перед тим, як зайти до номера, покоївка зобов’язана постукати у двері, навіть якщо впевнена, що в номері нікого немає;
- номери прибирають при напіввідчинених дверях;
- під час прибирання санітарного вузла слід чітко дотримуватися санітарно-гігієнічних норм;
- якщо в номері розкладені особисті речі його мешканців, після прибирання слід покласти все на ті самі місця;
- не можна складати у валізу речі, якщо їх вийняв мешканець номера;
-якщо виявлено в номері пошкодження готельного майна, завдане мешканцем, слід негайно доповісти бригадиру або завідувачу корпусу.
Під час прибирання покоївка користується різними матеріалами, призначеними для миття санітарних приладів, скла, чищення килимів і килимових покриттів, підтримки чистоти меблів.
Прибиральні матеріали потрібно використовувати за призначенням відповідно до інструкції, зазначеної на етикетці.
Категорично забороняється користуватися соляною кислотою для видалення забруднень та іржі на умивальнику та ванні.
Для прибиральних робіт покоївки використовують спеціальний інвентар (візок покоївки). Візок застосовують для транспортування прибирального інвентарю, матеріалів, брудної та чистої білизни, рекламного матеріалу та туалетних наборів для гігієни споживача готельної послуги.
Покоївка повинна вміти правильно комплектувати візок (рис. 6.1). Зразок інструкції з комплектації такого візка наведено в дод. Д.
1. На першій полиці (верхній) візка покоївки, що розділена на дві шухляди, розкладають предмети особистої гігієни (мило, шапочку для душу, серветки, шампунь, гель для душу, лосьйон для тіла), пакети для сміття, склянок, гігієнічні, прання і хімчистки; у другій шухляді знаходяться письмовий папір, конверти з логотипом готелю, папки, ручка, рекламна продукція.
На другій полиці візка розкладають постільну білизну окремими
купками (простирадла, наволочки, підодіяльники), на третій полиці - рушники окремими купками (для обличчя, банні, для рук, ніг, серветки), на четвертій - туалетний папір і мінеральну воду.
3. Ліворуч на візку розташовують мішок для брудної білизни.
4. Праворуч на візку - поличка, на якій встановлено відро зі
водою і мийним дезінфікуючим засобом, швабра, серветки.
Навантажений візок покоївка штовхає тільки перед собою. Під ; час прибирання візок ставить перед номером, який вона прибирає, але так, щоб він не заважав мешканцям. З появою споживача готельних послуг у коридорі покоївка зобов’язана відійти до стіни разом із візком.
Після закінчення робочого дня візок потрібно звільнити від усіх матеріалів, білизни, сміття, протерти вологою серветкою і підготувати до наступного робочого дня. Чистий візок повинний стояти в кінцн коридору (в малому ліфтовому холі). >
Забороняється зберігати ключі від номерів на візку. Пилосос також ставлять біля стіни таким чином, щоб шнур не лежав на підлозі там, де проходять споживачі готельних послуг.
Покоївка повинна знати нормативи на мийні та дезинфікуючі засоби, які використовують під час прибирання номерів.
Нормативи на туалетне приладдя в санітарних вузлах:
• мило в мильницях;
- мило в пакетах;
-рідке мило;
- шампунь;
- шапочки для прийняття душу;
- набір ниток і голок;
-гігієнічні пакети;
- серветки для особистої гігієни;
- туалетний папір;
- накладки на унітази.
Нормативи на наявність і види рушників у номері:
- банні - 2;
- для ніг - 2;
- під ноги - 2;
- для обличчя - 1;
- серветки розміром 45x45 см - 2.
- у номерах категорії люкс, апартаментах додатково забезпечують двома махровими простирадлами та халатом;
- у номерах чотиризіркових готелів передбачають не менше п’яти рушників для кожного споживача.
Температура в житлових і громадських приміщеннях готельного підприємства має бути не нижчою 18,5° С. Прання індивідуальної білизни споживачів готельних послуг покоївками у службових приміщеннях на поверхах забороняється.
Залежно від типу та категорії підприємства готельного підприємства кожна покоївка прибирає й упорядковує від 16 до 20 номерів за робочий день. Час, затрачений на прибирання, залежить від співвідношення зайнятих номерів і номерів, які звільняються.
Підприємства готельного господарства для здійснення контролю
за прибиранням номерного фонду відповідно до стандартів вводять
посаду змінного супервайзера.
Крім контролю стану номерного фонду в обов’язки супервайзера
також входить передача інформації про вільні та зайняті номери
в службу прийому. Також у готельних підприємствах високих категорій
є стюарди, які починають свою роботу в другій половині дня.
Для контролю прибиральних робіт у номерному фонді менеджери
поверхів проводять перевірки готових номерів і використовують
спеціальні контрольні картки, які зберігаються впродовж тижня
(дод. Е). Менеджери зобов’язані проінструктувати покоївку перед
початком прибиральних робіт, для цього на підприємствах готельного
господарства розробляють внутрішні стандарти та інструкції (дод. Ж)
Крім здійснення прибиральних робіт у номерному фонді, покоївки
прибирають приміщення, в яких зберігається їх робочий інвентар,
кімнати побутового обслуговування споживачів на поверсі та кімнату
покоївки. Кімнати покоївок мають окремий санвузол, біде, аптечку,
прасувальну дошку. Вони обладнані індивідуальними шафами для
зберігання форменого одягу й повинні бути зразком чистоти та
порядку.
Персонал поверху прибирання здійснює позмінно.
У процесі здійснення прибиральних робіт слід дотримуватсь br> правил прибирання підлоги з різних матеріалів.
На підприємствах готельного господарства підлогу приміщ .
покривають синтетичними матеріалами, які добре поглинають звук,
оскільки при їх застосуванні не використовують килими та килимові
доріжки.
Також належну увагу слід приділяти сміттєвидаленню. Сміття
на поверхах збирають у пластмасові або металеві відра і через
провід викидають у сміттєприймальну камеру. Шахта, розташована
в підсобних приміщеннях, складається з витяжної труби з детектор
вентиляційної камери і сміттєприймальної камери. Один раз на міс>br> сміттєпровід промивають сильним струменем зі шланга, а потім дезінфі- 1
куючим розчином. Інженерні служби готельного підприємства повинні
контролювати правильне використання сміттєпроводу, проводити інструктаж для працівників підприємства, ознайомлювати з правилами експлуатації сміттєпроводу. Вони полягають в забороні:
-закладати в завантажувальні клапани великогабаритне сміття щоб уникнути засмічення.
- скидати в сміттєпровід мокрі предмети;
- виливати в сміттєпровід рідке сміття або рідкі залишки їжі;
- викидати сірники, недопалки, що горять, тліючі предмети, щоб не спричинити загоряння сміття.
Закладати в завантажувальний клапан можна тільки сухе сміття, а дуже дрібне необхідно заздалегідь зібрати в пакет і скинути в сміттєпровід.
На території підприємства готельного господарства можуть знаходитись:
- озеленені площі у вигляді паркових зон;
-водоймища, річки; мінеральні джерела;
-тротуари, автошляхи, автостоянки;
- розважальні майданчики;
інше.
Санітарно-екологічний стан прилеглої території контролюють Державні санітарні й екологічні служби. Відповідно до вимог цих служб підприємства готельного господарства щоденно здійснюють прибирання навколишньої території. Залежно від пори року, погодних Умов, особливостей догляду за об’єктами, що розташовані на закріпленій території, виконуються відповідні прибиральні роботи.
Основні прибиральні роботи на території підприємства готе- ІИ льного господарства організовують і проводять впродовж часу, коли Я немає людського потоку, або він не дуже інтенсивний. В організації Я прибиральних робіт на прилеглих територіях існують певні особли- .ІИ вості залежно від пори року.
Основні прибиральні роботи в зимовий період
Щоденно прибирають бруд, сніг з доріжок, бордюрів, тротуарів і під’їзних автошляхів. Садівники прочищають доріжки у парках. У цей період необхідно періодично перевіряти стан багатолітніх, насаджень.
Прибирання снігу підприємство готельного господарства здійснює самостійно або за допомогою комунальних служб.
Взимку особливу увагу приділяють тротуарам, доріжкам, відккритим переходам. Щоб запобігти нещасним випадкам, забезпечите^! безпеку життя споживачам готельних послуг, доріжки та тротуари^! посипають спеціальними засобами (пісок, соль), що зменшують
СЛИЗЬКІСТЬ.
Для здійснення прибиральних робіт використовують спеціальніші механізми, машини та інвентар.
***** доріжки та частину тротуару, які ведуть до центрального вход* підприємства, оснащують системою поверхневого підігріву, що забезпечує зручність І належний естетичний ВИГЛЯД.
Основні прибиральні роботи навесні
Навесні прибирають сміття, що залишилось після остаточного^^ танення снігу, проводять дрібний ремонт шляхів, тротуарів і доріж Особливої уваги потребують каналізаційні колодязі та місця з талоюі водою під час розтавання снігу.
У цей період необхідно приділяти належну увагу підготовній! земельних ділянок для висаджування квітів та однорічних рослшм^| У березні садівники розчищають кущі та дерева, придають шН потрібну форму. Проводять роботи щодо захисту стовбурів дерев ві|Н шкідників; їх вибіліють спеціальним вапняним розчином. На площа^^Н
засіяних травою, збирають пожовтілі, сухі рослини, скопують землю та засівають. У квітні на клумбах висаджують весняні квіти й однолітні рослини.
На території підприємства готельного господарства доцільно здійснювати ремонтні та поновлювальні роботи на облаштованих дитячих та спортивних майданчиках, у парках і скверах відпочинку, на пляжах тощо. Зібране сміття та сухі рослини не спалюють, а вивозять у спеціально визначене місце.
Основні прибиральні роботи в літній період
На початку літа клумби очищають від відцвілих рослин та прикрашають літніми сортами. Декоративні кущі періодично розчищають, підтримуючи задану форму. Крім поточних прибиральних робіт, таких як щоденне прибирання сміття на закріпленій за готельним підприємством території та вивезення його до визначених місць, проводять вологе прибирання території перед фасадом будівлі. Щоденно поливають клумби та багатолітні рослини.
Для підтримки росту трав’яних рослин виставляють спеціальні поливальні пристрої, які орошають територію.
Якщо на території підприємства організована відкрита автостоянка, заасфальтовану її частину обробляють спеціальними мийними засобами, що розчиняють бензин та мастила, та промивають потужним струменем води.
Основні прибиральні роботи в осінній період
Восени, крім щоденних прибиральних робіт, проводять підготовку до зимового періоду, прибирають осіннє листя, перекопують клумби, вдобрюють грунт. Осіннє листя заборонено палити на території населеного пункту, тому підприємства вивозять його до спеціально визначених місць. В основному цю роботу виконують комунальні служби відповідно до укладеного з підприємством договору.
У вересні-жовтні садівники викопують та пересаджують багато- Я літні рослини, що не пристосовані до холоду, в спеціальні ємності та Я заносять до приміщень, готують до зими теплолюбні рослини та Я стовбури дерев.
Наприкінці вересня проводяться роботи з висаджування нових рослин.
В осінній період необхідно прочищати водоймища. Якщо наЯ території підприємства готельного господарства організовано перебу-]Я вання споживачів готельних послуг у літніх будиночках або наметах,Я їх розбирають для складування у спеціальних приміщеннях.
Особливу увагу приділяють ремонту доріг.
В усі пори року необхідно перевіряти місця можливого підйому Я вод і каналізаційні колодязі.
Технологія прибиральних робіт у житлових групах
приміщень
Для здійснення прибиральних робіт у приміщеннях житловга груп на підприємствах функціонують служби експлуатації номерного фонду. Найважливішою функцією цього підрозділу є підтримюкЯ необхідного рівня комфорту і санітарно-гігієнічного стану готельнцжН номерів, а також приміщень загального користування (холів, фойївдЯ переходів, коридорів). За кількістю зайнятого персоналу ця служба найбільшим підрозділом готельних підприємств. Зазвичай у ньомяН працює понад 50% усього персоналу. Службу експлуатації номеріаН очолює менеджер, якому підпорядковані покоївки, чергові по поверху* супервайзери, стюарди й інші категорії працівників.
Основним обов’язком покоївок є прибирання номерів незалежноЯ від того, зайняті вони чи вільні. Прибирання номерів поділяють на:
- поточне щоденне;
- проміжне;
- після від’їзду споживача готельних послуг;
-генеральне.
Щодня покоївка виконує поточне та проміжне прибирання номбіН
рів. Перед тим як приступити до прибирання номерів, покоївка перевіряє заброньовані номери, прибрані напередодні. При цьому воЯІН
повинна особливу увагу звернути на якість прибирання номера, санітарного вузла, роботу освітлювальних приладів, телевізора, холодильника, телефону, радіоточки; перевірити наявність рекламного і Довідкового матеріалів.
Прибирання покоївка починає з номерів, що звільнилися після від’їзду мешканця. Після виконання цих робіт вона надає інформацію про підготовку до поселення номерів в службу прийому і розміщення.
Поточне щоденне прибирання номерів варто здійснювати під час відсутності проживаючого. Якщо ж споживач готельних послуг знаходиться в номері, необхідно одержати в нього дозвіл на прибирання.
Проміжне прибирання проводиться за окремим завданням у разі потреби.
Проведення генерального прибирання здійснюється один раз нд десять днів у звільненому номері.
Для підтримання відповідного санітарно-технічного стану номерів на житлових поверхах, а також для забезпечення високої якості обслуговування споживачів на підприємстві готельного господарства покоївки повинні проводити послідовно технологічні операції в процесі прибиральних робіт.
Зокрема послідовність прибиральних технологічних операцій у номерах складається з таких етапів:
-Багатокімнатний номер:
- спальня;
-їдальня;
- вітальня,
- східці (для дворівневих номерів);
- санітарний вузол.
-Двокімнатний номер:
-спальня;
- вітальня;
- передпокій;
- санітарний вузол.
-Однокімнатний номер:
-житлова кімната;
- передпокій;
-санітарний вузол.
У процесі підготовки до прибирання номерів покоївка зобов’я
зана:
1) надягти чистий і добре випрасуваний формений одяг;
2) одержати наряд на виконання робіт від бригадира, в якому зазначають номер кімнати, категорію номера, вид прибирання;
3) перевірити наявність прибирального інвентарю та матеріалів;
4) одержати потрібні кількість комплектів постільної білизни, рушників, туалетних комплектів, засобів одноразового користуваннями для гостя;
5) одержати рекламний матеріал;
6) укомплектувати візок предметами та засобами для прибирання.
Поточне щоденне прибирання номера складається з таких етапів:
Етап 1. Прибирання житлової кімнати
Дезінфікування:
- перед початком прибирання поливають дезінфікуючим розчином,
умивальник, ванну й унітаз;
- рушники і кошик для сміття виносять у передпокій, зачиняють Двер санітарного вузла.
Провітрювання:
- вікно або балконні двері відчиняють для провітрювання помешканнямИ
- за наявності кондиціонування цю операцію не виконують.
Зміна постільної білизни:
- ковдру, подушку, простирадло знімають і кладуть на крісло;
- брудну постільну білизну, у т.ч. рушник, збирають і відносять на візокя
-чисту білизну забирають із візка та кладуть на спинку стільця.
Прибирання обіднього столу:
- якщо мешканець номера залишив їжу, її потрібно покласти н&
тарілку та віднести у холодильник або залишити на столі, накрившімН серветкою;
- посуд, який належить готелю, слід ретельно вимити та поставиткуЯ в тумбочку або залишити на столі, накривши його чистою серветкоюу
- якщо їжу подавали в номер, то посуд, що належить ресторану, слід повернути офіціантам, повідомивши про це по телефону адміністратора ресторану;
- попільницю потрібно винести з кімнати і залити водою в умивальнику. Перед видаленням сміття з попільниці слід перевірити, чи не покладено туди випадково цінні речі.
Прибирання ліжка:
- замінюють білизну, керуючись такими вимогами: щодня міняти постільну білизну всім мешканцям номерів вищої категорії; не рідше одного разу на три дні - міняти білизну у номерах вищих категорій; щодня міняти рушники всім споживачам готельних послуг;
- перевіряють справність ліжка та чистоту матраца, перини. Обробляють пилососом матрац і перину, акуратно розкладають їх на ліжку;
- розстеляють простирадло на ліжку, підігнувши один з його кр#в під перину до внутрішньої сторони ліжка, а другий край, зовнішній, так, щоб він був підігнутий під матрац;
- надівають наволочку, збивають подушку та кладуть її на простирадло клапаном до узголів’я. Нічні сорочки, піжами кладуть до узголів’я під подушку;
- розправляють ковдру в підковдрі, кладуть її поверх простирадла та подушки, підігнувши краї з обох боків;
- накривають ліжко покривалом так, щоб чітко вимальовувалися краї ліжка;
- халат гостя вішають у шафу. Взуття і тапочки виносять у передпокій;
- виявивши на білизні плями, негайно доповідають про це бригадиру та міняють білизну.
Прибирання письмового столу:
- шухляду письмового столу, якщо в ній немає особистих речей мешканця номера, витрушують і протирають іззовні та зсередини вологою ганчіркою;
- протирають від пилу поверхню столу і предмети, що знаходяться на ньому;
-перевіряють наявність рекламних матеріалів, паперу і конвертів у папці. Папку кладуть на стіл поруч із телефоном;
- сухою ганчіркою протирають телефонний апарат, телевізор і перевіряють їх справність;
- попільницю промивають, протирають насухо і ставлять на стіл.
Вологе і сухе протирання: )
- холодильник протирають і перевіряють його справність;
-вологою ганчіркою протирають віконні рами, підвіконня і плінтуси; І сухою ганчіркою протирають поперечки і ніжки столів, крісел, І
стільців, внутрішню поверхню шаф. і
Контроль оснащеності та справності приладів і устаткування:
- у шафі для одягу перевіряють наявність плічок. У номері вищої і
категорії їх має бути не менше 12 шт., у номері двомісному першої 1 категорії - 10 шт., одномісному - 5 шт.;
- перевіряють наявність у номері щіток для одягу та взуття, ключа
для відкривання пляшок. Щітки для одягу та взуття повинні знаходитись у передпокої. У разі потреби їх слід поповнити;
- перевіряють роботу електроустаткування і світильників.
Механізована технологічна операція прибирання: пилососом чистять драпірування, м’які меблі та килимове покриття; видаляють пил зі і стін і підлоги.
Етап 2. Прибирання санітарного вузла 1
Слід дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог. Надягнувши прогумований фартух і гумові рукавички: І
-виносять сміття з кошика; миють кошик;
- миють стіни санітарного вузла спеціальним засобом; змивають
засіб зі стін чистою водою; протирають сухою ганчіркою.
Прибирання дзеркального набору: І
- дзеркало обережно протирають спочатку вологою, а потім сухою
ганчіркою до блиску;
- туалетну поличку миють з обох боків і протирають;
- склянки миють, відполіровують і ставлять на поличку.
Перевіряють наявність туалетного комплекту, у разі потреб поповнюють.
Прибирання умивальника:
- ретельно миють з внутрішнього та зовнішнього боку;
- споліскують гарячою водою;
- протирають мийним засобом;
- промивають гарячою водою, прополіскують дезінфікуючими засобами;
-промивають чистою водою.
Прибирання ванни:
- споліскують ванну гарячою водою; протирають її мийним засобом; миють гарячою водою; споліскують дезінфікуючими засобами;
- ще раз промивають водою, перевіряють якість змивання через водостік води;
- миють штору для ванни.
Миють сантехнічну арматуру: крани, гнучкий шланг і мильницю; мильні плями на металі неприпустимі.
Протирають насухо чистою білою ганчіркою: глазуровані плитки стін над ванною; ванну; умивальник.
Перевіряють щодо чистоти стоки з ванни й умивальника.
Прибирають унітаз і біде. Попередньо надівши рукавички:
- обливають внутрішні стінки гарячою водою; протирають пастою;
- споліскують гарячою водою;
- миють дезінфікуючим розчином, у т.ч. кришку та ручки; протирають сухою ганчіркою всі поверхні;
- миють водою з додаванням дезінфікуючого розчину гумовий килимок і підлогу.
Завершення прибирання санітарного вузла:
- миють руки;
-вішають чисті рушники;
-лазневі рушники вішають на верхні рівні сушарки для рушників;
-рушники для ніг вішають на нижній рівень сушарки для рушників;
-рушник махровий вішають на рушникотримач;
-рушник під ноги кладуть на ванну.
простирадло, перевертає перину, виймає шухляди з письмо- К° столу та витрушує їх, уважно оглядає тумбочки, платяну шафу,
Одночасно оглядає меблі, прилади і все майно номера (чи не,має воно яких-небудь пошкоджень). Прийнявши номер, покоївка відкриває платяну шафу, тумбочки, що знаходяться біля ліжок, для провітрювання і приступає до прибирання номера в описаній вище послідовності.
Виявивши пошкоджене майно готельного підприємства або забуті речі, покоївка негайно доповідає про це бригадиру або завідувачу корпусу. Обов’язково складають акт. Забуті речі здають у службу приймання й обслуговування відповідно до складеного акта. Категорично забороняється залишати забуті клієнтами речі на поверсі або відносити їх додому.
Етап 2. Поточне щоденне прибирання приміщень номера
(здійснюється так, як описано вище)
Генеральне прибирання номерів проводять один раз на 10 днів. Працюють, як зазначено в етапі «Поточне щоденне прибирання». Додатково необхідно:
вибити матраци і почистити крісло та стільці за допомогою вологої ганчірки;
видалити пил зі стін пилососом, застосовуючи круглу щітку з довгим ворсом; прочистити вентиляційні решітки;
вимити внутрішнє віконне скло у кімнаті;
простежити, щоб електромонтери щомісяця протирали від пилу електросвітильники і люстри в номерах;
випрати тюль; видалити плями на килимі.
У процесі підготовки до прибирання номерів покоївка зобо- в язана:
надягти чистий і добре випрасуваний формений одяг;
гримати завдання від бригадира - наряд на роботи, в жому має
3азначено номер кімнати, категорія номера, вид прибирання;
ірити наявність прибирального інвентарю та матеріалів;
- одержати потрібну кількість комплектів постільної білизни, рушників і туалетних наборів;
- розмістити рекламний матеріал;
- укомплектувати візок предметами і засобами для прибирання.
Під час генерального прибирання покоївки протирають від пилу стіни, прочищають вентиляційні решітки, пилососом чистять драпі- і ровки, матраци, перини, протирають скло вікон і дверей.
Проводять додаткові роботи: миття/чищення килимів, килимових доріжок. Пил зі стін видаляють пилососом (круглою щіткою з довгим ворсом).
Існує декілька правил прибирання елементів інтер’єру, що розташовані на висоті, більшій за зріст людини:
якщо довжина шланга не дозволяє пилососити стіни і стелю, потрібно скористатися драбиною. Не можна працювати на великій висоті, використовуючи піраміду зі стільців, а також спинки крісел.
Стіни в кімнатах, пофарбованих глянсовою або матовою фарбою, слід мити теплою водою з розведеним у ній мильним порошком, подовжніми рухами зверху вниз. Для миття глянсових поверхонь у розчин потрібно додати нашатирний спирт. Пил із ліпних прикрас стель і стін видаляють пилососом, оснащеним круглою насадкою з довгим м’яким ворсом.
Штори та тюлеві фіранки на вікнах чистять пилососом і двічі на рік здають у хімчистку. Не рідше одного разу на місяць електромонтери протирають електросвітильники в номерах. ,
Покоївка приймає номер від мешканця, який від’їжджає. Вона І добре передивляється, чи не забув гість які-небудь речі, знімає з ліжка ковдру, простирадло, перевертає перину. Потім виймає шухляди з письмового столу і витрушує їх, уважно оглядає тумбочки, платяну шафу, туалетну кімнату, ванну, передпокій.
Одночасно оглядає меблі, прилади і все майно номера (чи не має воно яких-небудь пошкоджень). Прийнявши номер, покоївка відкриває платяну шафу, тумбочки, що знаходяться біля ліжок, для провітрювання і приступає до прибирання номера в описаній вище .1 послідовності.
Здійснюючи прибиральні-роботи, покоївка повинна дотримуватися таких правил:
- номер прибирають за відсутності його мешканців, за винятком випадків, коли там перебуває хворий або живе сім’я, члени якої зазвичай не виходять із кімнати;
-прибирання здійснюють з дозволу мешканця номера;
- за бажанням мешканця номера прибирання можна здійснювати за його присутності;
- перед тим, як зайти до номера, покоївка зобов’язана постукати у двері, навіть якщо впевнена, що в номері нікого немає;
- номери прибирають при напіввідчинених дверях;
- під час прибирання санітарного вузла слід чітко дотримуватися санітарно-гігієнічних норм;
- якщо в номері розкладені особисті речі його мешканців, після прибирання слід покласти все на ті самі місця;
- не можна складати у валізу речі, якщо їх вийняв мешканець номера;
-якщо виявлено в номері пошкодження готельного майна, завдане мешканцем, слід негайно доповісти бригадиру або завідувачу корпусу.
Під час прибирання покоївка користується різними матеріалами, призначеними для миття санітарних приладів, скла, чищення килимів і килимових покриттів, підтримки чистоти меблів.
Прибиральні матеріали потрібно використовувати за призначенням відповідно до інструкції, зазначеної на етикетці.
Категорично забороняється користуватися соляною кислотою для видалення забруднень та іржі на умивальнику та ванні.
Для прибиральних робіт покоївки використовують спеціальний інвентар (візок покоївки). Візок застосовують для транспортування прибирального інвентарю, матеріалів, брудної та чистої білизни, рекламного матеріалу та туалетних наборів для гігієни споживача готельної послуги.
Покоївка повинна вміти правильно комплектувати візок (рис. 6.1). Зразок інструкції з комплектації такого візка наведено в дод. Д.
1. На першій полиці (верхній) візка покоївки, що розділена на дві шухляди, розкладають предмети особистої гігієни (мило, шапочку для душу, серветки, шампунь, гель для душу, лосьйон для тіла), пакети для сміття, склянок, гігієнічні, прання і хімчистки; у другій шухляді знаходяться письмовий папір, конверти з логотипом готелю, папки, ручка, рекламна продукція.
На другій полиці візка розкладають постільну білизну окремими
купками (простирадла, наволочки, підодіяльники), на третій полиці - рушники окремими купками (для обличчя, банні, для рук, ніг, серветки), на четвертій - туалетний папір і мінеральну воду.
3. Ліворуч на візку розташовують мішок для брудної білизни.
4. Праворуч на візку - поличка, на якій встановлено відро зі
водою і мийним дезінфікуючим засобом, швабра, серветки.
Навантажений візок покоївка штовхає тільки перед собою. Під ; час прибирання візок ставить перед номером, який вона прибирає, але так, щоб він не заважав мешканцям. З появою споживача готельних послуг у коридорі покоївка зобов’язана відійти до стіни разом із візком.
Після закінчення робочого дня візок потрібно звільнити від усіх матеріалів, білизни, сміття, протерти вологою серветкою і підготувати до наступного робочого дня. Чистий візок повинний стояти в кінцн коридору (в малому ліфтовому холі). >
Забороняється зберігати ключі від номерів на візку. Пилосос також ставлять біля стіни таким чином, щоб шнур не лежав на підлозі там, де проходять споживачі готельних послуг.
Покоївка повинна знати нормативи на мийні та дезинфікуючі засоби, які використовують під час прибирання номерів.
Нормативи на туалетне приладдя в санітарних вузлах:
• мило в мильницях;
- мило в пакетах;
-рідке мило;
- шампунь;
- шапочки для прийняття душу;
- набір ниток і голок;
-гігієнічні пакети;
- серветки для особистої гігієни;
- туалетний папір;
- накладки на унітази.
Нормативи на наявність і види рушників у номері:
- банні - 2;
- для ніг - 2;
- під ноги - 2;
- для обличчя - 1;
- серветки розміром 45x45 см - 2.
- у номерах категорії люкс, апартаментах додатково забезпечують двома махровими простирадлами та халатом;
- у номерах чотиризіркових готелів передбачають не менше п’яти рушників для кожного споживача.
Температура в житлових і громадських приміщеннях готельного підприємства має бути не нижчою 18,5° С. Прання індивідуальної білизни споживачів готельних послуг покоївками у службових приміщеннях на поверхах забороняється.
Залежно від типу та категорії підприємства готельного підприємства кожна покоївка прибирає й упорядковує від 16 до 20 номерів за робочий день. Час, затрачений на прибирання, залежить від співвідношення зайнятих номерів і номерів, які звільняються.
Підприємства готельного господарства для здійснення контролю
за прибиранням номерного фонду відповідно до стандартів вводять
посаду змінного супервайзера.
Крім контролю стану номерного фонду в обов’язки супервайзера
також входить передача інформації про вільні та зайняті номери
в службу прийому. Також у готельних підприємствах високих категорій
є стюарди, які починають свою роботу в другій половині дня.
Для контролю прибиральних робіт у номерному фонді менеджери
поверхів проводять перевірки готових номерів і використовують
спеціальні контрольні картки, які зберігаються впродовж тижня
(дод. Е). Менеджери зобов’язані проінструктувати покоївку перед
початком прибиральних робіт, для цього на підприємствах готельного
господарства розробляють внутрішні стандарти та інструкції (дод. Ж)
Крім здійснення прибиральних робіт у номерному фонді, покоївки
прибирають приміщення, в яких зберігається їх робочий інвентар,
кімнати побутового обслуговування споживачів на поверсі та кімнату
покоївки. Кімнати покоївок мають окремий санвузол, біде, аптечку,
прасувальну дошку. Вони обладнані індивідуальними шафами для
зберігання форменого одягу й повинні бути зразком чистоти та
порядку.
Персонал поверху прибирання здійснює позмінно.
У процесі здійснення прибиральних робіт слід дотримуватсь br> правил прибирання підлоги з різних матеріалів.
На підприємствах готельного господарства підлогу приміщ .
покривають синтетичними матеріалами, які добре поглинають звук,
оскільки при їх застосуванні не використовують килими та килимові
доріжки.
Також належну увагу слід приділяти сміттєвидаленню. Сміття
на поверхах збирають у пластмасові або металеві відра і через
провід викидають у сміттєприймальну камеру. Шахта, розташована
в підсобних приміщеннях, складається з витяжної труби з детектор
вентиляційної камери і сміттєприймальної камери. Один раз на міс>br> сміттєпровід промивають сильним струменем зі шланга, а потім дезінфі- 1
куючим розчином. Інженерні служби готельного підприємства повинні
контролювати правильне використання сміттєпроводу, проводити інструктаж для працівників підприємства, ознайомлювати з правилами експлуатації сміттєпроводу. Вони полягають в забороні:
-закладати в завантажувальні клапани великогабаритне сміття щоб уникнути засмічення.
- скидати в сміттєпровід мокрі предмети;
- виливати в сміттєпровід рідке сміття або рідкі залишки їжі;
- викидати сірники, недопалки, що горять, тліючі предмети, щоб не спричинити загоряння сміття.
Закладати в завантажувальний клапан можна тільки сухе сміття, а дуже дрібне необхідно заздалегідь зібрати в пакет і скинути в сміттєпровід.