Бойко М.Г., Гопкало Л.M. Організація готельного господарства: Підручник. - К.: Київ, нац. торг.-екон. ун-т, 2006. - 448 с.

5.2. Основні складові формування інтер’єру підприємств готельного господарства

Особливості формування сучасного інтер’єру підприємств готельного господарства залежать від функціонального призначення приміщень. Зокрема, художнє рішення інтер’єру приміщень необхідно підбирати з урахуванням гігієнічних вимог. Залежно від архітектурного задуму інтер’єру кольори повинні підкреслити, виявити одні елементи, а інші, навпаки, приховати, полегшити зорове сприйняття або підсилити певну деталь конструкції приміщення, видозмінити пропорції окремих деталей або приміщень.

Оскільки приміщення підприємств готельного господарства розрізняють за призначенням, то кожній групі необхідно дати колірну характеристику, яка б відповідала їхньому призначенню.

Інтер’єр вестибюля справляє перше враження про підприємств готельного господарства у споживача готельних послуг. Особливих приміщень вестибюльної групи є єдність внутрішнього просторі. Таким чином кольори можуть бути використані як засоби композиційного поєднання простору групи приміщень. Водночас цей єдиний простір потрібно розмежувати кольорами на окремі функціональ відособлені зони та приміщення. Тому до функціонального розподц площі вестибюля, раціональності встановленого устаткування, художнього оформлення, меблювання та декоративного оздоблення висуває суворі вимоги. Для вестибюльної групи приміщень характерним взаємопов’язаність із зовнішнім простором, укрупнений масштаб фактура елементів інтер’єру, які поєднують вестибюль із зовнішнім середовищем. У вестибюлі використовують монументальний лювальний матеріал, для гармонічного входження у зовнішній простір передбачають великі вітражні площі, у тому числі з боку входу

У великих за площею приміщеннях виділяють функціональної зони за допомогою композиційних акцентів і художньо-декоратичного оформлення. Наприклад, вестибюль спального корпусу курортного готелю обмежений кількістю функціональних зон: він має зон^Н гардероба, інформаційних стендів, таксофонів, відпочинку.

У деяких підприємствах готельного господарства внутрішніми простір вестибюльної групи не розмежований на окремі приміщеннями але має композиційно відособлені функціональні зони. Це досягається за допомогою кольору. Наприклад, фарбування підлоги та стелі один колір справляє враження єдності площі групи приміщень. ДифлН ренціація цієї площі на окремі зони, що відповідають функціям вестибюля, операційного холу, фойє й інших приміщень, може бути здійснена за допомогою кольорової гами.

Вибір кольорової гами повинен відповідати функціям приміщення. Червоний колір часто використовують у зоні чергового адміністратора, тому що він привертає увагу; спокійний синьо-блакитний колір у вестибюлі у зоні відпочинку та очікування та ін.

Місце чергового адміністратора на підприємстві готельного господарства й інші робочі зони вестибюля відокремлюють барвами. Це зручно для працівників, тому що дозволяє правильно органіИ

зувати робоче місце. Робоче місце чергового адміністратора розташовують так, щоб воно складалося з робочої зони (закритої) і представницької (відкритої). Для обладнання робочого місця необхідний спеціальний стіл-бюро з відділеннями для збереження ключів і кореспонденції. Іноді робочий стіл, закритий високим бар’єром, поєднують з низьким столом. Поруч із місцем адміністратора, що виокремлене бар’єром, встановлюють крісла, столики, зручні для оформлення документів. Вибір розташування і характер устаткування місця чергового адміністратора залежать від типу підприємства готельного господарства, місткості та розміщення адміністративної групи.

Площа гардероба у вестибюлі визначається за нормою 0,08 м2 на одне місце. Розрахунок ведеться на 20% кількості місць у готелі та 60% персоналу, працюючого в денну зміну. Гардеробна може Зути відділена стінкою з отворами або невисоким бар’єром. У ній всТа-^ новлюють стаціонарні або настінні вішалки. Висота бар’єра-прилавка для прийому і видачі одягу повинна бути 90 см і ширина 55-60 см. Між бар’єром і вішалкою для зручності роботи залишають прохід не менше 70 см. Довжина прилавка визначається з розрахунку 100 см довжини на 100 гачків. Якщо на підприємстві готельного господарства є приміщення (концертні та виставкові зали, заклади ресторанного господарства тощо), куди допускаються особи, які не проживають на цьому підприємстві, функціонує окремий гардероб.

У гардеробі передбачають одну-дві полички для взуття й іьших речей. Підлога гардероба не повинна бути нижчою рівня підлоги вестибюля, щоб не створювати незручності під час приймань ; та видачі одягу. Важливо виділити зручне місце для збереження головних уборів. Інтер’єр гардероба повинний бути привабливим.

Частину площі вестибюля виділяють для зони відпочинку та очікування, якою користуються споживачі готельних послуг, які очікують оформлення після прибуття до готельного підприємства або транспорт при від’їзді. Цю частину вестибюля облаштовують столиками для заповнення анкет. У зонах відпочинку та очікування, обладнаних м’якими меблями, можуть збиратися проживаючі для обговорення організаційних заходів.

Біля вестибюля підприємства готельного господарства виділявють окреме приміщення - камеру схову. Його обладнують стелажами^И для збереження ручного багажу. Розташовують камеру схову неподалік від вестибюля, недалеко від входу. Мінімальний розмір приміщення 6 8 м2, висота 2,2 м.

Розміщуючи устаткування і меблі у вестибюлях, необхідні дотримуватися вимог, які забезпечують вільне переміщення людськя^Н потоків. Площу вестибюля часто розмежовують рослинами.

Великі багатофункціональні площі вестибюля розділяють

зони:

- перегородками різного типу;

- архітектурними конструкціями (зміна рівня стелі чи підлоги

тощо;

- побутовим устаткуванням, у тому числі меблями;

- елементами монументально-декоративного мистецтва й оздоровленення.

Освітлення вестибюля здійснюється з урахуванням рівномірного розподілу світла по всій площі приміщення. Світильники вигляді плафонів з люмінесцентними лампами встановлюють на стеЯ^Н У місцях, призначених для розміщення стендів, інформаційних матеріалів, освітлення має бути більш яскравим.

2. Номерний фонд

Номерний фонд підприємств готельного господарства має певня архітектурно-художній стиль та внутрішнє оформлення. ЦІЛІСного малюнка, меблювання та устаткування формує інтер’єр номера зрумгЯ^Н для перебування, гармонійним за формою і стилем. Неправклья^Н підібрані меблі, а також окремі елементи устаткування (шафи, полиіа^Н сантехнічне та спеціальне устаткування) порушують не тільки дизайІ^Н але й ансамбль усього внутрішнього оформлення.

Меблювання житлового номера підприємства готельного гссім^Н дарства повинно створити максимум зручностей при мінімальній ПІ Воно залежить від площі номера та комфортності підприємцями готельного господарства.

Відповідно до категорії підприємства готельного господар ;тва житлова площа однокімнатного одномісного номера становить 9-! J м2, однокімнатного двомісного - 12-25 м2.

Залежно від форми кімнати меблі розміщують по-різному:

• однобічне розміщення - у житловій кімнаті у формі подовженого прямокутника або із частковим винесенням меблів на торець;

• дво- або трибічне розміщення - для приміщень квадр: ної форми.

Розрізняють меблі для обладнання житлових, громадських і адміністративних приміщень. Необхідно прагнути стильової єдності, підбираючи меблі, та раціональності розміщення. Особливу увагу вартс^ звертати на єдність кольорового оздоблення і форми меблів та устаткування.

Види організації інтер’єру готельних номерів із використа' лям меблів

Розміщуючи меблі в номері, необхідно враховувати норми розривів і проходів між ними. Мінімальний прохід для однієї людини повинен становити 60 см, для двох - 110 см, мінімальна відстань від стіни до пристінних меблів - 5 см, максимальна - 55 см.

Розміщення меблів і устаткування залежить від ширини та довжини кімнати. При цьому варто враховувати існуючі санітарно- гігієнічні вимоги:

прохід між ліжком (торець) і стіною має бути не більше 120 см, між ліжками - мінімум 20 см;

прохід між стіною і ліжком (у довжину) - 80 см.

У літній період чисельність споживачів на підприємствах готельного господарства може збільшуватись. Це обумовлює необхідк ЇТЬ облаштування житлових кімнат зручними меблями (ліжка, крісла, столи), за допомогою яких звільнюють площу кімнати для використання її у денний час. У житлових кімнатах можна використовувати Розсувні перегородки, якими у разі потреби відокремлюють спальні МісЧя або об’єднують приміщення.

Для меблювання житлових кімнат різних розмірів площ і рівя комфорту необхідна єдина серія меблів з повною номенклатурний виробів і дотриманням художньо-стильової КОМПОЗИЦІЇ ВСЬОГО приміщення.

В облаштуванні житлових номерів поширені навісні меблі. естетичних якостей, вони мають і функціональні переваги - збільщ^^Н ється вільний простір, легше проводити прибиральні роботи приміщень. Такі меблі найчастіше застосовують одночасно з навісними панелями, що захищають стіну від забруднення.

Зручні в експлуатації вбудовані шафи для одягу, які розташовують в передпокої, ВИГОТОВЛЯЮТЬ ДЛЯ підприємств готельного ГОСПодарства за індивідуальними проектами.

Важливу роль у створенні інтер’єру житлових номерів відіграють штучне освітлення. Середня освітленість приміщень при спільній всіх люмінесцентних ламп повинна бути не меншою 100 кВт на pij^^B 0,8 м від підлоги, 75 кВт - при лампах розжарювання.

Крім загального освітлення, потрібно передбачити світильнник місцевого освітлення спальних місць, що створюють горизонталЬ освітленість 100 кВт люмінесцентними та 60 кВт лампами розжарювання. Рекомендовану освітленість номерів.

Рівномірне освітлення приміщень найкраще забезпечується світильниками відбитого і розсіяного світла. Для освітлення місць відпочинку застосовують світильники розсіяного світла.

Стилі освітлення приміщень на підприємствах готельного господарства.

Варто застосовувати теплу гаму кольорів, якщо вікна виходять на північ, північний схід і північний захід; якщо на південь, південний схід або південний захід - холодну чи нейтральну гаму кольорів.

Для номерів доцільні такі колірні композиції:

однотонні, побудовані на одному головному кольорі або групі приблизно однакових кольорів;

полярні композиції, побудовані на протиставленні двох головних кольорів або двох груп подібних кольорів;

триколірні, побудовані на трьох головних кольорах.

Варто використовувати різні властивості кольорів з метою корегування розмірів і пропорцій номерів, а також враховувати принцип Рівномірного розподілу освітленості приміщення.

3. Вітальні, холи, фойє, зали для проведення ділових заходів (конференцій, симпозіумів, нарад)

На підприємствах готельного господарства вітальні розташовують на поверхах середньою площею 30-35 м2. Організація інтер’єру віталень ґрунтується на об’ємно-просторових рішеннях. Найбільш характерними прийомами є:

- різний рівень підлоги для розмежування функціональних зон (наприклад, місце для відпочинку, вирішене у вигляді заглибленої зони з кріслами та диванами);

- виокремлення приміщень із загального простору для створення затишної обстановки в цій зоні; ^

- створення малих приміщень типу алькова.

Можливість створення подібних композицій забезпечують сучасні серії блочних меблів.

У холах і вітальнях освітлення має бути своєрідним декоративним елементом інтер’єру та органічно пов’язуватись із внутрішнім простором. У багатьох випадках продумане розміщення джерел освітлення сприяє відкриттю композиційних особливостей внутрішнього простору холу або вітальні.

Завдяки штучному освітленню можна створювати не тільки загальне кольорове середовище, але і підкреслити окремі елементи, підсилити за допомогою спрямованого світла важливі інтер’єрні акценти приміщення.

Основні меблі в зоні відпочинку - журнальні столики з розташованими навколо них кріслами. Місце розташування столика повинно освітлювати пряме світло, але джерелами освітлення можуть бути також торшери, настінні світильники, бра.

Зазвичай в інтер’єрі віталень та холів освітлюється одна зі стін приміщення (з декоративними елементами або колірним акцентом), а також яскраво освітлюються відбитим світлом світлі ніші у стіні.

Кольорове рішення поверхонь стін і стелі в поєднанні з різноманітними засобами штучного освітлення інтер’єру може створити світлову імітацію ранку, вечора, заходу сонця. Для цього зазвичай використовують регульовану систему штучного освітлення, джерелом якої є люмінесцентні лампи та лампи розжарювання.

Кольорове рішення віталень і холів повинно гармоніювати з ром поверху та загальною колірною композицією інтер’єру будівлі. У цих приміщеннях переважно використовують теплу гаму кольори жовто-зелені, жовті, жовтогарячі, червоні кольори. Для досягнеяН виразної архітектурної композиції одну зі стін приміщення м<шН пофарбувати в яскравий колір.

На підприємствах готельного господарства у фойє проводці різні масові заходи, ділові зустрічі тощо. Тут розміщують Kpicnj^H дивани для відпочинку гостей. Особливо зручні для меблюві^Н секційні вироби з уніфікованими розмірами крісел і диванів, дозволяє легко здійснювати взаємозамінність окремих елементі наприклад, з крісел складати дивани різних розмірів і конфігурі^И для відпочинку.

Композиційно-просторове та декоративне рішення залів проведення ділових заходів проектуються таким чином, щоб глі^Н зміг зосередити увагу на екрані чи на сцені. Об’ємно-проски рішення визначається формою і пропорціями залу. Для освітлення залів рекомендується використовувати люмінесцентні лампи, мають прості, лаконічні форми та гармонійно вписуються в сучасний інтер’єр.

Кольорові рішення залів для проведення заходів ділового хврактеру можуть поєднуватись із загальною колористичною композищН всіх приміщень будівлі. Зазвичай стіни приміщення для проведе^^ ділових заходів фарбують одним кольором, у деяких випадк^Н двома-трьома кольорами. Для оздоблення підлоги використов^^^ синтетичні матеріали, які характеризуються міцністю, еластичні^Н гігієнічністю, зручністю в експлуатації.

У приміщеннях для проведення різноманітних заходів вяН ристовують спеціальні види меблів і устаткування, що визнача^Н характер інтер’єру. Комфорт для глядачів забезпечується зручі^Н кріслами. Ширина крісла повинна бути не менше 50 см, гли^Н сидіння - 45 см, висота від підлоги до передньої крайки сидЗН 43-45 см. У найбільш зручних кріслах спинка відхилена від веСйН кальної площини на 12-14°, а сидіння від горизонтальної площинН на 3-10°. Загальна глибина крісла при піднятому сидінні від найбщН виступаючої задньої частини сидіння до найбільш виступаю

передніх частин крісла повинна Ьути не більше 4Ь см. Дотримуватися цього розміру необхідно для того, щоб залишати нормальну ширину проходу між рядами, що коливається від ЗО до 50 см залежнр. від кількості стаціонарних місць у ряді. До комплекту меблів для таких приміщень входять також кафедра-трибуна для доповідача та стіл для президії

Для всіх приміщень підприємства готельного господарства важливим елементом формування інтер’єру є вибір кольорової гами стін. Колір стін, стелі та підлоги повинний підвищувати тонус споживачів готельних послуг. На сходових майданчиках, сходах, у вестибюлях, холах і вітальнях допускається довільний режим колірного оформлення, контрастний до приміщень.

Колір - це засіб створення композиції інтер’єру.

Кольори мають різні характеристики: кольоровий тон, світлість, насиченість.

Кольоровий тон - основна відмітна особливість хроматичного кольору від спектрального.

Світлість - це властивість кольорової поверхні відбивати світло. Чим вищий коефіцієнт відбиття, тим світліший колір.

Насиченість - ступінь розрізнення хроматичних кольорів.

Вибираючи колір для формування інтер’єру приміщення підприємств готельного господарства, необхідно дотримуватися законів контрастів, формоутворювальних властивостей кольорів та класифікації кольорів за психологічним впливом:

Закони контрастів

• Колір, який знаходиться серед більш світлих кольорів, темнішає, а серед темних - світлішає.

- Світлотінь кольору змінюється тим сильніше, чим більша відмін- Ність світлотіні між кольором і фоном.

• До кольору, який знаходиться серед інших кольорів, немовби Додається колір фону (закон оптичного заміщення).

4. Колір, що знаходиться на фоні свого додаткового кольору, стає

більш насиченим, а на фоні власного кольорового тону втрачає Я насиченість.

5. Колір під впливом іншого змінюється тим сильніше, чим менша

його площа порівняно з площею інших кольорів.

Формоутворювальні властивості кольорів

1. Наближуючі (червоні, жовті, оранжеві відтінки).

2. Віддаляючі (кольори з синім відтінком).

3. Розширюючі (світлі кольори).

4. Звужуючі (темні кольори).

Класифікація кольорів за психологічним впливом

1. Стимулюючі кольори - кольори-подразники, що сприяють

збудженню (червоний, оранжевий, жовтий).

2. Дезінтегруючі кольори - холодні, що стримують роздрато-

ваність (кольори із синіми відтінками - фіолетово-синій, синій, світло-синій, синьо-зелений).

3. Пастельні кольори - приглушені, чисті (спектральні)

з часткою білого або сірого кольору (рожевий, пастельно-зелений сіро-голубий).

4. Статичні кольори - врівноважуючі, заспокійливі, відволікаючі від інших кольорів-подразників - кольори із зеленим відтінкощН (чистий зелений, жовто-зелений, оливковий та неспектральні кольорі (пурпурні).

5. Кольори неяскраві, приглушені - не роздратовують (сірії стримують роздратування (білий), допомагають зосередитись (чорні)

6. Теплі темні кольори - зменшують роздратування, діють заспокійливо. Це кольори, що мають коричневий відтінок (охрисш^И коричнево-зелені, темно-коричневі).

7. Холодні темні кольори - кольори, що стримують роздравання - холодні з часткою чорного або сірого кольору (темно-сірі чорно-сині, темно-зелені, темно-сині).

У створенні інтер’єру приміщень підприємств готельного господарства певне значення має озеленення внутрішнього простору.

Озеленення в інтер’єрі готелів - це особливий вид мистецтва, що виконує як естетичні, так і практичні функції:

- утилітарна - визначається гігієнічними нормами;

- естетична - визначається архітектурно-художніми вимогами.

Озеленення впливає на характер формування інтер’єру та є таким самим рівноцінним компонентом оформлення, як оздоблення стін, меблювання та ін. За допомогою озеленення можна підсилити художню виразність внутрішнього простору, удосконалити його функціональну організацію. Практична функція озеленення полягає в створенні певного мікроклімату в приміщеннях.

Рослини є ефектним засобом декоративного оздоблення, вйкЬ- нують важливі завдання поділу простору на певні зони та поліпшують мікроклімат приміщення. Композиційні рішення з використанням озеленення відіграють певну роль під час створення інтер’єру, збагачують художню виразність внутрішнього простору приміщень, покращують їх функціональну організацію (рис. 5.7).

Рис. 5.7. Композиційні прийоми гармонійного поєднання інтер’єру приміщень підприємств готельного господарства з природою



4. Повинні відповідати формі, розміру та кольору ємності.

5. Повинні гармонійно поєднуватись з художнім оформленням інтер’єру.

Органічний синтез сучасної архітектури з природою найбільш яскраво виражається в зимових садах усередині будинків з регульованим мікрокліматом. Для поділу приміщення на зони підбирають рослини, різні за розмірами, видами, формою, кольором. Вони можуть стати головним елементом художньої виразності інтер’єру.

На підприємствах готельного господарства рекомендується створювати зимовий сад з водоймами, басейнами та фонтанами. Зимові сади розміщують у холах, вітальнях, вестибюлях, приміщеннях для відпочинку, зазвичай з південної сторони першого поверху, або верхніх поверхів із скляним дахом. Рекомендується забезпечення відповідної вентиляції зимового саду, комбіноване освітлення і недопущення вогкості та застою повітря.