Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

18.4. Спеціальне обладнання туристських комплексів

Спеціальним обладнанням туристських комплексів можна вважати фонтани, стоянки, гаражі, причали, плавзасоби і ін.

Невеликі фонтани з м'яким дзюркотінням води, що падає створюють спокійну, ліричну обстановку, тобто сприяють психологічному розрядженню, а окрім того зволожують повітря, сприяючи обезпилюванню. Розрізняють наступні види фонтанів:

• фонтани-чаші;

• фонтани з багатьма струменями;

• скульптурні фонтани;

• фонтани-каскади ( див. рис. 18.1).

Схеми водопостачання залежать від вартості води, електроенергії і витрат води. Для невеликих фонтанів з невеликим споживанням води можна використовувати прямоточну схему з поданням води безпосередньо з водогону. Для потужних фонтанів слід застосовувати циркуляційну схему водопостачання. Для фонтанів і басейнів, що мають ступінчате розташування найбільш доцільна схема водопостачання, коли вода самопливом надходить до нижнього ярусу. Для надання більш екзотичного вигляду у фонтанах часто застосовується штучне освітлення.

Планування стоянок і гаражів для авто розробляється для кожної окремо взятої споруди, вони можуть бути наземними і підземними, багатоярусними і т.д. Слід відмітити, що ширина кожного паркувального місця для легкового авто повинна бути в межах 2-2,2 м, а відстань між рядами достатньою для проїзду і вільного маневру автотранспорту. Підземні і багатоповерхові гаражі повинні мати примусову і природну вентиляцію для_ відведення відпрацьованих газів, а також пожежну сигналізацію.