Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

18.2. Оздоровчі комплекси

До оздоровчих будівель і споруд відносяться усі раніше перераховані споруди з тією лише різницею, що вони призначені не для професійного спорту, а для підтримки форми і оздоровлення, тому до таких споруд не будуть застосовуватися такі жорсткі норми проектування і обладнання. Крім вищезгаданих до них ще можна віднести бані і сауни, зали для занять гімнастикою і атлетикою, масажні кабінети, водо— і грязелікувальниці.

Значення лазні в оздоровчих заходах величезне. Щедрий пар викликає схуднення організму, виводить з потом продукти розпаду. Російська лазня складається з двох кімнат: душевої і па-рилки. В останній температура повітря сягає 90-100°С. Крім того для підвищення вологості на розжарене каміння виливають воду, яка зрештою випаровується. Фінська сауна характеризується тим, що в ній повітря залишається сухим, а температура повітря сягає 110°С. Такі умови експлуатації вимагають спеціального обладнання: усі меблі, лави, стіни парилки виробляються з дерева, температуру, як правило створюють електро- і газонагрівачі. У випадку, якщо в приміщенні знаходиться трубка, з відкритим джерелом вогню вимагається особлива увага і обережність, крім того наявність вентиляції.

Водобрудолікувальньні кабінети мають свої особливості. Ванни в будинках встановлюють так, як це необхідно для роботи медичного персоналу. Трубопроводи лікувальниць, які працюють на мінеральних водах, виробляють з полімерів. Усі душі у водолікувальних кабінетах керуються з єдиного пульту. За методом впливу розрізняють три види душів:

• голковий душ;

• круговий душ;

• струменевий душ високого тиску.

Для кожного виду використовуються спеціальні душеві установки. Великою популярністю нині користуються такі види оздоровчого спорту як фітнес, аеробіка, гімнастика, атлетика. Для занять відводяться невеликі, добре опалювальні приміщення (не менш 20°С) з інтенсивним природнім і штучним освітленням, інтер'єр оформлюється як для житлових приміщень. Обладнання представляє собою комплекс атлетичних та гімнастичних снарядів.