Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

11.3. Науково-технічні проблеми розвитку автомобільного транспорту

Для подальшого підвищення об'єму та якості автомобільних перевезень необхідне вирішення ряду науково-технічних проблем. В їх числі збільшення та удосконалення автопарку, розвиток сітки автомобільних доріг, підвищення швидкості шляхового руху, повне забезпечення безпеки.

У рамках першої проблеми потрібно торкнутися питань поповнення парків більш економічними та сучасними автомобілями, раціоналізація структури парку по вантажопідйомності (вантажних машин) та місткості (автобусів), шляхом заглиблення спеціалізації рухомого складу. Розвиток парку автомобілів — це завдання зводиться до створення нових, більш ефективних економічно, досконало технічних машин та швидкому освоєнню їх виробництва.

Раціоналізація структури вантажного автомобільного парку по вантажопідйомності — одна із важливих проблем сучасності. Відомо, що вантажні автомобілі діляться на класи:

— малої вантажопідйомності (1-2 т);

— особливо малої вантажопідйомності (до 1 т);

— великої вантажопідйомності (від 5 т — до межі, встановленої шляховими обмежувачами);

— особливо великої вантажопідйомності (більше межі, встановленої шляховими обмежувачами).

Дослідниками ряду інститутів автомобільної промисловості та автомобільного транспорту встановлено, що склад вантажного парку України по вантажопідйомності не оптимальний по відношенню до складу вантажообігу. Вантажні автомобілі різні по вантажопідйомності показані на (рис. 11.1).

Спеціалізація рухомого складу — важлива та складна проблема, вирішення якої залежить від успішної розробки необхідних конструкцій нових автомобілів та від перебудови автомобільної промисловості.

Розвиток сітки автомобільних шляхів — проблема підвищення темпів будівництва нових та удосконалення діючих автомобільних доріг, але й потрібні капітальні вкладення та матеріальні, людські ресурси. Для розширення транзитних автомобільних пасажирських та вантажних перевезень, включаючи й міжнародні, будуються мости, тунелі, автомобільні пороми.

Проблема швидкості аналізується та вирішується з урахуванням їх неоднозначного впливу на техніку, економіку перевезень та безпеку руху. Сучасні вантажні автомобілі здатні рухатися зі швидкістю 80-120 км/г, а масові легкові 140-180 км/г, автомобілі найвищих класів до 200 — 250 км/г.

Проблема безпеки руху на автодорогах світу набула дуже великої гостроти. Становище стало загрожуючим. Але, розвиваючи досліди та реалізуючи практичні заходи у всіх напрямках, необхідно пам'ятати, що в сучасних умовах головна умова в галузі безпеки руху полягає у підвищенні кваліфікації та дисципліни водіїв та пішоходів.