Банько В.Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. — 328 с.

10.5. Допоміжні апарати холодильних машин

В фреонових холодильних машинах як допоміжні апарати застосовуються ресивери, теплообмінники, фільтри й осушувачі фреону, в аміачних — масловідділителі, маслозбірники, фільтри, віддільники рідини, ресивери, повітрявіддільники і переохолоджувачі.

Ресивер служить збірником рідкого хладона для забезпечення безперебійної його подачі до регулюючого вентилю. Він являє собою сталеву циліндричну судину, розташовану горизонтально чи вертикально. По призначенню ресивери поділяються на лінійні, дренажні і циркуляційні. У малих холодильних агрегатах з герметичним компресором у ресивері поміщений фільтр механічного очищення. Теплообмінники 3 застосовуються у фреонових холодильних машинах і служать для переохолодження рідкого хладона, що перетікає з конденсатора 2 до регулюючого вентилю 4,



Рис. 10.7. Схема холодильної машини з теплообмінником



Рис. 10.8. Теплообмінник ТФ-200

Рідкий фреон проходить по змійовику, а пари — по міжзмієвиковому просторі. У результаті теплообміну пари перегріваються, що виключає вологий хід компресора, а рідкий фреон переохолоджується і надходить до регулюючого вентилю. У результаті, збільшуються коефіцієнт подачі компресора і холодопродуктивність машини. Фільтри механічного очищення призначені для уловлювання домішок і забруднень (піску, іржі, окалини), що залишилися в системі холодильної машини після ремонту, чи монтажу попавших у неї в процесі експлуатації. Осушувачі служать для видалення вологи, що потрапила в систему фреонової холодильної машини при збірці, монтажі, експлуатації або ремонті. Як поглинач вологи (адсорбенту) застосовуються гранульований силікагель, цеоліт і алюмогель. Силікагель здатний поглинати вологу в кількості до 40 % своєї маси. Щоб дрібні частки адсорбенту не попадали в систему, його поміщають між двома шарами дрібних латунних чи сталевих сіток. У процесі експлуатації поглинаюча здатність адсорбентів зменшується, її можна відновити, підсушивши адсорбент гарячим повітрям при температурі понад 2000С.



Рис. 10.9. Фільтр-осушувач

В даний час широко застосовуються комбіновані пристрої — фільтри-осушувачі (рис. 10.9), що складаються з корпуса 3 із кришкою 1, у яких хладон одночасно очищається від механічних часток у сітках 2 і осушується від вологи адсорбентом 4.